Попри експериментальний проєкт виплат за зруйноване в окупації майно, який проводили в Мелітополі, жителі Бахмута, Маріуполя та інших окупованих населених пунктів досі не можуть податися на компенсацію. Повноцінний механізм для тих, чиє майно перебуває в окупації чи зоні боїв, не запустили. Тож поки що юристи радять звертатися за відшкодуваннями до суду. Роз’яснюємо, як це зробити.
Рекомендації для тих, хто планує подати позов на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, підготували в ГО “Ініціативна група “Разом”.
Поки що держава не має систематизованих та підтверджених даних про людей, які постраждали внаслідок російсько-української війни, та про характер завданої шкоди. Через це мешканці Донеччини, чиє майно опинилося в окупації та постраждало від боїв, не мають змоги подати заявку на виплати через “єВідновлення”. Тож встановити суму завданих Росією збитків пропонують через суд.
Єдиної методології, за якою після судового рішення з Росії стягуватимуть гроші за матеріальну та моральну шкоду, наразі також немає. Та попри це звертатися до суду важливо, аби задокументувати суму збитків і швидше отримати компенсації, коли відповідний механізм запрацює. Вказувати її варто в доларовому та євровому еквіваленті за курсом на момент подання позову.
Коли рішення суду набере чинності, важливо отримати виконавчий лист, де воно буде зазначене.
Претендувати на виплати можуть фізособи-власники, які через бої зазнали матеріальної шкоди у вигляді (але не виключно):
Також отримати гроші можуть люди, які внаслідок збройної агресії Росії зазнали моральної шкоди. Вона може бути спричинена, зокрема:
Розміри відшкодування за моральну шкоду не встановлені, але згідно з судовою практикою її розмір може становити від 500 тис. грн до 40 млн грн.
Під час підтвердження руйнувань потрібно вказати, що відповідна територія внесена до переліку окупованих (якщо це дійсно так), і через це отримати відповідний документ про руйнування чи втрату майна неможливо.
Перед подачею позову до суду треба звернутися до поліції. Отриманий там витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) про відкрите кримінальне провадження за ст. 258 (Тероризм) або 438 (Порушення законів та звичаїв війни) треба додати до позову.
Ось орієнтовний перелік документів, які можуть знадобитися під час оцінки збитків:
Подавати до суду треба на Російську Федерацію. Вона ж в особі уряду РФ буде виступати відповідачем.
Позов можна подати в будь-який український суд, де зараз мешкає чи перебуває позивач. Тобто переселенці можуть звертатися до суду там, де зареєстровані як ВПО. А військові, які не мають статусу ВПО, можуть спрямовувати позови за місцем розташування частин та командних пунктів. Також українці мають право подати позов до Європейського суду з прав людини.
Через те, що Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією, про позови щодо країни-агресорки повідомлятимуть на офіційному веб-порталі судової влади України.
Участь у процесі можлива у форматі онлайн-конференції.
Примусово стягнути збитки з Росії можливо в українських або іноземних судах.
Перспективи виконання в Україні залежать від обсягу майна РФ, яке перебуває на території України, та на яке можна накласти стягнення.
Стягнення збитків з Росії через українські суди є лише одним із можливих етапів відшкодування, підкреслюють юристи.
“Оскільки на сьогоднішній день механізми відшкодування шкоди ще розробляються та удосконалюються, неможливо однозначно відповісти, звернення до національного чи міжнародного суду буде більш ефективним для отримання компенсації. Однак звернення саме до національного суду надає найбільші переваги для застосування всіх можливих юридичних способів та засобів для повної фіксації збитків та всебічного розгляду справи.
Треба враховувати, що наявність рішення суду національної інстанції щодо стягнення матеріальної та моральної шкоди не перешкоджає потерпілим особам звернутися за іншим способом захисту порушених прав та скористатися іншою процедурою отримання компенсації, яка розроблена чи буде розроблена у майбутньому”, — зазначають представники ГО “Ініціативна група “Разом”.
При цьому рішення українських судів не підлягатимуть автоматичному примусовому виконанню за кордоном, адже для цього потрібно буде пройти спеціальну процедуру отримання згоди іноземних судових органів відповідної держави на визнання та примусове виконання відповідного рішення українського суду.
Повний перелік необхідних документів та шаблони позовних заяв можна знайти за цим посиланням.
Нагадаємо, в Україні розглядають можливість виплат компенсацій за зруйноване житло в окупації та зоні бойових дій. Такий експеримент проводили у Мелитополі на Запоріжжі.