Щодня о 9 ранку на час російсько-української війни українці хвилиною мовчання вшановують пам’ять співвітчизників, які загинули. 6 квітня згадаймо одного з найкращих пілотів у світі 53-річного полковника Олександра Оксанченка, який загинув у повітряному бою над Києвом, відволікаючи вогонь на себе.
Українець, який став одним з найкращих льотчиків-винищувачів у світі та який налітав понад 2 тисячі льотних годин. Ним захоплювались авіатори усього світу під час авіашоу у різних країнах та чий “почерк та стиль” виконання фігур вищого пілотажу знали у світі. Це про льотчика-аса Олександра Оксанченка, який загинув на другий день повномасштабного вторгнення Росії, 25 лютого 2022 року, у небі над столицею. Відволікши на себе літаки окупанта.
Льотчик родом з села Маломихайлівка Дніпропетровської області. Після школи закінчив у 1989-му Харківське вище військове авіаційне училище льотчиків імені С. І. Грицевця. Й відтоді служив у ЗСУ на різних льотних посадах: від льотчика-інструктора до заступника командира в/ч з льотної підготовки. До 1996 року він служив у Дніпропетровську, а пізніше — у Миргороді. Саме там базувалася в/ч 831-ї бригади тактичної авіації, де Оксанченко працював інструктором-пілотом.
За понад 30 років військової кар’єри дослужився до звання полковника запасу, став військовим льотчиком І класу. Та передавав свою майстерність молодшим колегам:
“Оксанченко навчив, що майстерність і відповідальність – синоніми. Переконував, що наша техніка і професіоналізм пілотів – вагомий аргумент у питанні захисту країни…”, — розповідав військовим журналістам один з його учнів, підполковник Юрій Б.
Олександр Оксанченко багато разів представляв Україну та займав призові місця в авіаційних пілотажних показах по всій Європі. Він був настільки відомим своєю майстерністю, що фани з Польщі зняли та виклали про нього відеоролик.
Pułkownik Pilot Oleksandr ‘Grey Wolf’ Oksanczenko
В описі польського відео йдеться:
“Пілот полковник Олександр Оксанченко «Grey Wolf». Ми багато років захоплюємося його майстерністю на багатьох авіашоу у Європі. Ти помер смертю воїна 25.02.2022 року, хоробро захищаючи небо України від вторгнення рф”, — йдеться в описі відеоролика.
Він брав участь в АТО — виконував задачі на Донбасі.
А ще встигав бути просто поважною людиною та громадянином: у 2016-му став людиною року у Миргороді, почесним громадянином цього міста. З листопада 2020 року був депутатом Миргородської міської ради.У Олександра залишились дружина та дві доньки.
Льотчик постійно переконував, наскільки важливо інвестувати в авіацію, про які б величезні кошти не йшлося. Казав: аби це розуміти, потрібно просто вивчати історію. І він не помилився.
28 лютого Олександру Оксанченку посмертно надали звання Героя України та орден «Золота Зірка». Поховали Героя 6 березня на військовому цвинтарі у Миргороді.