Підтримати
Машина ЗСУ підпалена підлітками
Автомобіль військових, спалений невідомими в Миколаєві. Скриншот із розслідування проєкту "Схеми"

Від весни 2024 року російська ФСБ почала активно залучати українських підлітків до співпраці, стверджують у СБУ. Юнакам пропонують “легкий спосіб заробітку” — знищення авто військових, пошкодження обладнання Укрзалізниці або навіть підпали будівель ТЦК та СП. Журналісти поспілкувалися з імовірними підпалювачами та з’ясували, хто саме може за цим стояти.

 

Про це йдеться у розслідуванні проєкту “Схеми” “Небезпечний тренд: ФСБ вербує українських дітей для підпалів авто ЗСУ”.

Коли ФСБ почала вербувати українських підлітків

Від травня 2024 року українці (переважно у тематичних групах телеграму) почали отримувати пропозиції легкого заробітку з привабливим рівнем оплати. Людям, які відгукуються на такі пропозиції, пропонують за винагороду від кількох сотень до кількох тисяч доларів підпалювати авто військових, об’єкти Укрзалізниці та навіть будівлі, де розташовуються ТЦК та СП, йдеться у розслідуванні.

Журналісти стверджують, що замовники цих “послуг” переважно спілкуються російською, або ж ламаною українською. Свою зацікавленість в ослабленні ЗСУ пояснюють протестом проти мобілізації. Підліткам, яких вербують, обіцяють, що за підпал чужого майна їх ніяк не покарають.

“Ну якщо тобі 12, взагалі за це переживати немає чого, тобі взагалі нічого не буде, максимум по дупці настукають”, — писав один із кураторів неповнолітньому українцю, закликаючи спалити військове авто.

Обов’язковою умовою таких пропозицій є фіксування процесу спалення на відео, аби використати ці записи в російській пропаганді. У частині листувань з кураторами у телефонах затриманих підлітків журналісти виявили, що передусім замовників цікавлять саме відео, а не реальна шкода ЗСУ.

“Були навіть такі випадки, коли пропонували хлопцям, що можна знайти вже на шроті (звалище, де розбирають вживані авто, — ред.) згорілий побитий автомобіль, головне, щоб в ньому хоч щось було вціліле. Наклеїти туди наліпку ЗСУ — і спалити. Тобто це знову ж таки підтверджує, що це не більше ніж просто їхня кампанія з пропаганди”, — додав співробітник департаменту контррозвідки СБУ Ігор.

Спалюють автівки за гроші
Приклад пропозиції щодо спалення авто за гроші. Скриншот із розслідування проєкту “Схеми”

Що кажуть самі підлітки, які спілкувалися з російськими кураторами

На думку співробітників СБУ, з якими говорили журналісти “Схем”, найчастіше на пропозиції підпалити щось за гроші пристають неповнолітні, адже вони не можуть повною мірою оцінити наслідки цих дій, а також не розуміють, що їх використовують. Це підтверджують і самі підлітки, які листувалися з кураторами.

“Просто чоловік написав в телеграм, надіслав запит на розмову. Я подумав, що це якийсь жарт. Кажу: “ну давай”, бо мені смішно стало. Потім він сказав: “знайди автівку, надішли мені фото, і я тобі надам відповідь, чи можна з нею працювати, чи ні”, — розповів журналістам 12-річний хлопець.

Він спілкувався з куратором ще якийсь час, але потім злякався та видалив листування. Куратор написав із другого облікового запису з погрозами.

“Ти навіщо мені ї**в голову 2 тижні, щоб заблокувати? Даремно ти це! Якщо сьогодні не спалиш тачку, тобі пі**а, я в СБУ відправлю твою розвідку і наші розмови з тобою, у мене все збережено. Я тобі кажу, не спалиш сьогодні тачку, тобі пі**а”, — погрожував куратор 12-річному хлопцеві.

Підліток розповів про цей випадок батькові, та вони перші звернулися до СБУ. Хлопця не покарали, адже він нічого не зробив.

У частини підлітків, яких вже затримала поліція за підпал військових авто, рідні люди служать у ЗСУ. Серед таких затриманих і Денис (ім’я змінене), чий батько воює ще з 2014 року.

“Тобто твій батько військовий, і ти вирішив все ж таки підпалити машину іншого військовослужбовця?”, — запитала журналістка “Схем”  у Дениса.

“Так”, — відповів хлопець.

