Красна гора — маленький округ, та й загалом територіально він трохи відірваний від громади — знаходиться всередині Соледарської ОТГ. В цю неділю тут вперше відбудуться вибори депутатів Бахмутської ОТГ та очільника громади. Ми розпитали в голови місцевої комісії про настрої в селищі, підготовку до голосування під час пандемії та можливі складнощі на виборах.
Селище Красна Гора розташоване за три кілометри від межі Бахмута. Життя в тут крутиться навколо гуртожитку-багатоповерхівки, в якій на перших поверхах розмістилися і місцевий комітет самоуправління, і виборча комісія.
Ми приїжджаємо сюди близько півдня. Довго шукаємо вхід на дільницю, де 25 жовтня відбуватиметься голосування. Заходимо всередину будинку й блукаємо коридорами, аби знайти потрібні двері. Вони, щоправда, зачинені. Втім, місцеві жителі швидко набирають Зінаїду Хабовець – голову виборчої комісії.
(Фото: Станіслав Козлюк. Гуртожиток селища Красна Гора. У під’їзді – вхід до місцевої виборчої дільниці)
За 5 хвилин до нас сходами спускається вдягнута в домашнє жінка. Вона відкриває невелику кімнату – тут колись був червоний куток. На стінах приміщення видно сліди від попередніх парламентських виборів: подеколи лишилися частини інформаційних плакатів з партіями, які 2019-го балотувалися до Верховної Ради. Зінаїда каже – їх ще не встигли зняти. Поруч три кабінки для голосування, всередині яких столи з прив’язаними ручками. Також з попередніх виборів. Ми сідаємо за довгий стіл і починаємо розмову. Далі розповідь самої спікерки.
“У місцеві депутати балотується багато людей з інших міст. А від нас — ніхто”
Ми ходили вже по вулицях, особисто вручали запрошення на вибори. Розповідали людям, що якщо раптом хтось захворіє – то вони мають час до цієї п’ятниці. Люди повинні комісії повідомити про це, аби ми встигли внести їх у списки тих, хто голосує з дому. Станом на 19 жовтня у нас таких 15 людей.
Це бабусі 1936-37 років народження. Їм важко ходити, хтось не ходить взагалі. А на коронавірусну хворобу у нас поки ніхто не хворіє нібито. Може тому що наше селище стоїть окремо від міста. У нас загалом на дільниці 463 виборці зареєстровані.
Але настрою голосувати в людей немає. Вони розчаровані у владі. Ну і частина людей не розуміють, що це місцеві вибори, що тут не обирають народних депутатів. Хтось думає, що в компетенції місцевої влади, наприклад, закінчити війну. Вони не розуміють, що в першу чергу місцеві депутати – це робота на місцях: благоустрій дворів, ремонт доріг, встановлення тих же сміттєвих баків. Звісно, ми, як члени комісії, хоч і не маємо права агітувати, але намагаємося пояснити людям, що 25 жовтня будуть вибори не до Верховної Ради. Що це Верховна Рада приймає закони і вирішує глобальні питання. А місцеві депутати вирішують місцеві проблеми: де заасфальтувати дорогу, звідки взяти і де поставити ще один контейнер для сміття, де й коли податися на тендер, аби зробити дитячий майданчик.
(Фото: Станіслав Козлюк. Зінаїда Хабовець сидить за столом, за яким працюватиме місцева виборча комісія 25 жовтня)
Я вам зараз не як голова комісії, а як житель селища скажу: у нас в місцеві ради йде багато людей з інших міст: Торецька, Покровська, ще звідкись. А від нас не йде ніхто. Хто тоді буде про наше селище думати? Ну і агітатори людям пояснюють, аби вони голосували за місцевих кандидатів. Яких немає.
Але ми і порушень не очікуємо. Сподіваюся чорнила в урни ніхто не налиє (сміється,-ред.). А якщо серйозно – я на виборах, на дільниці, працюю вже 30 років. І в нас ніколи ексцесів не було. Все завжди спокійно. Я за чесний виборчий процес. У мене є діти, онуки. Я не хочу для себе якоїсь кримінальної відповідальності. Тому хай кандидати беруть своїх агтіувальників і хай вони переконують людей, чому саме їхній кандидат чи партія кращі.
“Нові бюлетені — це дуже складно”
Для виборців цього разу не все просто. От нові бюлетені — це дуже складно. Правда. Молодь, думаю, розбереться. А от люди старшого віку… Буває, приходять на дільниці до нас бабусі, які дуже погано бачать. Ми і лампи в кабінках ставимо, але все одно вони просять допомоги. Подивимося. Ну і в законі сказано, що не обов’язково голосувати за прізвище кандидата. Так і агітатори пояснюють: якщо раптом ви не знаєте жодного прізвища від партії – то не ставте позначок взагалі.
І справді: якщо я цих людей не знаю, якщо вони до нас не приїжджали, нічого не пояснювали – як я за них буду голосувати? Тоді простіше голос віддати лише за партію. А якщо хтось знає імена – то хай голосує. Ну і раніше людей налякали, що треба навпроти прізвищ цифри писати лише в одному форматі. Наприклад, не можна поставити просто цифру «1». Треба писати «01», аби голос зарахували. А тепер, як нам пояснили, можна хоч «01», хоч «1» – голос буде вважатися дійсним. Головне встигнути все вивчити.
Для комісії через пандемію додалося чимало обов’язків і правил
Через вірус і наша робота зміниться. Наприклад, у нас на дільниці має бути окрема кабінка для людей, у яких на вході ми виявимо температуру. І має бути окреме приміщення, аби такі люди могли проголосувати.
(Фото: Станіслав Козлюк. Зінаїда Хабовець, голова місцевої виборчої комісії, показує кабінки для голосування)
Звісно, окремого приміщення у нас немає. Але окрему кабінку ми готуємо. Якраз зараз робимо занавіски для неї. Плюс нам сказали у Територіальній виборчій комісії, що маски, антисептики нам повидають. Також мають дати електронний термометр, щоб міряти температуру. Нібито ми все це отримаємо, коли видаватимуть канцтовари. Плюс у нас вхід і вихід з різних боків на дільницю можна організувати.
В самому приміщенні ми поклеїмо стрічки, аби було видно, як дотримуватися безпечної дистанції, хоча натовпу у нас на дільниці ніколи й не було. Будемо у масках, рукавичках сидіти. Ну і не зрозуміло до кінця з санітарною обробкою приміщення. Нам прибиральницю не дали. Тобто ми маємо це самі робити. Камер спостереження на дільниці немає. І мені треба продезінфікувати приміщення. Як? Я ж не можу вигнати всіх включно із спостерігачами й почати прибирати? От це питання в нас досі не з’ясоване.
Загалом як рахувати нові бюлетені ми вже знаємо. Є певна кількість дійсних бюлетенів. Ми рахуємо у них голоси за партії. Фіксуємо результат. Потім ми починаємо рахувати ці ж бюлетені, але вже за конкретних кандидатів. Наприклад, Іванов – 25 голосів, Петров – 20 голосів, Сидоров – 15 голосів і так далі. Потім ці бюлетені ми запаковуємо в окремий конверт і на ньому фіксуємо загальний результат на дільниці: скільки бюлетенів загалом, скільки проголосували за партію, скільки за кандидатів. Потім члени комісії ставлять свої підписи, ми ставимо печатку дільниці, дату й час пакування. Думаю, тут не буде нічого складного. Плюс у нас було навчання онлайн, самі розумієте – пандемія, не можна збирати людей. Я, правда, його пропустила – якраз їздила забирати списки виборців. Але складнощів не має бути з підрахунком.