Житло для ВПО. Ілюстративне фото: Вільне радіо
Житло для ВПО. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Деякі українці, які вимушено залишили свій дім через війну, мають право безкоштовно отримати житло в нових громадах. Для цього потрібно стати на квартирний облік. Помешкання можуть надати на певний період або ж безстроково із правом подальшої приватизації. Розповідаємо, хто з переселенців має змогу скористатися можливістю і що для цього треба зробити.

 

Про порядок взяття ВПО на квартирний облік Вільному радіо розповіла начальниця Краматорського відділу надання безоплатної правничої допомоги Вікторія Харенко.

Які види квартирного обліку доступні для ВПО

Існують три види квартирного обліку, на який можуть стати переселенці:

  • Облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, передбачає, що переселенці можуть безкоштовно отримати соціальне житло з комунальної власності громади, де вони стоять на обліку в Єдиній базі даних ВПО. Житло надають на строк до одного року з можливістю продовжити проживання в ньому.

Ця опція доступна для всіх ВПО, які не мають власного житла або його частини площею від 13,65 кв. м на кожну людину або 35,22 кв. м на домогосподарство (такі норми встановлені Кабміном). Винятком є житло, що розташоване на територіях, включених до переліку тимчасово окупованих територій або тих, де тривають чи тривали бойові дії — навіть якщо воно має достатню площу проживання, людина все одно може стати на облік.

Право на безкоштовне проживання такі люди мають протягом воєнного стану й шести місяців після його скасування. Платити потрібно лише за комунальні послуги. Першочергово житло надають багатодітним сім’ям, сім’ям з дітьми, вагітним жінкам, непрацездатним людям та переселенцям пенсійного віку, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання через війну.

  • Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, передбачає, що переселенцям надають у безстрокове користування жилі приміщення у будинках державного і громадського житлового фонду. Надалі ці помешкання можна буде приватизувати.

Ця опція доступна не всім переселенцям. Стати на цей облік можуть ВПО та члени їхніх сімей з-поміж учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни, а також переселенці-члени сімей загиблих чи померлих ветеранів війни та загиблих чи померлих захисників і захисниць України. До того ж на цей облік ставлять дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що досягли 16 років і є ВПО.

  • Соціальний квартирний облік передбачає, що переселенці можуть за договором найму безкоштовно користуватися соціальним житлом, квартирами або садибними житловими будинками з житлового фонду соціального призначення. Залежно від доходів родини жити у таких помешканнях можна рік або більше, а платити потрібно лише за комунальні послуги. Житло надають там, де людина стоїть на обліку в Єдиній інформаційній базі даних ВПО.

На соціальний квартирний облік можуть взяти переселенців, які не мають іншого житла для проживання на підконтрольній території України або чиє житло зруйноване чи пошкоджене до стану непридатного для проживання внаслідок проведення АТО й бойових дій у Донецькій та Луганській областях. При цьому враховується середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередній рік. Він має бути меншим від прожиткового мінімуму та середньої вартості оренди житла в місці, де родина зареєструвалася як ВПО. Першочергового таким правом можуть скористатися переселенці з інвалідністю I і II груп.

Гуртожиток для ВПО. Ілюстративне фото: керівник гуманітарної місії “Проліска” Євген Каплін
Гуртожиток для ВПО. Ілюстративне фото: керівник гуманітарної місії “Проліска” Євген Каплін

Як стати на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання

Щоб стати на облік громадян, що потребують житла для тимчасового перебування, необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування чи ЦНАПу за місцем обліку людини як ВПО. Членів сім’ї заявника беруть на квартирний облік разом із ним незалежно від місця їх обліку, тільки якщо вони не перебувають на соціальному квартирному обліку за місцем своєї реєстрації.

До заяви треба додати копії:

  • документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;
  • довідки ВПО та відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);
  • документів, що підтверджують родинні стосунки заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
  • реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  • документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні ВПО житлових приміщень.

Начальниця Краматорського відділу надання безоплатної правничої допомоги Вікторія Харенко наголошує, що надавати документи про стан житла, яке залишилося на непідконтрольній території чи в зоні ведення активних бойових дій, при цьому не треба.

“Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї. Документи на підтвердження цих обставин не вимагаються”, — зазначає фахівчиня.

Після подачі заяви людині мають видати опис документів, у якому міститься інформація про дату подання та реєстрації заяви, її реєстраційний номер і перелік документів, доданих до неї із підписом посадовця, який їх прийняв. Рішення про взяття чи не взяття на облік ухвалюють протягом одного робочого дня після подання заяви.

Відмовити у взятті на облік переселенцям можуть, якщо поданий пакет документів не був вичерпним або в документах були неправдиві дані. Оскаржити відмову можна в судовому порядку.

“Перебування на обліку ВПО, що потребують житла для тимчасового проживання, не є підставою для відмови в подальшому взятті такої особи на соціальний квартирний облік, облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов та облік осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій осіб, визначених законодавством”, — наголошує Вікторія Харенко.

Як стати на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов

Для постановки на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, необхідно звернутись із заявою до виконкому органу місцевої влади за місцем реєстрації ВПО. Її мають підписати члени сім’ї, які живуть разом, мають право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.

До заяви необхідно додати такі документи:

  • довідки про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи;
  • документи, що підтверджують право переселенця стати на квартирний облік (посвідчення учасника бойових дій, члена сім’ї загиблого ветерана тощо);
  • копії  документів, які підтверджують родинний зв’язок членів сім’ї людини  з  інвалідністю внаслідок війни або учасника бойових дій;
  • копію  довідки  про  взяття  на  облік ВПО на  кожного  члена сім’ї загиблого або людини з інвалідністю внаслідок  війни,  або  учасника  бойових дій;
  • копію  довідки  про  взяття  на  облік ВПО;
  • копію акта обстеження технічного стану житлового приміщення (якщо заявник має житло, яке стало непридатним для проживання внаслідок агресії Росії, розташоване не на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Криму й Севастополя, або на територіях, де тривають бойові дії згідно з переліком).

“Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового чи позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у заяві і подають відповідні документи. Перелік таких осіб визначений статтями 45 та 46 Житлового кодексу України, — додає експертка.

Після подачі заяви спеціальні комісії з житлових питань перевіряють умови проживання людей, що хочуть стати на облік, і після цього складають акт. Заяви й матеріали перевірки розглядають на засіданні відповідної комісії, куди за необхідності можуть запросити заявника. Варто врахувати, що в громадах можуть встановлювати мінімальний період, який переселенець має там прожити, аби стати на квартирний облік.

Рішення щодо взяття на облік виносять протягом місяця з дня подачі документів. Про це заявника мають повідомити письмово. У відповіді буде вказана дата взяття на облік, вид і номер черги або ж відмова щодо постановки на облік.

Відмовити у взятті на квартирний облік можуть людині, яка не надала всі необхідні документи або ж не підтвердила власну належність до категорій ВПО, що мають право стати на цей облік. Таке рішення можна оскаржити в суді.

Житло для ВПО. Ілюстративне фото: Вільне радіо
Житло для ВПО. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Як стати на соціальний квартирний облік

Щоб стати на соціальний квартирний облік, переселенець має подати письмову заяву особисто до місцевої влади чи ЦНАПу або через “Дію”. У заяві треба зазначити інформацію про фактичне місце проживання переселенців. До заяви треба додати документи, які підтверджують визнання переселенців як малозабезпечених і таких, що потребують соціального житла. Вичерпний перелік цих документів встановлюють органи місцевого самоврядування, каже Вікторія Харенко.

Приблизний перелік документів, які необхідно додати до заяви:

  • довідка про взяття на облік ВПО;
  • копії документів, що посвідчують особу та підтверджують, що всі члени сім’ї є громадянами України (паспорти, свідоцтва про народження);
  • копії довідок про реєстраційні номери облікових карток платників податків;
  • копії документів, що підтверджують родинні стосунки між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, а якщо чоловік і жінка розлучені, але продовжують жити як родина — потрібні також копії свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян);
  • копії документів, що підтверджують право людини, яка подає заяву, та її рідних на пільги під час взяття на облік (за наявності);
  • довідки про доходи всіх членів сім’ї за попередній рік.

Посадовець, який приймає та реєструє заяву й документи, має видати відповідну розписку. Рішення про взяття переселенців на соціальний квартирний облік ухвалюють не пізніше за 30 робочих днів після надходження заяви.

Під час розгляду заяви враховують вартість майна, яким володіє заявник та члени його сім’ї на момент постановки на облік. Виняток становлять житлові приміщення, які розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Криму і Севастополі, у населених пунктах, де тимчасово не діють органи державної влади, та на лінії зіткнення, а також житло в інших регіонах, яке стало непридатним для проживання внаслідок агресії Росії.

Відмовити у взятті на облік можуть, якщо:

  • перелік поданих документів не є вичерпним;
  • документи містять виправлення;
  • документи не підтверджують можливість визнання заявника таким, що потребує соціального житла;
  • документи містять недостовірні відомості.

Оскаржити відмову можна в судовому порядку.

Коли переселенці на квартирному обліку зможуть отримати житло

Строк очікування житла за будь-яким із трьох квартирних обліків залежить від того, чи є воно у відповідному фонді.

У випадку з приміщеннями для тимчасового проживання протягом трьох робочих днів з моменту надходження такого житла до фонду місцева влада має надати його переселенцям. Хто саме отримає житло, вирішує уповноважений орган за системою балів, яка оцінює потребу в житлі для ВПО.

На тривалість очікування житла для безстрокового користування також впливає черговість взяття переселенців на квартирний облік. Такий механізм діє і для соціального житла. Однак, за словами Вікторії Харенко, 5 березня 2025 року набуває чинності закон, який зобов’язує Кабмін створити інформаційно-аналітичну систему нерухомості.

“Відбудеться інвентаризація об’єктів нерухомого майна державної, комунальної власності, та за згодою власника, приватної форми власності, які можуть використовувати як житло для ВПО. <…> Місцева влада буде наповнювати базу нерухомості і брати участь в обстеженні та управлінні житловими об’єктами”, — пояснює експертка.

Раніше ми розповідали, як переселенцям оформити субсидію на оренду житла. Відповідна програма почала діяти 29 січня 2025 року, 6 лютого перша родина переселенців уже отримала субсидію.


Завантажити ще...