Підтримати
Центр рекрутингу Української армії. Фото: Міноборони України

Підтримайте Вільне Радіо

Збройні сили шукають нові формати залучення українців до війська. Журналісти Вільного Радіо поспілкувався з рекрутерами кількох бойових бригад ЗСУ про роботу з молоддю, результати нової програми контрактів, а також про реакцію на законопроєкт, що може дозволити служити чоловікам старше 60. 

Створення спеціальних центрів рекрутингу у кожному обласному ТЦК розпочалося лише у 2024 році. Та наразі частина бригад вже мають свої команди рекрутерів, сторінки у соцмережах тощо. Саме вони допомагають підсилювати бригади добровольцями.

Рекрутинг молоді 18-24 років

Для довідки:

11 лютого Міноборони представило новий формат рекрутингу молоді до війська — “Контракт 18-24”. Його можуть підписати повнолітні українці, які ще не досягли віку мобілізації (тобто 25 років). В рамках формату пропонують контракт з фіксованим терміном служби в один рік. Передбачено додаткове грошове та соціальне забезпечення:

  • 1 млн грн додаткової виплати (200 тис грн після підписання контракту, 300 тис грн — після проходження підготовки, ще 500 тис грн — у день виключення зі списків особового складу військової частини);
  • іпотека 0.0% річних (за програмою “єОселя”);
  • можливість вибрати частину, спеціальність та місце проходження ВЛК;
  • компенсація оренди житла, медичне забезпечення;
  • звільнення від мобілізації та право виїзду за кордон на рік (після завершення служби);
  • навчання у закладах освіти за кошт держави (в межах виділених квот);
  • інші пільги.

У 24-й ОМБр ім. короля Данила первинно був високий сплеск цікавості від кандидатів 18-24 років, зараз скоріше вийшли на плато. Про це розповідає рекрутер бригади Василь Дзеса.  

“В нас дуже активний відбір і до фінальної стадії підписання контракту доходить невеликий відсоток з тих, хто звернувся одразу. Велика частина відсіюється на етапі подання заявки, ще до якихось тестів. Хтось може просто передумати, в когось є судимість. Але і ті, хто приходять, можуть не підійти. Причини різні, але основне —  фізична підготовка та психологічний тест. Тому я не можу сказати, що основне наповнення в нас іде за рахунок цієї категорії”, — ділиться рекрутер 24 ОМБр імені короля Данила.

Рекрутерка 128 ОГШБр Мар’яна Станко розповідає, що середній вік звернень рекрутів до бригади — 30+. Це люди як з бойовим досвідом, так і без. Часто звертаються колишні військові або ветерани, які знову прагнуть служити. А зараз, наприклад, повернулись з-за кордону чи закінчили якусь цивільну роботу і хочуть призватися. Тут помічають тенденцію, що приходять служити родичі тих, хто вже давно у бригаді. 

“Є звісно хлопці, які прийшли на цей контракт 18-24, вони цілеспрямовано знають куди йдуть, на яку посаду. Але десь половина, які підписали цей контракт, мають своїх родичів у нас в бригаді — або батьків, або братів, тому вони прийшли сюди. Плюс є хлопці цієї вікової категорії, які не підписали такий контракт, але також прийшли до нас в бригаду. Вони прийшли на артилерійські посади, на операторів дронів, медичні посади. Тобто ці посади, яких немає в переліку контракту 18-24”, — пояснює Мар’яна Станко.

Зображення до посту: Контракт для молоді й служба після 60: що пропонує армія для чоловіків не призовного віку
Марʼяна Станко на брифінгу щодо перших результатів за проєктом “Контракт 18-24”, 30 квітня 2025 року. Фото з соціальних мереж 128 ОГШБр

Молодший сержант Георгій Михайловський зазначає, що в 72-ій бригаді позитивні результати за “Контрактом 18-24”. На це, зокрема, вплинули і бонуси, прописані в контракті та чіткий термін служби. Проте передбачені тільки окремі посади: стрільці, гранатометники, снайпери, санітари, розвідники.

“Ми одна з лідируючих бригад, набрали велику кількість таких новобранців. Наразі продовжуємо отримувати звернення, опрацьовуємо їх і продовжуємо підписання контрактів. Всі наші хлопці, хто служить вже давно чекали такого підсилення. Молодь прийшла підставити своє плече в нашій боротьбі. Тобто немає якогось зневажливого ставлення до тих, хто прийшов на цей контракт”, — ділиться рекрутер 72 ОМБр.

