Підтримати
Картина “Космогонія”
“Космогонія”. Фото: Instagram/msumk_lutsk

“У картині людина в центрі, а навколо — енергія: світла і темна”, — такий сенс вклав у свою роботу “Космогонія” сучасний український художник Петро Антип. Полотно, над яким митець працював два роки, складається з понад 500 частин. До Дня художника ми поспілкувалися з Петром Антипом про те, як народжувалась найбільша у світі картина, та які ідеї він має для наступних проєктів.

Як художник із Донеччини замислив написати картину, яка поб’є світовий рекорд

Над створенням картини “Космогонія” художник та скульптор Петро Антип працював майже два роки.

Для довідки:

Петро Антип — відомий український художник, скульптор та архітектор, а також заслужений художник України. Митець народився у 1959 році в Горлівці на Донеччині. Після початку війни на сході у 2014 році переїхав до Києва.

Роботи Петра Антипа представлені у музеях та галереях Києва, Львова, Луцька, а також у приватних колекціях в Україні, США, Великій Британії, Швеції, Франції, Німеччині та Італії.

“Ми працювали разом з Віктором Корсаком (автором ідеї та концепції проєкту, а також фундатором Музею сучасного українського мистецтва Корсаків, — ред.), багато зустрічалися, спілкувалися, говорили про те, як талановиті сучасні митці пробиваються на арт-ринках Європи та США. Думали, як зробити проєкт, який приверне увагу, адже без цього тебе не помітять”, — пригадує Петро Антип.

Петро Антип. Фото: Instagram/msumk_lutsk

Фундатор музею запропонував митцю написати грандіозне полотно, яке зможе стати найбільшим у світі. Й так у просторі пʼяти тисяч квадратних метрів у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків Петро Антип почав писати свій витвір. Його площа — дві тисячі квадратних метрів.

Від створення Всесвіту до його майбутнього: які символи наповнюють картину “Космогонія”

Спочатку полотно мало називатися “Чумацький шлях”, говорить митець. Але Віктор Корсак запропонував дати йому назву “Космогонія”, яка була б більш зрозумілою для європейської аудиторії.

Перш ніж почати роботу над картиною, Петро Антип розробив її ескіз.

“Фактично, рішення було на 90% продумане в голові — всі концепції, композиція. Але під час роботи були й корективи”, — розповідає митець Вільному радіо.

В основу роботи він вклав зображення різних культур та їхній розвиток протягом усього існування людства. А ще — баланс добра і зла у всесвіті. На полотні Антипа перетинаються міфи, енергія Всесвіту і знаки Зодіаку.

“Космогонія” — найбільша картина у світі
“Космогонія” — найбільша картина у світі. Фото: Instagram/msumk_lutsk

“У картині людина в центрі, а навколо — енергія: світла і темна. Є створення Землі, є [Великий] вибух, і все це поділено на дев’ять розділів”, — пояснює художник.

У “Космогонії”, як і в інших своїх роботах, він шукав натхнення у геометричних формах, зокрема трикутниках. 

“Це найстійкіша форма, яка символізує стабільність. Навіть у природі ми бачимо трикутники, наприклад, у позі лотоса. Я взяв образ людини і поставив її в трикутники”, — розповідає Петро Антип. 

Художник зізнається: найважче для нього було відтворити на картині майбутнє. На цю частину полотна пішло пів року. Саме тоді в Антипа виникла ідея доповнити картину скульптурами. А куратор проєкту Віктор Корсак запропонував додати картині динамізму.

“Потрібно було доповнити підлогу, адже [в такому разі], коли наближаєшся до картини, вона здається більш виразною. Я запропонував розширити простір ще на 500 метрів, додати скульптури, щоб глядач міг буквально зануритися всередину роботи”, — ділиться Петро Антип.

Готове полотно вийшло 10 метрів заввишки та 200 метрів завширшки. Наприкінці вересня під час відкриття “Космогонії” у луцькому музеї представник Національного реєстру рекордів України офіційно зафіксував новий рекорд у категорії “Найбільша площа картини”.

“Космогонія” — найбільша картина в Україні
“Космогонія” — найбільша картина в Україні. Фото: Instagram/msumk_lutsk

Реєстрацією світового рекорду займатиметься керівництво музею, каже художник. Нинішній рекорд поки що утримує британець Саша Джафрі, який створив картину розміром 1 600 метрів, а продав за 67 мільйонів доларів.

“Завдання мистецтва — не давати відповіді”: кожен глядач трактує картину по-своєму

Подивитися на “Космогонію” відвідувачі могли ще під час її створення. Петро Антип каже, що звик так працювати й не звертав уваги на людей. 

Петро Антип
Петро Антип разом з відвідувачкою музею. Фото: Instagram/msumk_lutsk

“На Донеччині у мене був офіс, де я малював. Люди приходили, відпочивали, ловили рибу, готували шашлики, а я продовжував малювати. Я ніколи не замислювався про те, що треба закриватися від них”, — ділиться художник.

Та додає: його картина стала місцем дискусій, де можна не лише обговорити її концепцію, а й запропонувати своє бачення.

“Це насправді дуже круто, адже кожен має свій унікальний погляд, і це робить простір живим та наповненим. Кожен трактує картину по-своєму. Я завжди кажу, що завдання мистецтва — не давати відповіді. Відповідь кожен має знайти сам”, — наголошує Петро Антип.

За його задумом, побачивши полотно, людина має сповнитися свіжими думками.

“Можливо, вона візьме до рук енциклопедію або почне читати міфи чи філософські твори. Це надзвичайно важливо, оскільки у нас часто проводять лекції для дітей, конференції з філософами, письменниками, істориками, астрологами”, — розповідає художник.

Побачити “Космогонію” можна в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків у Луцьку з 12:00 до 20:00 у будні та з 11:00 до 20:00 у вихідні. Квиток коштує 200 гривень.

“Космогонія” — найбільша картина у світі
Відкриття картини “Космогонія” у Луцьку. Фото: Instagram/msumk_lutsk

“Подорож в себе” — новий проєкт, який невдовзі розпочне художник

Петро Антип пригадує, як маленьким хлопчиком вибігав у донецький степ і думав про великі подвиги героїв “Тараса Бульби”. Українська класика, каже митець, завжди його надихала.

“Ми повинні піднімати наше мистецтво і культуру, показувати українців сильними й потужними. Культура справді має правити світом, а не бізнесмени, які намагаються заробити на всьому”, — ділиться художник.

Зараз Петро Антип працює над новим проєктом із назвою “Подорож в себе” або “Мандри в себе”. Художник розповідає, що прагне через живопис дослідити, що таке людина. Цей проєкт буде вже не такий масштабний, як “Космогонія”, але теж поєднуватиме в собі скульптуру, живопис та графіку.

“Нещодавно я купив майстерню для цього проєкту в Закарпатті, де ми облаштували базу. Я буду працювати над цим проєктом, адже концепція вже розроблена, ескізи готові, навіть полотна вже є, — ділиться митець. — Залишилося тільки взятися за роботу — це найпростіше”.

Раніше ми розповідали, що 27 вересня у Києві відкрилась виставка “Хрест та надія”. До якого числа та де її можна відвідати — дізнаєтесь в матеріалі.


Завантажити ще...