25 березня має відбутися чергова зустріч Тристоронньої контактної групи в Мінську. Принаймні вона була запланована до початку карантину. І саме в цей день мали б остаточно підписати документ про створення окремої Консультативної ради. Навколо цього виникло чимало суперечок, адже туди офіційно увійдуть представники ОРДЛО.
11 березня на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську домовилися про створення Консультативної ради, до якої залучать “представників тимчасово непідконтрольних територій”. Офіційний документ ТКГ про рішення впровадити Консультативну раду опублікувало видання Дзеркало Тижня. Його журналісти отримали з власних джерел.
Розберемося з тим, що стало відомо за наступні півтора тижня, детальніше.
Тристороння контактна група — це уповноважена група представників України, ОБСЄ та Росії, яку сформували для дипломатичного завершення війни на сході України. Перша зустріч тристоронньої контактної групи відбулась 23 червня 2014 року в Мінську. На засіданнях в Мінську всі ці роки присутні представники так званих “ЛДНР”, але вони виступають у якості спостерігачів, а не учасників процесу. Офіційно Україна не визнає цих уповноважених та не веде переговори з ними. Це в тому числі підкріплює офіційну позицію щодо того, що Росія — це країна-агресор і саме вона є стороною конфлікту, а не бойовики. Дипломатично — це важливий крок в питанні відповідальності та подальшого покарання.
“Тристороння контактна група. Завдання її — контактувати, спілкуватись, вирішувати питання економічного, соціального характеру (пенсії, вода, обмін військовополоненими, питання розведення військ, припинення вогню). І в тому числі обговорення тих чи інших проєктів законодавчих актів по темі. Там існують так звані “запрошені”. “Запрошеними” є представники тимчасово непідконтрольних територій”, — зазначив в одному з інтерв’ю віце-прем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
Є основні засідання, а також робота в підгрупах. Тих, хто працюватиме там, затверджує своїм указом президент.
Підгрупи є:
— з безпекових питань
— з соціально- економічних питань
— з гуманітарних питань
— з політичних питань.
Раду запропонували створити в рамках політичної підгрупи Тристоронньої контактної групи. Тобто те, що будуть там обговорювати, пізніше виноситимуть також на загальну зустріч представників України, Росії та ОБСЄ. Або ж навпаки, саме на засіданнях ради мають уточнювати деталі та механізми дій.
Наприклад:
Домовились на засіданні Україна, Росія та ОБСЄ, що вибори на тимчасово окупованих територіях Донбасу проведуть 25 жовтня 2020 року. А тоді вже на засіданнях Консультативної ради будуть прописувати і вирішувати хто буде членами комісії, як везтимуть бюлетені, хто охоронятиме дільниці тощо.
“Хочу наголосити з повною відповідальністю, що ніяких кроків, які б сьогодні створювали правове поле для представників так званих ОРДЛО, їх визнання не існує. Ніяких прямих перемовин – про це мови не йде”, – заявив голова офісу президента Андрій Єрмак.
Тобто саме на рівні Тристоронньої контактної групи офіційний представник України буде говорити з “уповноваженими” самопроголошених республік тільки як зі спостерігачами. Водночас в підгрупі все ж планують працювати з тими, кого вповноважать бойовики. І долучати їх до обговорень законопроєктів, як того вимагають Мінські угоди.
“Ідея цієї Консультативної ради — вважайте це ідея громадської ради, де працюють представники цивільного суспільства, які користуються довірою. І суть в цьому. На сьогодні питання того, хто буде представляти інтереси в цій громадській раді від окремих районів Луганської та Донецької областей з підконтрольної частини України, — вирішується. Кожен раз делегація в праві формувати списки людей. Це точно мають бути юристи та адвокати, які знаються на праві (наприклад, якщо мова про амністію — в кримінальному праві). Також там мають бути, скажімо так, представники Донецьких та Луганських територій. Чому це не можуть бути спортсмени, священники співробітники бібліотеки або диригенти симфонічного оркестру. Ті, хто дійсно користується довірою в силу свого роду діяльності”, — зазначив в одному з інтерв’ю віце-прем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
Нагадаємо, на засіданні 11 березня також домовились одночасно відкрити КПВВ у населених пунктах Золоте та Щастя.
Читайте також: