.
"Харе Крішна відданим!"
Як живеться в Бахмуті родині та громаді вайшнавів
Вони більш відомі українцям як крішнаїти. У своїх шафранних балахонах, з бубнами, посмішками та співами вони здалеку впадають в око на тлі української буденності. Але чи все так яскраво та легко, коли екзотика закінчується? Заборона не лише м'яса, риби, алкоголю та цигарок, а навіть чаю й кави. Секс — не для задоволення, а заради запліднення, і табу на аборти. За якими правилами живуть українські вайшнави? Ми побували в гостях у такої родини та розпитали про все, або майже про все з їхнього релігійного життя.
У серії матеріалів спецпроєкту "Релігія єднає" ми розповідаємо про 4 різні конфесії, їхні особливості та те, про що читачі могли не знати. Головна мета кожного тексту – розповісти про різних релігійних людей Сходу, їхні традиції та погляди. Адже всі ми живемо поряд та разом формуємо життя в цьому регіоні таким, яким воно є. І в цьому різноманітті сила.

У фінальному п'ятому тексті ми порівняємо 4 релігії, про які нам розповіли їхні представники, та разом пошукаємо між ними спільні та відмінні риси.
Цей репортаж Вільне радіо робить з власної ініціативи. Ми не хочемо нікого образити або зачепити почуття людей різних віросповідань та конфесій.
Curiosity about life in all its aspects, I think, is still the secret of great creative people.
Дім крішнаїта - затишок, аромати та чистота
В гості до крішнаїтської родини Віталія та Наталі ми їдемо у віддалений район на південній околиці Бахмута. На фініші таксист каже: далі вигін, і десь вдалині в цьому напрямку — Зайцеве та тимчасово окупована територія Донеччини.

Тут нас біля воріт зустрічає невисокий худорлявий чоловік — це Віталій. Собаки на подвір'ї немає. Господар каже, це було б насиллям над твариною.
Тож ми вільно йдемо разом в дім. В передпокій до нас виходить і господиня. Наталя щиро та привітно посміхається. При гарному освітленні першим впадає в око одяг господарів.

Не часто вдома зустрічають так атмосферно. В неї посеред чола червона крапочка (позначка "жінка заміжня"), гарно підведені очі та позначки на обличчі білою глиною. Доповнює образ довге вбрання (сарі) та величезна хустка. В нього — також традиційний одяг кришнаїтів, але ці назви не так широко відомі.

— На мені дхоті та курта. Дхоті — це довгий шмат тканини, зав'язаний навколо стегон та ніг, тобто це теж одяг без швів (оскільки шви несуть певну карму). Він призначений для поклоніння божествам. А курта — це довга та вільна сорочка. Звісно, у повсякденному житті ми ходимо у звичайному одязі зі швами. Білий колір одягу — для сімейних людей, помаранчевий (він зветься шафранний) — для зречених (тобто монахів), — розповідає Віталій.

Фото: Вільне радіо
Одноповерховий будинок родини всередині компактний та чистий. Ніби потрапляєш в Індію: дім сповнений екзотичних ароматів, звуків та декору. Праворуч від передпокою — спальня та вівтарна, наліво - робочий простір господаря, кухня та туалет з ванною.

— В цей дім ми переїхали нещодавно, ще й року тут не прожили. З сусідами склалися приязні відносини: вони кажуть "з вами навіть посваритися не можна (обидва сміються, — ред.) Тут у нас вівтар, ми співаємо. Зазвичай ми сидимо на подушках на підлозі. Хоча пахощів у нас не дуже багатий вибір, але вони натуральні, з Індії, і ми пропонуємо їх Господу.
Щоб говорити далі Наталя пропонує стільці, але ми обираємо "повне занурення" та сідаємо разом на підлогу, схрестивши ноги як йоги.
Фото: Вільне радіо
— Йога в плані її розуміння зараз втратила свій духовний зміст та використовується для підтримки здоров'я. Якщо "притисне", ми звісно можемо зробити якісь ведичні вправи. Вважається, що вони можуть вирівняти спину, налагодити канали, потоки енергії, розслабити скуті м'язи. А насправді йога — це "зв'язок з Господом", у перекладі з санскриту, — розповідає Віталій.
Подружжя відносно нещодавно переїхало в Бахмут з Києва. Радіють, що тепер живуть ближче до природи. Планують закласти тут сад та вирощувати фрукти та овочі.
— Я не звикла до городу, не хочу ніяких колорадських жуків. Я понасаджувала всього декоративного та ще планую дуже багато квітів, газонної трави, трохи перцю, зелені та сезонних овочів. Оскільки є земля і дитина скоро буде, — ділиться проєктами Наталя.
Ми називаємо господарів звичними іменами, як у паспортах. Та якщо знайомитися ближче, то за вайшнавською традицією вони також мають духовні імена.
— Я — Вайкунтха Васі дас. Моє духовне ім'я означає щось на кшталт "Слуга Бога, який живе в духовному світі". Мені 37 років, я з Попасної, але мешкав у Дніпрі якийсь час у монастирі, як монах. Моя дружина Наталя з Києва, її духовне ім'я Дана Келі даві дасі ("Служниця Бога, яка проводить ігри з пожертвуванням"), вона теж в Дніпрі жила деякий час як чорниця, потім ми познайомилися. У вайшнавській традиції, коли є певні серйозні наміри поглиблюватися на цьому шляху, слідувати правилам та принципам, ми приймаємо посвяту у духовного учителя. Тоді нам дається духовне ім'я, ми приносимо обітниці. Коли вже завершили цей період навчання, вирішили побратися та переїхали сюди в Бахмут. На прохання наставника, взяли відповідальність за цей регіон.
Подружжя називає себе вайшнавами, або вішнуїтами, від імені одного з втілень Бога — Вішну. А свою релігію називають вайшнавізм або вішнуїзм. Українці ж знають їх більше як кришнаїтів. Цю релігію Наталя та Віталій і прагнуть поширювати.
Основні правила відданих вішнуїтів/крішнаїтів (коротко)
Є 4 регулюючих принципи:
Відмова від насилля
В їжі це відмова від риби, м'яса, яєць
01
Заборона інтоксикації
Від наркотичних засобів, в тому числі від чаю та кави, тому що там є кофеїн. Ці речовини впливають на мозок, тому людина все сприймає трохи по-іншому. Тонкий вплив кави розбурхує, стимулює: ти знаходишся в пристрасті, хочеться кудись бігти. Ця енергія відволікає від духовної практики.
02
Відмова від азартних ігор на гроші
03
Заборона незаконних статевих відносин
Тобто позашлюбного сексу. Вайшнави спочатку реєструють цивільний шлюб у ДРАЦСі, а потім за бажанням проводять обряд Віваха яг'я (складають подружні обітниці біля багаття)
04
Чоловік голова, а жінка - вдома
Ми спілкуємося ввечері, адже Віталій працює на звичайній роботі — він інженер-проєктувальник у міськгазі. Вішнуїти мають бути в соціумі, а також проповідувати, тож вірян цієї конфесії можна зустріти у різних сферах. А от приймають їх одразу не всюди. Тож у Віталія вже навіть сформувався стандартний шлях порозуміння в колективі, в три етапи:
— Спочатку посміялися, потім типу почали погрожувати: "Ти не зможеш тут вижити, бо не палиш, не п'єш, з тобою неможливо ужитися". Я просто приходив та методично виконував свої обов'язки. Згодом почав підбиратися такий колектив, який теж хотів робити, і в такій атмосфері я зараз працюю.
Заборонених релігією професій практично немає. Не бажано працювати на виробництві того, що шкодить людям. Наприклад, алкоголю. Та якщо мова про єдиний шанс прогодувати родину — це допускається. За традицією, працюють частіше чоловіки. Адже у вішнуїтів заведено, що жінка має бути під захистом. В дитинстві її захищає батько або брат, коли виходить заміж — чоловік, пізніше до старості — син. У неї є інші обов'язки: дуже гарно годувати чоловіка, аби він завжди був задоволений, займатися вихованням дитини, підтримувати комфорт та затишок вдома.
— Але можна і працювати, якщо жінка бажає. Особисто у мене ніколи не було бажання ходити на роботу. Я близько 4 років працювала у "95 кварталі", була стилістом, костюмером…, — розповідає Наталя.

— …вдягала президента, — сміючись уточнює Віталій.

— Ще декілька років працювала паралельно з невеличкими проєктами на СТБ. До того — в рекламі близько 3 років. Тобто в мене стаж величезний, і я настільки втомилася від всього цього, що відчула: хочу просто жити, усвідомлено. Я не хочу цієї гонитви! Тому що великі гроші — великі марні витрати, знаєте? А змісту в цьому я не бачила. Можливо комусь таке подобається.
Віталій додає, що, на його думку, жінки та чоловіки стали мінятися ролями.
— Треба розуміти стан суспільства. Ми виглядаємо як чоловіки, але наш настрій ("тонке тіло") може бути жіночим. Це довга методична проповідь цього часу: чоловіків "виштовхує" на жіночий бік ("сиди вдома, займайся дітьми"), а жінок (емансипація, робота, кар'єра) — на чоловічий. Нам міняють ролі, це робиться цілеспрямовано. Тому якщо чоловік прийшов у вайшнавську традицію, то має виробляти свої чоловічі якості. Просто це сприятливо для чоловіка — перебувати у зовнішньому середовищі, а для жінки — у внутрішньому. Це сприятливо для них обох.
Фото: Вільне радіо
Кому вклоняються крішнаїти
Вайшнавізм (чи вішнуїзм) — це один з основних напрямків індуїзму, поклоніння верховному Богові Вішну та його втіленням (аватарам), в основному Крішні та Рамі. Вішну — один з трійці головних богів нарівні з Брахмою та Шивою. Бога Вішну зображають раджею з блакитною шкірою та чотирма руками. В руках він тримає лотос, булаву, мушлю та чакру.

Віталій зазначає: на відміну від індуїстів (які поклоняються й сотням полубогів), вони вважають Крішну джерелом всього сущого, верховною особистістю, Абсолютною Істиною.
Напівбоги — це "менеджери всесвіту", які відповідають за певні сфери життя. Люди звертаються до того чи іншого напівбожества, аби отримати якийсь бажаний стан або вигоду. Наприклад, дівчата поклоняються Шиві, аби отримати собі гарних чоловіків. Й ці зображення у нас на стіні — теж дружини напівбогів.
Фото: Вільне радіо
— А наш релігійний діяч Шрила Прабхупада витяг з цього квінтесенцію та показав, що Крішна основний, а всі ці напівбоги — у Його підпорядкуванні. Один з вчених дослідив цей пантеон богів та дійшов висновку: Крішна серед них головний. — Як ви це зрозуміли? — спитали його. — Бо Крішна нічого не робить, ні за що не відповідає, а просто грає на флейті та розважається (Віталій сміється, — ред.) А всі інші трудяться, вони як на роботі: Сурія відповідає за світло, за сонце. Індра — за дощ, як "вселенський водоканал", і так далі. Ми поклоняємось Крішні, тому що ми хочемо не отримати, а хочемо дати.
Ведична кухня — це індійський рис, бобові, овочі та фрукти
За розмовами минають години, і господарі гостинно запрошують нас до столу. Сьогодні на вечерю кічарі (рис басматі з овочами), тістечка з сирного тіста та липовий чай.

Перед кожним прийомом їжі вайшнави читають молитву та підносять їжу спочатку Крішні до вівтаря. Вона трохи стоїть там, аби Бог скуштував, і тільки потім їдять самі.
- Коли ми готуємо їжу, ми її не куштуємо: не "сьорбаємо" з каструлі, не пробуємо на сіль. Ми не їмо з того посуду, за допомогою якого вклоняємося Господу. У Крішни окремий посуд. Їжа висвячується на вівтарі 15-20 хвилин. Ця їжа вважається милістю. Ми її висипаємо у свої тарілки та їмо, — розповідає Наталя.
Щоб піднести їжу Богу, є додатковий атрибут — дзвіночок. Він стоїть у вівтарі.
— Ми всю їжу, яку готуємо, спочатку пропонуємо Господу, і для того аби закликати Бога ("Дивись, ось ми тобі принесли"), ми дзвонимо в нього.
Фото: Вільне радіо
Напівбожество для вівтаря "врятували" з барахолки
У вівтарній світло притушене, миготить гірлянда; фоном стиха у вуха вливається мантра "Харе Крішна" з програвача. На стінах — ткані панно із зображенням кришнаїтських богів та напівбогів, портрети духовних лідерів. Дверний отвір до вівтарної — фігурний, азійський, зроблений ще попередніми власниками. Ніби цей дім чекав саме на Наталю та Віталія.

Вівтар — найголовніший у молитовній кімнаті.
Фото: Вільне радіо
— На вівтарі розташовані божества. Розмір значення не має: Господь володіє величчю. У Крішни — велика родина. Ганеша — син Господа Шиви, він відданий Крішни.
Наталя зазначає: статуетку Ганеші врятувала з барахолки.
— Він "прийшов" до нас сам. Його продавали як непотрібну річ за 50 грн; люди підходили та питали "Скільки коштує слон?" І я просто не змогла цього чути та пройти повз, це було б зневагою.
— Біля Ганеші — підношення у вигляді грошей, декілька монеток. Тут є фігурка корови, священної тварини — ми їй не вклоняємося, як божеству, але вклоняємося як матері, яка дає молоко, вигодовує нас, яка для нас є символом материнства. Стопи Господа Чайтаньї, на них священні знаки, кожний з яких має певне значення, я ще продовжую вивчати їх. Камінців додала дружина, це не обовязковий атрибут вівтарів, — продовжує показувати все детальніше Віталій.
Доповнюють все світлини духовного лідера Шрили Прабхупади та духовних вчителів Віталія та Наталі.

В молитовній кімнаті нашу увагу привертають декілька незвичних музичних інструментів. Як пояснюють господарі — це фісгармонія, каратали та мриданґ. Вони теж частина духовних практик, адже допомагають оспівувати святі імена.
— Те, що ми тільки що зробили, зветься кіртан — прославляння Бога. Можна дуже довго занурюватись. В Україні бувають 24-годинні кіртани під час величезних фестивалів; віддані міняються протягом доби.
Прославляння Господа у вайшнав, хоч з музикою, хоч без, — щоденне. Якщо це не співи, то може бути мантра. Її читають щоденно по декілька годин.
— Повторюємо щоденно 16 кіл "Харе Крішна" мантри на чотках. В середньому вона триває близько 2 годин. Такий молитовний стан, медитація, занурюють розум, сконцентровують на Господі. Вважається, що це краще робити у ранішні години — тоді решта дня проходить в благості та спокої, — розповідає Наталя.
Фото: Вільне радіо
Маха-мантра (або головна мантра) складається з 3-х санскритських імен Бога в окличному відмінку, які повторюються:
"Харе Крішна Харе Крішна

Крішна Крішна Харе Харе

Харе Рама Харе Рама

Рама Рама Харе Харе"
Окрім мантри, є й молитви.
— "Крішна" значить на санскриті "Господь, який все приваблює", "Рама" означає "Той, хто радує всіх", "Харе" — це Його внутрішня енергія, Його жіноче єство. В мантрі закладений глибокий сакральний зміст. В чотках — 108 намистин (за кількістю ґопі — пастушок Крішни). І цю мантру з 16-ти слів ми повторюємо на кожній цій намистині. На коло зі 108-ми намистин йде близько 7-ми хвилин. Коли доходимо до головної намистини (вона відрізняється за формою), розвертаємось та рухаємось по намистинах в протилежному напрямку. Ми виголошуємо мантру 16 таких кіл щоденно. Під час читання мантри можна сісти в "напівлотос", можна просто склавши ноги — це сприяє концентрації. Можна й ходити, розповідає Віталій.
Зібрані всі релігійні тексти цієї конфесії у священній книзі вайшнавів — Бгаґавад-ґіта.
— Це основна священна книга пісень Бога з 700-ми віршами. Це бесіда Крішни та Арджуні на полі бою, в якій Господь пояснює обовязки людини. Для нас Шрила Прабхупада зробив транслітерацію (запис вимови, як фраза звучить на санскриті), переклад кожного слова та літературний переклад, — пояснює Віталій та показує книгу.
Фото: Вільне радіо
Шлях по життю має бути чистим
Цікаво те, що у вайшнавів високі вимоги до гігієни. Зокрема, мова про чистоту житла. Жінка прибирає в домі кожного дня. Вважається, що чистота — це чеснота, яка сприяє духовному життю. У вайшнавських храмах вимоги особливо суворі.
— Ми не можемо заходити до вівтаря, до божеств, у брудному одязі. Або сходити в туалет і потім до Господа. Це має бути випраний одяг, в якому ти не ходив до вбиральні. Або навіть якщо вулицею пройшовся, ми вже не можемо в цьому одязі до вівтаря підходити, — розповідає Віталій.
— Якщо ти поїв у цьому одязі, ти не можеш йти на служіння. Тобто одяг вважається вже нечистим. Не можу сказати, що зараз я кожного разу перу спідницю чи джинси після того, як кудись вдягла їх. Але звичка залишилась: якщо я день відходила у футболці, мені хочеться її випрати, — додає Наталя.
"Якщо грішити, то в наступному житті будеш погано жити"
Та гріхи у виншуїтів — це з іншої категорії. Вони виникають через порушення основних 4 регулюючих принципів, пояснює Віталій. Наприклад, обман — це порушення 3-го регулюючого принципу: якщо людина грає в азартні ігри, вона починає обманювати. Грішники псують собі карму.

Слово "карма" означає "діяльність". Буває благочестива діяльність (карма), гріховна (вікарма) та бездіяльність (акарма, коли людина живе духовним життям).
— Людина може підійматися на вищі ступені розвитку та змінювати тіла, тобто може бути деревом, потім стати твариною. І якщо дух знаходиться у людському тілі, це найвища форма, яка дає можливість звільнитися від тіла та потрапити у духовний світ. Але якщо людина поводиться як тварина, він може народитися у нижчих формах, — розповідає про вірування віншуїтів Наталя.
Віталій зазначає: пам'ять про минуле життя стирається.
— Духовні люди, які мають таке бачення, можуть розповісти тобі про твоє минуле життя, аби ти переосмислив свою поведінку, чому ти отримав це тіло, яких помилок ти припустився, які уроки тобі треба пройти.
А от сповідування гріхів у вайшнавів немає: молитва очищує. Але людина все ж може поділитися переживаннями з духовним наставником, якщо їй дуже важко, аби дізнатися як перемогти гріх.
Секс — для зачаття, а для насолоди — гріх
Незвичний для не релігійних людей гріх — секс для насолоди. В індуїзмі вважається, що він існує для зачаття дітей. Але, оскільки цьому високому стандарту слідувати можуть не всі, то духовні лідери дозволяють таку "поступку" у цьому питанні.
— Зараз духовні наставники кажуть: якщо в сексі для задоволення є необхідність, ми можемо його мати. Тому що не знаходимося на тому рівні розвитку та не здатні відмовитися від цього.
І це при тому, що "Кама-сутра" — це якраз старовинний індуїстський текст.
— Кама-сутра є частиною Вед, яка окреслює відношення та інтимну сторону відносин між чоловіком та жінкою. У сучасному світі їх спотворили та багато всього повирізали, прибрали коментарі, які розтлумачують значення текстів.
Наталя додає: в цій Сутрі більше уваги приділяється вихованню чоловіка та жінки саме для подружнього життя.
- Про інтимні відносини там насправді якась незначна частина. Наприклад, в ній розповідається про те як жінка має поводитися стосовно чоловіка та що має вміти по дому, якими якостями обидва мають володіти, які у неї мають бути друзі (щоб вона ні з якими відьмами не спілкувалась).
До речі аборт вважається у кришнаїтів позбавленням життя та великим гріхом: адже жива істота формується з моменту запліднення яйцеклітини. Тому це вбивство живої істоти.
— Аборт через ризик генетичних хвороб? Не нам вирішувати це, якщо так належить за долею. Якщо жінка зробить аборт в такій ситуації, вона й за нього буде відповідати, — каже Віталій.
Родина, за його словами, це люди, які поєднуються, аби служити Богові з людиною, яка близька тобі, яка твій друг. Це близькість та теплота у відносинах.
— Всесвіт створений дуже гармонійно, в ньому все справедливо. Кожна людина відповість за свої вчинки. Чому людина народжується хворою? Тому що в минулому житті він/вона припускалася поганих вчинків, і хвороба в цьому житті — це реакція на те, що людина робила. Коли я почув про закони карми, для мене одразу все стало на свої місця. За все, що ти зараз робиш, ти зрештою відповіси.
Бог створив цей світ для того, щоб ті, хто відвернувся від Бога та захотів пожити самостійно та "незалежно" від Нього, могли б це зробити. І як тільки вони отак "наживуться без Отця", вони мають шанс повернутись додому, до Бога.

В Бахмуті місцева група відданих збирається у власному домі в районі ринку. Приймають до себе всіх охочих. Зараз приходять на зустрічі регулярно близько 10 людей.
— Закладено, що ми мали б збиратися щотижня на недільні програми, на яких ми співаємо, обговорюємо філософію та пригощаємося. Але фактично виходить зустрічатися 2-3 рази на місяць. Я виконую служіння організатора, адміністратора, координатора ятри (релігійної громади, — ред.) Іноді ми виходимо на вулиці на Харінаму (спільне оспівування, — ред.)
Нам це приносить щастя, і ми показуємо людям: не соромтеся, долучайтесь до танцю, можете теж повторювати святі імена. Ми розповсюджуємо книги. Наша мета — поділитися "смаком" до цього.

Віталій додає: якщо буде фінансова підтримка, то хочуть провести в місті також "фестиваль колісниць". Таке вже було, і гостей зібралося чимало.