Підтримати
Зображення до посту Хто розслідуватиме теракт в Оленівці та як ці люди пов’язані з Росією
Фото: з відкритих джерел

Найближчим часом представники місії ООН мають приїхати до Оленівки. Їхня задача — з’ясувати, за яких обставин 29 липня в тюрмі на окупованій території загинули 53 українських військовополонених та ще від 75 до 130 дістали поранень. Нині відомі імена та прізвища трьох членів місії. Розповідаємо, хто вони. 

Імена трьох членів місії оприлюднили в Організації об’єднаних націй. Очолити її має Карлос Альберто дос Сантос Круз

Хто розслідуватиме теракт в Оленівці та як ці люди пов’язані з Росією 1
 Фото: brazilian.report

Бразильський генерал-лейтенант у відставці Карлос Альберто дос Сантос Круз має понад 45 років досвіду роботи у сфері національної і міжнародної громадської безпеки, пишуть представники ООН. Він брав участь в місіях ООН у Гаїті та Конго, служив у бразильській армії.

За інформацією американської організації Americas Society, свою кар’єру генерал дос Сантос Круз починав у Росії — у 2001 та 2002 роках працював аташе з питань оборони посольства Бразилії в Москві. Цю інформацію підтверджують і на сайті Всесвітнього банку.

У 2019-му Карлос Альберто дос Сантос Круз став міністром уряду Бразилії, на чолі з президентом країни Жаіром Болсонару. Останній відомий своїми правими, націоналістичними й консервативними поглядами та теплими стосунками з Путіним, пише Time. Так, у 2020-му на саміті країн БРІКС Путін похвалив Болсонару за його “лідерство у боротьбі з пандемією”, яке включало порушення правил соціального дистанціювання та відмову від пропозицій виробників вакцин. А за кілька днів до початку відкритої війни в Україні Болсонару приїхав на зустріч з президентом РФ до Москви та заявив про солідарність із Росією. А 27 лютого Жаїр Болсонару відмовився засудити Російську Федерацію та її президента Володимира Путіна за вторгнення в Україну, пише Reuters. За його словами, Україна та Росія нібито завжди були “братніми країнами, адже більша частина українців розмовляють російською”. Також Болсонару заявляв, що 90% жителів південних областей України нібито хочуть наблизитися до Росії, а Путін “не хоче влаштовувати різанину в Україні”. Говорячи про Володимира Зеленського, Болсонару сказав, що українці “віддали надію своєї нації в руки коміка”.

Карлос Альберто дос Сантос Круз пропрацював із Болонсару близько пів року, після чого генерала звільнили. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець стверджує, що новий очільник розвідувальної місії ООН активно підтримував президента Бразилії як під час його передвиборчої кампанії, так і після обрання. Однак сам генерал після його звільнення неодноразово засуджував дії Жаїра Болсонару та казав що “їхня дружба закінчилася”.

Хто розслідуватиме теракт в Оленівці та як ці люди пов’язані з Росією 2
Фото: ОБСЄ

Також до складу місії увійде Інгібйорг Сольрун Ґісладоттір з Ісландії. Вона була меркинею Рейк’явіка, міністеркою іноземних справ Ісландії та працювала в структурах ООН.  З 2017 по 2020 роки Інгібйорг Сольрун Ґісладоттір  керувала Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ. Місія припинила працювати в Україні 1 квітня, бо Росія єдина з 57-ми країн-учасниць проголосувала проти продовження роботи спостерігачів.

У 2019 році Інгібйорг Сольрун Ґісладоттір заявляла, що розчарована рішенням України законодавчо заборонити росіянам брати участь у місії зі спостереження за виборами президента.

“Рішення про відмову в можливості акредитації громадян однієї держави-учасниці є безпрецедентним і суперечить зобов’язанням, взятим усіма державами-учасницями, щодо запрошення спостерігачів з будь-яких інших держав-учасниць ОБСЄ”, — написала Інгібйорг Сольрун Ґісладоттір у листі до Міністерства закордонних справ України. Таку ж тезу тоді просували й у російському МЗС.

Роботу Інгібйорг Сольрун Ґісладоттір розкритикував уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

“Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні неодноразово зверталося до пані директорки із проханням відреагувати на системні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Кримського півострову та Донбасу, а також здійснювати постійний моніторинг. Звертали увагу на показове ігнорування питання російської агресії в щорічних доповідях пані Інгібйорг Сольрун Ґісладоттір”, — пише Дмитро Лубінець

Зазначимо, що місія ОБСЄ неодноразово звертала увагу на російську агресію проти України.

Хто розслідуватиме теракт в Оленівці та як ці люди пов’язані з Росією 3
 Фото: United Nations Police

Ще одним членом місії став Іссуфу Якуба з Нігеру. Він брав участь в операції ООН у Бурунді, а з 2016 по 2021 роки очолював поліцію ООН у Малі. До конфлікту в Малі також причетні росіяни. Зокрема, російські солдати проводили інструктаж малійським солдатам і передавали військову техніку. А у бойових діях брали участь найманці ПВК “Вагнер”.  Вони влаштували різанину в місті Мурра, внаслідок якої  могли загинути близько 500 людей, з’ясували журналісти  The New York Times. Цьогоріч представники ООН у своєму докладі визнали, що “білошкірі солдати”  причетні до загибелі мирних жителів Малі. Однак ПВК “Вагнер” у доповіді не згадали.

На думку аналітиків, таким чином Росія намагається відновити вплив на країну, пише Reuters.

Сам Іссуф Якуб рідко з’являвся в публічному просторі, ми не знайшли його висловів щодо України та російської агресії.

Імена інших учасників місії ООН, які мають приїхати до Оленівки, поки що залишаються невідомими.

Нагадаємо, зранку 29 липня російська сторона повідомила про вибух на території колишньої виправної колонії в Оленівці, що на окупованій території. Там  перебували полонені українські захисники, у тому числі бійці з “Азовсталі”. Окупанти звинуватили в обстрілі ЗСУ, але Генштаб спростовує ці закиди.

В міноборони РФ стверджували, що запросили експертів ООН для розслідування теракту в Оленівці. Та попри це нині представників місії не пускають до українських бранців. Перешкоджають розслідуванню росіяни та представники окупаційних адміністрацій. Не можуть потрапити на місце злочину й представники Червоного Хреста.

Читайте також:


Завантажити ще...