“Які в тебе плани на майбутнє?”, — продовжила журналістка.

“Я хочу стати військовим”, — відповів Денис.

Палає авто ЗСУ
Автомобіль, який підпалили підлітки. Скриншот із розслідування проєкту “Схеми”

Хто замовляє підпали майна ТЦК

Журналісти проаналізували групи вербувальників (які вдають із себе український “рух спротиву проти ТЦК”, знімаючи відео в російському тактичному костюмі “Горка”) та дійшли висновку, що вони належать до однієї мережі, адже регулярно репостять дописи одна одної.

Російська пропаганда
“Повстанці проти ТЦК”. Чоловік у центрі одягнутий у російський військовий костюм “Горка”. Скриншот із розслідування проєкту “Схеми”

У розслідуванні стверджується, у замовників підпалів є певна ієрархія. Головні ті, хто вирішує, які саме об’єкти потрібно підпалити. З виконавцями зв’язуються посередники, які отримують від виконаних завдань відсоток від прибутку та формують звіти.

“Російські спецслужби в окремих випадках безпосередньо виходять на громадян України. Для того вони створили ці кол-центри. Кол-центр — це так звана прокладка між фінансуванням за пророблену диверсійну роботу на території України”, — розповів співробітник департаменту контррозвідки СБУ Ігор.

Один із таких кол-центрів СБУ вдалося ідентифікувати в Москві. В листуванні один із “кураторів” поділився геолокацією, яка вказала на адмінбудівлю на Кадашевській набережній у центрі столиці.

На зв’язок із російськими спецслужбами вказує й те, що частина “кураторів” готова допомогти з оформленням російських документів, якщо виконувачу після підпалу потрібно буде втікати до Росії.

СБУ вже вдалося встановити особу принаймні одного такого замовника — ним виявився житель Електросталі Московської області Олексій Ваніфатов. Йому писали журналісти з українського номера — він все заперечував, але після повідомлення з російського номера не приховував своєї діяльності. В Україні чоловікові вже оголосили заочну підозру за організацію терористичного акту та втягнення неповнолітніх до злочинної діяльності.

Організатор підпалу автомобілів
Заочно підозрюваний Олексій Ваніфатов. Скриншот із розслідування проєкту “Схеми”

Однак ідентифікувати всіх кураторів українським спецслужбам поки не вдається, адже для оплати зловмисники використовують криптовалюту та орендовані картки українських банків.

 

Що загрожує тим, кого в Україні спіймають за підпалом авто

За підпали авто українське законодавство передбачає відповідальність навіть для неповнолітніх. Злочин (залежно від обставин) можуть кваліфікувати за п’ятьма статтями ККУ: державна зрада, диверсія, терористичний акт, пошкодження майна і перешкоджання законній діяльності ЗСУ.

Підлітки від 14 до 16 років можуть відповідати лиш за частиною статей, з 16 — повною мірою. 

“Якщо ми говоримо про дитину від 14 років, то це [покарання] від трьох до семи років. І можливо, що це буде умовний строк. Якщо неповнолітньому, який здійснив підпал, виповнилося 14 років, він вже є суб’єктом кримінальної відповідальності, як мінімум за умисне знищення або пошкодження майна шляхом підпалу. Для особи, якій не виповнилося 18 років, максимальна міра за тяжкий злочин — це 7 років [позбавлення волі]”, — розповів юрист Армен Нерсесян.

“[Для дітей до 14 років] можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру, передбачені Кримінальним кодексом України, як один з них — зобов’язання відшкодувати завдану шкоду. І власник автомобіля, це або військова частина, або безпосередньо військовослужбовець, має право подати позов про відшкодування завданих збитків”, — додав юрист.

В СБУ кажуть, що з травня 2024-го в Україні вже затримали понад 160 ймовірних паліїв різного віку. Частина справ вже в суді, а також вже є перший вирок.

“Київський райсуд Одеси наприкінці вересня ухвалив рішення — 5 років позбавлення волі для 19-річного палія. Щоправда, після визнання винуватості та угоди з прокурором, повного відшкодування збитків за спалене авто, експертизи йому дали шанс — випробувальний рік на волі”, — йдеться у розслідуванні.

Нагадаємо, у вересні у Краматорську заарештували 16-річного підлітка, якого підозрюють у підпалі військового автомобіля. Юнакові загрожує до восьми років ув’язнення. 


Завантажити ще...