У травні 2022 року у різних країнах світу зафіксували випадки захворювання на мавпячу віспу. Вже зараз хворих у всьому світі понад 400. Пояснюємо, що це за хвороба, наскільки вона небезпечна та які її симптоми.
Віспа мавп або мавпяча віспа — це вірус, який передається людині від тварини. Заразитися ним зазвичай можна від гризунів або приматів. Вперше цю хворобу в людини виявили у 1970 році. Після цього її фіксували лише в 11 африканських країнах. Тож і регіоном її розповсюдження вважаються країни центральної та західної Африки, а також території біля тропічних лісів.
Спалахи віспи фіксували кілька разів у США, Сингапурі, Ізраїлі та Великобританії. Але хворих тоді було до кількох десятків.
У травні 2022 року Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що медики фіксують новий спалах мавпячої віспи в країнах, для яких цей вірус нехарактерний. Ще станом на 21 травня ВООЗ повідомляла про 92 лабораторно підтверджених хворих на мавпячу віспу. А вже 29 травня група Global.Health, яка відстежує хвороби, звітувала про понад 400 підтверджених хворих у різних куточках світу. Згідно з даними карти monkeypox.health.map, найбільше хворих фіксують у Великобританії та Іспанії — по 106, Португалії — 74, Канаді — 26, Німеччині — 21, Італії — 12, Нідерландах — 12 та США — 9.
В Україні хворих на віспу мавпи станом на 22 травня не виявляли, повідомляють в Міністерстві охорони здоров’я України.
МОЗ України повідомляє, що наразі відомо про два можливих варіанти зараження людини віспою мавпи:
Людина від людини ж може заразитися віспою через тісний контакт з біологічними виділеннями з дихальних шляхів, ушкодженими ділянками шкіри інфікованої людини або з предметами, яких торкалася хвора людина і залишила на них біологічну речовину чи кров. Також вагітна жінка може інфікувати мавпячою віспою дитину через плаценту.
Фото: Українська правда
Якщо ж захворів один з членів сім’ї, то для інших ризик підхопити вірус високий.
Діагностують віспу мавп вже відомим методом ПЛР-тесту. Але у якості матеріалу для забору беруть вміст або покриви висипань.
За даними МОЗ, інкубаційний період мавпячої віспи (тобто час від інфікування до появи симптомів) зазвичай становить від 6 до 16 днів. Але він може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.
Наразі відомо про 6 основних симптомів захворювання мавпячої віспи. До 5 днів у хворого може бути гарячка, сильний головний біль, збільшення лімфовузлів, болі в спині та у м’язах, а також слабкість.
Після цього в пацієнтів на шкірі з’являються висипання: спочатку на обличчі, а потім висипка поширюється на інші частини тіла.
Але первинним місцем появи висипу можуть бути й статеві органи, якщо людина заразилася під час статевого контакту.
Згодом висип покривається кірочками. До моменту, коли вони зникнуть, може пройти до 3 тижнів.
Перш за все в МОЗ та ВООЗ радять більше дізнатися про цю хворобу, щоб змогти впізнати її за симптомами.
Якщо ви знаєте, що хтось із ваших знайомих заразився вірусом мавпячої віспи, слід уникнути тісного контакту з цією людиною.
А головне — продовжувати мити руки, адже це надійний спосіб профілактики не лише від віспи мавп, а й від інших багатьох хвороб, зазначають в МОЗ та ВООЗ.
Читайте також: