Верстка: Анна Сердюк

Платний кисень Донеччини

Які лікарні і наскільки готові до прийому важких хворих
З початку пандемії лікарні Донеччини закупили понад 400 тисяч літрів медичного кисню.
Навіщо потрібен кисень
Більш ніж 90% постачала одна й та ж фірма ТОВ "ДіПі Ейр Газ", яка фігурує в кримінальній справі про фінансування тероризму. Журналісти Вільного радіо проаналізували кілька десятків договорів про закупівлю кисню та дізналися в яких лікарнях кисню більше та скільки зараз коштують життєво необхідні вдихи.
Медичний кисень використовують для лікування хворих з проблемами органів дихання, серця, в яких є киснева недостатність.

В Україні станом на 20 листопада мають ліцензію на виробництво медичного кисню 16 компаній.

Медичний кисень виготовляється за допомогою лише низькотемпературної ректифікації. Цим методом газову сировину охолоджують до низької температури, щоб почав виділятися кисень.

Великий попит на медичний кисень з'явився під час пандемії коронавірусної інфекції. У вересні-листопаді медики фіксують пік захворюваності на COVID-19 в Україні. Чи не щодня МОЗ звітує про черговий рекорд. Кількість підтверджених хворих за день коливається від 11 до 13,3 тисячі. А серед тих, кого госпіталізують, є люди, яким необхідна киснева підтримка. За останніми даними Департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА кисневої підтримки потребує третина госпіталізованих пацієнтів. Це майже півтисячі людей.
Журналістам Радіо Свободи лікарі з різних регіонів країни розповідають, що найбільша проблема під час піку захворювання — це недостатня кількість медичного кисню та кисневих концентраторів. В коментарі DW Ukraine лікарка з Любара Олена Кравчук каже, що пацієнти звикають до кисню і дуже бояться залишитися без нього.
Найдорожче зараз — це кисень. Наскільки люди тягнуться до нього, наскільки видно залежність, і ти бачиш, як вони оживають. Буває таке, ставиш апарат на менше (меншу потужність кисню — ред.), щоб подивитися яка динаміка, а вони тягнуть руку, щоб зробити самостійно більше. Люди дуже лякаються, — каже в коментарі DW Ukraine Олена Кравчук.
Вона зазначає, що і сама боїться, що кисень закінчиться. А за її прогнозами — це може статися швидко.

"Засинаючи, думаю про те, що робити якщо закінчиться кисень. І, мабуть, з такою швидкістю захворювання це таки настане, однозначно. Ну як вийти просто закрити двері за пацієнтом і сказати "в мене немає"? Фахівці повинні були вже продумати все, переобладнати інші заводи і подумати, як ми маємо забезпечувати киснем. Якщо не буде кисню, відсоток смертей зросте в два, в три, в чотири рази", — каже Олена Кравчук.

Але МОЗ запевняє — з киснем все добре і дефіциту немає. Лише є проблеми з балонами, де зберігають цей кисень. Їх в країні не вистачає. А щоб облаштувати киснем і балонами 100% ліжок в усій Україні, потрібно майже 800 мільйонів гривень.
Скільки газу купували лікарні
Журналісти Вільного радіо проводили аналіз за допомогою порталу публічних закупівель Prozorro. Медичний кисень, який купували медзаклади Донеччини, входить до класифікації "Промислові гази". До цієї класифікації відносять ще й технічний газ, ацетон, азот та інші гази, які необхідні для тримання ліків у холоді, для анестезії тощо. Але ми аналізували закупівлі саме медичного газоподібного кисню, який застосовують при лікуванні хворих на COVID-19.
Лікарні Донецької області з початку карантину, 12 березня, по 5 листопада купили понад 10 тисяч балонів по 40 літрів медичного газоподібного кисню. Це понад 400 тисяч літрів газу.
Найбільше кисню з початку пандемії купила Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Бахмута — 3 417 балонів. На другому місці з забезпечення киснем Краматорська міська лікарня №3, яка придбала 1860 балонів. Слідом стоїть Костянтинівська інфекційна лікарня з купленими 1693 балонами медичного кисню за весь період пандемії.
Прямі закупівлі інших лікарень виглядають так:
Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування
1200 балонів
Центральна міська лікарня м. Торецьк
856 балонів
Костянтинівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування
200 балонів
Лиманська центральна районна лікарня
400 балонів
Селидівська центральна міська лікарня
400 балонів
Дитяче територіальне медичне об'єднання Краматорськ
250 балонів
Слов'янська центральна міська лікарня
140 балонів
Новогродівська центральна міська лікарня
40 балонів
Олександрівська лікарня планового лікування
25 балонів
Центральна міська лікарня Вугледара
8 балонів
Обласна дитяча лікарня Слов'янська
6 балонів
Дружківська міська лікарня №2
6 балонів
Закупок кисню в лікарні Маріуполя, Світлодарська, Соледара та інших міст за необхідним класифікатором ми не знайшли.
90% кисню постачає одна й та ж фірма
Ми вже раніше писали, що проаналізувавши закупки кисню за жовтень ми помітили, як фірма ТОВ "ДіПі Ейр Газ" продає кисень різним лікарням за різними цінами. Після більш детального аналізу закупівель з початку пандемії ми помітили, що така ситуація з різними цінами була не лише в жовтні.

