За даними маріупольської місцевої влади, майже 40 тисяч мешканців міста примусово перевезли в Росію та на тимчасово окуповану частину Донеччини.
Про це повідомляє уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова у Telegram.
“За інформацією місцевої влади міста Маріуполя — майже 40 тисяч жителів вивезені до так званої «ДНР» або РФ. Підрахунок депортованих ускладнений тим, що у людей забирають українські документи”, — пише урядовиця.
Людмила Денісова зазначає, що дехто з депортованих маріупольців наразі перебуває в Естонії. До країни вони потрапили з Росії. Таким же шляхом сюди приїхали мешканці Херсонщини, Харківщини та Луганщини.
“Частина таких осіб, за їхніми словами, самі ухвалили рішення їхати через Росію, бо не могли виїхати у бік Західної України. Водночас були й такі люди, яких примусово направили до Росії, а після того дозволили їхати на власний розсуд”, — додає уповноважена ВРУ з прав людини.
За її словами, при депортації людей окупанти розлучають сім’ї. Так, з маріупольської лікарні вони примусово вивезли в Росію 17 дітей, а їхні батьки залишилися в місті. Пізніше дорослих евакуювали до Запоріжжя.
“Країна-окупант РФ грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території”, — пише Людмила Денісова.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини закликала міжнародні організації допомогти повернути незаконно депортованих до Росії українців та організувати гуманітарні коридори з небезпечних районів.
Нагадаємо, росіяни, які тимчасово контролюють частину Маріуполя, через гучномовець оголошують, що Запоріжжя не приймає біженців, Україна кинула їх напризволяще, а єдина можливість евакуюватися — їхати в Росію. Це роблять не лише для того, щоб зірвати евакуаційний процес, а ще й свідомо налаштувати маріупольців проти власної країни.
29 березня окупанти вивезли з Лівобережного району Маріуполя 70 людей. До Росії депортували медперсонал пологового будинку № 2 та їхніх пацієнтів. Раніше окупанти вивезли на російську територію персонал та пацієнтів ще одного медичного закладу. З Маріупольської міської лікарні №1 депортували 600 маріупольців.
Крім того, загарбники під час “режиму тиші” обстрілюють та блокують евакуаційні колони. Так, 22 березня біля Мангуша вони захопили колону автобусів.
Читайте також: