Нацбанк України триматиме фіксований курс долара до гривні на рівні 29,25 грн, тобто на показнику 23 лютого, за добу до початку повномасштабної війни. Розбираємо плюси і мінуси такого кроку.
З такою заявою виступив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук під час телемарафону “Єдині новини”.
За його словами, цей курс планують фіксувати щонайменше до закінчення воєнного стану.
“Після нашої перемоги ми будемо поступово повертатися до звичного режиму плаваючого обмінного курсу. Будемо поступово знімати адмінобмеження, скорочувати свою участь на ринку”, — зазначив Ніколайчук.
Тобто найближчим часом держава продовжить застосовувати різноманітні адміністративні важелі, аби тримати курс на сталому рівні.
24 лютого, з першої доби повномасштабної війни з Росією, Нацбанк обмежив зняття готівки з власних рахунків — клієнти банків могли отримати не більш ніж 100 000 гривень. Також в Україні заборонили продаж готівкової валюти — тобто отримати “паперовий” долар стало неможливо.
Більш того, регулятор, заборонив будь-яку купівлю валюти на “міжбанку” (крім операцій критичного імпорту), фактично зупинивши торги.
Експерт CASE Україна та колишній заступник директора департаменту фінстабільності НБУ Євген Дубогриз зазначив, що якби не обмеження, курс міг у перший же день “злетіти в небо”.
“Далі спрацював би так званий hysteresis: ціни зростають охочіше, ніж падають, і не факт, що ми повернулися би навіть до 35–40 грн за долар”, — впевнений фінансист.
Перш за все, державний регулятор бере активну участь в валютних інтервенціях і проводить їх наразі як у доларі, так і в євро практично щодня. Це означає, що держава витрачає кошти іноземної фінансової допомоги, а також власні валютні запаси, аби підтримувати попит на гривню.
Через війну течія валюти в Україні значно зменшилася. За даними 2021 року, експорт сталі приніс Україні понад 15,2 млрд доларів валютної виручки. А ще майже 7 млрд надійшло від експорту залізорудної сировини. Через війну з Росією українські компанії майже цілком втратили ці доходи. Щомісяця валютний ринок втрачатиме близько $1,3 млрд тільки через вимушений простій у металургії.
Тож за допомогою заходів з “витягування” валюти зсередини, Нацбанк України отримує додаткові кошти для підтримки гривні.
Після фіксації курсу валют та заборони продажу “готівкового долара”, в країні активізувався “чорний ринок”, який відображає реальніші показники вартості гривні відносно іноземної валюти.
Станом на 10 квітня “чорний” долар коштує від 33 до 37 гривень, в залежності від міста.
Після того, як держава перестане впливати на курс гривні, та відпустить її у “вільне плавання” (тобто припинить обмежувати стрибки коштом валютних запасів країни), офіційний курс різко підскочить, та потягне за собою гіперінфляцію і, як наслідок, стрімке зростання цін. Економіка зазнає важких втрат, а ВВП країни може відкотитися на кілька десятків років назад.
“Коли це станеться, котирування долара та євро будуть близькими до котирувань сірого та чорного ринків, оскільки їхній механізм курсоутворення вже враховує реалії воєнного часу”, — каже фінансовий аналітик Олексій Козирєв.
За оцінками видання Мінфін, після закінчення “гарячої” фази військових дій курс долара на міжбанку перебуватиме в межах 32,50−45 гривень, а євро — від 35,43 до 49,95 гривень.
Насамперед дуже багато залежатиме від фінансових вливань ззовні, адже чим більше грошової допомоги отримає Україна — тим більш безболісний перехід від військової до “регулярної” економіки чекатиме національну валюту.
“Для того, щоб запобігти значній девальвації, НБУ, ймовірно, залишить у силі суттєву частину валютних обмежень протягом приблизно року після завершення гарячої фази війни”, — прогнозує керуючий директор групи ICU Костянтин Стеценко у коментарі виданню Forbes.
Фінансист зазначає, за такого сценарію значного цінового шоку на українському ринку не буде.
Читайте також: