Уничтоженный дом в Авдеевке. Фото: Вильне радио
Знищений будинок у Авдіївці. Фото: Вільне радіо

Державна програма пільгових житлових кредитів для переселенців продовжить роботу в новому році. У держбюджеті на 2024 рік на неї заклали 877,5 млн грн. Однак розраховувати на значне спрощення при отриманні кредитів за цією програмою переселенцям не варто.

 

Про виділення коштів на програму пільгового кредитування житла для переселенців повідомили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

У підписаному державному бюджеті на 2024 рік під програму “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб” виділили 877,5 млн грн. Ці кошти дозволять державі й надалі надавати пільгові кредити на житло деяким категоріям переселенців, які відповідають вимогам програми. Претендентів на допомогу в уряді обиратимуть випадково, за принципом лотереї.

Люди, яких виберуть для участі в програмі, зможуть взяти кредит на житло на строк до 30 років. Річна ставка за пільговою програмою — 3%, однак початковий внесок становить 6% вартості житла.

Програму запустили у жовтні минулого року та впроваджують за підтримки грантових коштів від уряду Німеччини. За реалізацію програми відповідають Мінреінтеграції та фонд “Держмолодьжитло”. Зареєструватися на участь у ній можна через портал “Дія”.

Чи достатньо 877,5 млн грн на допомогу всім переселенцям, які потребують нового житла

Від моменту запуску програми у жовтні 2022 року уряд профінансував не менше ніж 650 кредитів на загальну суму 902,3 млн грн. Тобто в середньому допомога з виплатою одного кредиту коштувала державі майже 1,4 млн грн. Якщо взяти за основу ці ж розрахунки, виділені на 2024 рік гроші дозволять покрити ще понад 632 таких кредити.

В Україні є дані щонайменше про 4,9 млн внутрішніх переселенців, з яких у понад 170 тис. людей житло було повністю зруйноване лиш на квітень 2023 року. Тому виділені на програму кошти у цьому році не зможуть якісно розширити програму та задовольнити потреби більшої кількості ВПО, ніж зараз, а Мінреінтеграції буде і надалі розігрувати пільгові кредити як приз у лотереї.

Нагадаємо, в Україні запрацював новий онлайн-сервіс юридичної підтримки переселенців. Там можна отримати консультацію професійних юристів як онлайн, так і особисто.


Завантажити ще...