шахта у Юзівці історичне фото Донецька
Фото: Etnografo Donetz

Краєзнавець з Донеччини показав кольорові поштівки рідного краю початку XX століття. На них — вугільні шахти, коксові печі, робітничі поселення та забудова Макіївки й нинішнього Донецька. Усі ці підприємства та інфраструктуру звели задовго до радянської доби. Багато з цих виробництв з’явились тут завдяки досвіду та вкладенням іноземців.

 

Колекцію історичних світлин опублікував краєзнавець на псевдо Etnografo Donetz з Нью-Йорка Бахмутського району. 

“Зараз часто люди за допомоги штучного інтелекту розфарбовують чорно-білі світлини та листівки. Не так багато, але до 1917-го створювали й кольорові листівки, їх розфарбовували ті, хто їх і друкував. Цікаво, чи розфарбував би їх штучний інтелект так само чи ні”,міркує він.

центр Юзівки історичне фото Донецька
Юзівка, Перша лінія. Це частина сучасної вулиці Артема від Донецького металургійного заводу до площі Леніна. Фото: Etnografo Donetz


На цих унікальних історичних фото бачимо, як виглядали Юзівка (сучасний Донецьк) та Макіївка понад століття тому. У ті часи “лініями” у Юзівці називали “продольні” вулиці, як у Нью-Йорку називали Авеню. На цих світлинах — перші кількаповерхові будинки та перші автомобілі, ще домінують вози з кіньми. Майже всі вулиці та площі — ґрунтові. 

лікарня у Юзівці історичне фото Донецька
Фото: Etnografo Donetz


А от промислові підприємства мають упізнавані обриси та за характером робочих процесів мало відрізняються від сучасних. Хоча багато які з них побудували просто у степу. 

шахта у Юзівці історична картина
Фото: Etnografo Donetz


Це будинок Едвіна Джеймса Вільямса, який наприкінці ХІХ століття працював інженером шахти у Юзівці. Це репродукція картини, а не поштівка. 

Помічаємо, що будівлі рудників побудовані за західноєвропейським зразком, а архітектура їхніх контор та лікарень — вишукана, за тогочасними тенденціями імперії. 

шахта у Юзівці історичне фото Донецька
Фото: Etnografo Donetz

 

А ще на цих світлинах досить мало дерев — вони не встигли вирости. Адже ці вулиці, квартали та підприємства на момент зйомки закладені лише кілька десятиліть тому.

шахта Капітальна у Юзівці історичне фото Донецька
Ця шахта того самого товариства була у центрі нинішнього Донецька. Фото: Etnografo Donetz

 

Макіївка не поступалася Юзівці

Збереглося багато історичних фото промислових об’єктів Макіївки. Це нині передмістя Донецька. Серед місцевих вона сприймається як “молодший брат” Донецька.

Як бачимо на історичних фото — так було не завжди: на цих поштівках Юзівка та Макіївка виглядають подібними:

шахтарське селище біля Юзівки історичне фото Донецька
Шахтарське селище Дмитріївський у Макіївці. Фото: Etnografo Donetz
металургійний завод у Макіївці історичне фото
Металургійний завод у Макіївці. Фото: Etnografo Donetz
коксові печі у Макіївці історичне фото
Фото: Etnografo Donetz


Деякі з цих шахт працювали у Макіївці ще й на початку XXI століття, під іншою назвою та з іншим обладнанням. 

Це Пастуховський рудник на Червоногвардійці у Макіївці. За свою понад столітню історію він називався Берестовським рудником Пастухова, Пастуховським рудником, шахтою “Пастуховка” №1, “Щегловка №1”, № 1-1 біс, “Червоногвардійська”.

рудник у Макіївці історичне фото Донецька
Фото: Etnografo Donetz


У 1960-1970-ті у цій шахті видобували майже 1,8 тисячі тонн вугля на добу, тут працювали близько 2 тисяч людей. 1986-го видобуток вугілля тут становив майже пів мільйона тонн на рік.

Але на початку 1990-х, з розпадом СРСР та завершенням ери планової економіки, усе змінилося. З 1997 року шахту готувалися ліквідувати. Але 2007-го знайшовся приватний інвестор, який її запустив. На той момент вона називалася шахтою “Свято-Серафимівською”.

Серед цих фотографій багато світлин Риківських рудників Катерининського товариства. Це в центрі, на околицях та поблизу сучасного Донецька, пояснює краєзнавець.

рудник у Макіївці історичне фото Донецька
Фото: Etnografo Donetz

 

“Риківка — це частина сучасного Калінінського району Донецька. Товариство володіло шахтами в селищі Буроз поблизу Ханжонкового, у Макіївці та у Донецьку, на місці сучасної шахти Калініна. Інші — на перетині проспектів Загиблих комунарів та Ходаківського”, — розповідає Etnografo Donetz.

шахта у Макіївці історичне фото Донецька
Фото: Etnografo Donetz


“Дім дирекції — це так званий дім Бальфура. Біля моста у сучасного Цирку колись була залізнична станція Бальфурівка, якою користувалися жителі Юзівки. А станція Юзове (сучасна “Донецьк”) знаходилась далеко від самого селища, котре було сконцентроване навколо металургійного заводу”,
— розповідає Etnografo Donetz.

Робітниче селище Юзівка (Г’юзівка) заснував промисловець з Уельсу Джон Г’юз, який побудував там металургійний завод. Про історію Юзівки та її засновника розповіла британська історикиня Вікторія Донован. Читайте інтерв’ю з нею в матеріалі “Родом з Уельсу, викладає у Шотландії, вивчає Донбас. Інтерв’ю з британкою в експедиції”.


Завантажити ще...