“Лише одиниці чинили опір, але їхні вчинки показують, що вибір завжди був можливий”, — кажуть організатори виставки “Хтось був сусідом: вибір, людська поведінка та Голокост”, яку відкрили у Києві. Подію приурочили до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, який відзначають щороку 29 вересня. У виставці зібрали історії тих, хто, ризикуючи життям, допомагав врятуватись іншим.
На відкритті виставки побували журналісти Вільного радіо.
У вересні 1941 року після окупації Києва нацистськими військами урочище Бабин Яр перетворилося на місце масових розстрілів. Окупанти вбивали тут євреїв, ромів та людей інших національностей. Протягом двох років тут загинули десятки тисяч людей, які стали жертвами однієї з найбільш жорстоких кампаній геноциду в історії.
Сьогодні урочище стало символом жахів Голокосту в Україні. Й до 83-ї річниці дня памʼяті жертв Бабиного Яру у виставковому центрі Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр” відкрили виставку, де зібрали історії тих, хто пережив трагічні події. Й зміг врятуватися завдяки другу, брату, сусіду або милосердному незнайомцю.
Одна з історій розповідає про Естер Бем. Вона разом з родиною вижила завдяки небайдужим людям, яких бачила вперше.
“Я відчуваю глибоку вдячність тим, хто нас врятував. Це були прості люди, яких не згадають у підручниках з історії. Я хочу, щоб покоління, що народилися після Голокосту, знали: люди завжди мали вибір”, — йдеться в архівному записі зі спогадами Естер.
Такі історії стали лейтмотивом виставки. Вони показують, що трагедія Бабиного Яру — це символ не лише жахів Голокосту, але й сили людей, які рятували життя інших, ховаючи їх від нацистських переслідувань.
Ще одна історія, яку представили на виставці — про те, як няня Франтішка Прва, яка доглядала двох єврейських дівчат Ренату та Сильвію Шонберґ, попри ризики для свого життя зберегла їхній секрет. Батьки сестер зробили для них неєврейські документи, щоб урятувати від депортації з Угорщини, але самі не вижили. Сестри врятувалися лише завдяки тому, що пережили війну під виглядом неєврейок, а їхня няня змовчала про їхнє справжнє походження.
Виставку “Хтось був сусідом” організував Меморіальний музей Голокосту в США, й завдяки її наповненню хочуть підкреслити важливість вибору кожної людини.
“Спонсороване державою систематичне вбивство 6 мільйонів єврейських жінок, чоловіків і дітей у Європі, яке сьогодні називають Голокостом, а також масові злочини проти багатьох інших невинних людей під час Другої світової війни стали переломним моментом в історії людства”, — наголосила директорка Меморіального музею Голокосту США Сара Дж. Блумфілд.
“Хтось був сусідом” також зображає людей, які не зрадили своїх знайомих і протистояли насильству.
“Наша виставка досліджує роль і відповідальність звичайних людей по всій Європі під час Голокосту. Вона досліджує вибір, який робили люди, і мотиви, що стояли за цим вибором. Люди по всій Європі спостерігали, слідували лінії або співпрацювали. Лише одиниці чинили опір. Але їхні вчинки показують, що вибір завжди був можливий. Виставка спонукає відвідувачів замислитися над людською поведінкою і над тим, які мотиви лежать в основі вибору окремих людей”, — сказала директорка Меморіального музею Голокосту США.
“Це важливо зараз для нас, бо ми повинні розуміти, що кожна людина відповідає за свої вчинки. Чи залишається вона людяною, чи розуміє, що це злочин”, — доповнила директорка меморіального заповідника Бабиного Яру Роза Тапанова.
Відвідати виставку можна щодня з 10:00 до 19:00 за адресою: вулиця Юрія Іллєнка 46А, виставковий центр НІМЗ “Бабин Яр”. Вона триватиме до кінця року. Вхід вільний.