Так, наприклад, Бахмутській БЛІЛ постачальник у березні двічі продавав кисень за різними цінами. Спочатку 287 балонів по 341 гривню, а потім ще 430 балонів вже за 289 гривень за балон. Згодом же, після того, як Бахмутська міська рада провела аукціон, в якому виграло ТОВ "ДіПі Ейр Газ", газ стали продавати лікарні по 199 гривень. Наступні закупівлі були вже без аукціону. Але вже з жовтня ціна на кисень збільшилася і фірма стала продавати цій же лікарні кисень по 300 гривень за балон.
Уточнимо
Зміни цін дійсно можуть бути кожного місяця, але, наприклад, в той же вересень, коли Бахмутська БЛІЛ купувала кисень по 199 гривень, Покровська клінічна лікарня із більшим замовленням, купила майже тисячу балонів по 325 гривень. А лікарня у Вуледарі купила 8 балонів взагалі за ціною 500 гривень за штуку.


Ціни на кисень, який ТОВ "ДіПі Ейр Газ" продає в інші лікарні України приблизно такі ж самі — 300-450 гривень за балон.

Загалом з початку пандемії фірма продала кисню в Донецьку область на близько 4 мільйонів гривень.

Вільному радіо представник ТОВ "ДіПі Ейр Газ" спочатку поясняв, що ціни можуть коливатися, коли на аукціоні фірма змагається за тендер з конкурентами. Але згідно з нашим аналізом, з початку пандемії з кількох десяток закупівель фірма потрапляла на аукціон лише 3 рази. А крім ТОВ "ДіПі Ейр Газ" вигравали тендери і отримували закупку лише фірми ТОВ Фірма "Кріогенсервіс" (2 рази) і ТОВ "Лінде Газ Україна" (1 раз).

Спеціаліст з участі в тендерних закупівлях Андрій Хоменко Вільному радіо пояснив і іншу причину зміни цін. Каже, що через пік захворювання коронавірусом змінюються умови ринку.
Натура ринку змінюється. Сировина змінюється, транспортні складові змінюються. Перераховувати можна багато. Якраз в цей місяць триває пік коронавірусу. І відповідно людей, на жаль, дуже багато на кисневій підтримці. Відповідно в країні його дефіцит цього кисню. А виявилось ще дефіцит не лише кисню, а й дефіцит машин, водіїв. І відповідно потрібно залучати інші наймані організації. А коли ви наймаєте інших, то що ви робите? Правильно, сплачуєте їм гроші. А якщо ви їм платите гроші, то ці гроші ви маєте кудись в якусь складову включати, — пояснив Вільному радіо Андрій Хоменко.
Основний постачальник кисню — фігурант у справі фінансування тероризму


Згідно з даними Міністерства юстиції України власником київської фірми ТОВ "ДіПі Ейр Газ" є Андрій Мединський.

За даними ЗМІ, Мединський родом з Єнакієвого. Коли почалася війна він переїхав у столицю, де і продовжив роботу своєї фірми ТОВ "ДіПі Ейр Газ".

Назву і ЄДРПОУ фірми Мединського можна зустріти в ухвалах судів по кримінальній справі за статтею "Фінансування тероризму".

За даними слідчих, підприємства ТОВ "ДіПі Ейр Газ" та ТОВ "Дари природи", які входять до групи компаній "ДіПі", у період з 2015 по 2018 роки провели через договори куплі-продажу продукцію загальною вартістю близько 2 мільйонів доларів. Купували все у ТОВ "Дари природи", яке було зареєстроване в той момент на окупованій території в Єнакієвому. За даними СБУ фірма також платила податки т.з. "Донецькій народній республіці". Через це директора ТОВ "Дари природи" підозрюють у фінансуванні тероризму.

На момент розслідування директорами були Владислав Лобов і Андрій Алтабаєв. А серед власників ТОВ "Дари природи" є і сам Андрій Мединський. В нього частка бізнесу 12,6%. Ще 3 власники, ймовірно, його родичі — Мединський Олександр — 40% та Мединська Людмила — 39%.

Через кримінальну справу Міністерство економічного розвитку і торгівлі України навіть внесли фірму ТОВ "ДіПі Ейр Газ" в санкційний список підприємств, яким на території України забороняється зовнішньоекономічна діяльність. Але представники фірми подали в суд клопотання про скасування цього наказу.

Зазначимо, наразі розгляд справи щодо можливого фінансування тероризму зупинився. В Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти рішення за березень 2019 року. Новіших ухвал не публікували.
361
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор