Студія “Квартал 95” презентувала перший тизер комедії “Раша Гудбай”, який викликав обурення серед багатьох українців, зокрема маріупольців. Фільм, який мав стати сатирою на війну та окупацію, зустрівся з численними критичними відгуками через подачу трагічних подій та образи, що зачіпають почуття людей, які пережили згадані події.
Головна героїня фільму — журналістка з Горлівки, яка пережила 10 років окупації та стала рупором “руського міра”. Вона разом із сином планувала поїхати до Москви, але так і не доїхала, та через обставини опинилася в Ужгороді, де її світ кардинально змінюється.
Відповідно до анонсу, фільм вийде в широкий український прокат 27 березня 2025 року. У трейлері згадується, що стрічку підготували на гроші продакшенів, тобто без державного фінансування.
Реакція громадськості на фільм не забарилася ще під час виходу першого тизеру в січні 2025 року. У соцмережах почали з’являтися десятки негативних відгуків. В лютому зʼявились емоційні пости і від маріупольців. Зокрема, одним з найпопулярніших став допис маріупольця Олександра Бухтияр у Facebook:
“Я не можу сказати від імені усіх маріупольців, але режисери та продюсери фільму “Раша Гудбай” варті позову до суду та вічної медійної ганьби! І я залюбки докладу свої сили, щоб це відбулося… Варто згадати жарти про Скадовськ та смі***очки про трупи в Тисі. Комедія “Раша Гудбай” про те, як мешканка Горлівки потрапила через росію в українське місто Ужгород. Я не розумію, Горлівка перестала бути українським містом? Ужгород українське, а Горлівка ні?”.
Пост зібрав 225 реакцій, 92 коментарі та 314 репостів.
Поділилася своїми враженнями і ще одна маріупольчанка — Наталя Дєдова:
“Скільки ж можна витирати ноги об Маріуполь та “Азовсталь”? Спочатку “Юрик”. З суцільним викривленням того, що пережили маріупольці. І з очевидним використанням трагедії нашого міста… Коли ви нажретеся і коли нарешті закінчиться ваше глузування з українців?”.
Її також підтримали в коментарях земляки:
Маріупольці, як і інші жителі постраждалих територій, невдоволені тим, як фільм зображує їхні міста та трагедії, вважаючи це використанням болючих тем для комедійного ефекту.
Зазначимо, ні після першої, ні після другої хвилі критики команда фільму не виходила з заявами щодо стрічки.
Одним зі сценаристів та режисером стрічки став Олексій Кірющенко, відомий завдяки серіалу “Слуга народу” та своїй суперечливій репутації в українському кінематографі. Він також знімав у Росії серіали, зокрема і “Мою прекрасну няню”. Хоча він мав російське громадянство, Кірющенко активно працює в Україні, зокрема над державними проєктами.
Після початку повномасштабної війни Кірющенко відмовився від російського паспорта, отримавши українське, про це він розповів в інтерв’ю oboz.ua. Також він став співвласником компаній, що займаються розробкою безпілотників.
Сценаристами комедійної стрічки стали також Юрій Костюк та Сергій Шефір.
Юрій Костюк — український сценарист, відомий своєю роботою в Студії “Квартал 95”. Він брав участь у створенні сценаріїв до таких фільмів, як “8 перших побачень” (2012), “Кохання у великому місті 3” (2013), “8 нових побачень” (2014), а також серіалів “Свати 5” (2011), “Байки Мітяя” (2012), “Між нами дівчатами” (2013) та “Ви всі мене дратуєте” (2017).
У 2015–2019 роках Костюк був сценаристом серіалу «Слуга народу», де Володимир Зеленський виконував роль президента України. Під час президентської кампанії 2019 року він відповідав за створення агітаційного контенту, включаючи відеоролики та білборди.
Після перемоги Володимира Зеленського на виборах Костюк обійняв посаду заступника керівника Офісу президента України, де відповідав за гуманітарні питання. У липні 2021 року він був призначений позаштатним радником президента, зосередившись на стратегічних питаннях розвитку держави.
Сергій Шефір — співзасновник студії “Квартал 95”, сценарист і продюсер.
У травні 2019 року його призначили першим помічником президента Володимира Зеленського.
Був співавтором сценарію шоу “Вечірній квартал” та продюсером таких фільмів як: “Ржевський проти Наполеона”, “Я буду поруч” і “8 перших побачень”.
Раніше ми розповідали, що незалежні кінематографісти презентували новий фільм про 70-річну медикиню полку “Азов” Тетяну Теплюк на псевдо “Хрещена”. Стрічку підготували в межах циклу “Фортеця Маріуполь” — про оборонців, які 86 днів захищали у повному оточені нині окуповане місто.