 

Зображення до посту: Контракт для молоді й служба після 60: що пропонує армія для чоловіків не призовного віку
Георгій Михайловський, молодший лейтенант 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців під час зустрічі зі студентами. Фото з соціальних мереж 72-ої бригади

Як реагують на пропозицію добровільної мобілізації чоловіків старше 60-ти років

Станом на літо 2025 року мобілізації в Україні підлягають чоловіки від 18 до 60 років. Проте, на початку червня, Верховна Рада схвалила у першому читанні законопроєкт №13229. Якщо його ухвалять остаточно, то чоловіки, які досягли граничного мобілізаційного віку, зможуть підписувати однорічні контракти і залишатись у війську.

Ідею добровільної мобілізації чоловіків за 60 років молодший сержант, рекрутер 72-гої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Георгій Михайловський називає доцільною. Бо наразі в них багато звернень від чоловіків такого віку.  

“Ми розглядаємо такі кандидатури, тому поки чекаємо затвердження ініціативи. Вже будемо відштовхуватися від керівних документів, що там буде, які посади будуть прописані, які умови служби, щоб ми могли щось пообіцяти. Наприклад, той же ремонтник, якщо йому 60+ і він все життя працював з технікою, ремонтував її, в нього безцінний досвід. Такі нам точно потрібні”.

До цієї ідеї обережно ставиться старший сержант, сержант-менеджер відділення рекрутингу 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади Мар’яна Станко. Водночас вважає, що значно легше буде з тими, хто вже у війську кілька років і вони не хочуть звільнятися через те, що їм скоро 60.  

“З ними можна продовжувати контракт на особливих умовах. Але якщо брати до уваги людей, які взагалі ніколи не служили — це складно. Тому є питання щодо цього проекту, я не знаю чи з нього щось добре вийде. Дуже малий відсоток тих, кому за 60, які хочуть прийти служити суто через те, що вони бачать себе корисними. Іноді звертаються з абсурдними пропозиціями — щоб не забрали сина, хоче мобілізуватись батько. Я вам кажу як є, тому що в нас були такі дзвінки на гарячу лінію. Тому тут треба буде делікатно підходити до ситуації”, — розповідає Мар’яна Станко.

Рекрутер 24-ої ОМБр Василь Дзеса щодо ініціативи про добровільну мобілізацію чоловіків за 60 років  поки робити висновки не готовий. Адже до кінця не зрозуміло, як це буде працювати, але заявки є. 

“До нас звертаються люди 60+. Хоча бувають такі заявки, з якими і не знаєш, що робити. Наприклад, пенсіонер ближче до 70, він колись служив, а зараз ледь може ходити. На такі ризики бригада навряд буде йти. А є і дуже цікаві заявки — чоловік 60 років, електротехнік, який розуміється на сучасних технологіях, слідкує за всім, що зараз відбувається в сфері. Теоретично з ним можна працювати”, — розповідає рекрутер Василь Дзеса.

Зображення до посту: Контракт для молоді й служба після 60: що пропонує армія для чоловіків не призовного віку
Василь Дзеса в день відкриття рекрутингового центру 24 ОМБр імені короля Данила у Львові. Фото з соціальних мереж 24 ОМБр

Як шукають нових бійців в бригадах ЗСУ

Бійців усіх категорій чекають у центрах рекрутингу. Та паралельно і розповідають про себе більше. Щоб залучати нових рекрутів, змінюють підходи. Все більше бригади працюють з соціальними мережами, рекламою та піаром загалом. Заявки зацікавлених приймають на всіх платформах, а також в окремих рекрутингових центрах. Так поступово переходять на комплектування без залучення ТЦК та СП.  

“Наше завдання знайти і підготувати якомога більше адекватних людей, які готові служити. Ми працюємо з цивільними, ми працюємо з переведеннями, ми працюємо з СЗЧ, в принципі ми дуже відкриті, в нас немає якихось обмежень. Нам цікаві і колишні офіцери, і цивільні. Менеджерські, айтішні навички — все це можна якісно застосувати”, — запевняє рекрутер  24-ї окремо механізованої бригади імені короля Данила Василь Дзеса. 

Раніше ми писали про ініціативу уряду, за якою військові за “Контрактом 18-24” матимуть річну відстрочку від мобілізації. Раніше таких військових могли призвати одразу.


Завантажити ще...