Розслідувачі проєкту Bihus.Info заявляють, що проаналізували десятки годин телефонних розмов українського політика Віктора Медведчука, починаючи з 2014 року. Розмови свідчать про те, що від самого початку війни Медведчук підтримував зв’язки з російськими посадовцями та ватажками т.з. “ЛДНР”.
Поки що на YouTube-каналі проєкту доступна перша частина розслідування. У ній журналісти характеризують відносини Віктора Медведчука з президентом Росії Володимиром Путіним, п’ятим президентом України Петром Порошенком та представниками невизнаних республік.
Зазначимо, журналісти не уточнюють, чи проводили вони експертизу голосу Медведчука та його співрозмовників. Але стверджують, що записи отримали з достовірних джерел. Далі короткий опис результатів розслідування.
В одній з розмов Медведчук заявляє наступне:
“У мене є повноваження й від ВВ (Володимира Володимировича Путіна, – ред.), й від Порошенка”.
При цьому офіційного статусу переговорника від України у політика не було. Водночас під час телефонного спілкування він скаржився, що ані Порошенко, ані Путін не дозволяють йому скласти з себе ці повноваження, тож продовжував сумлінно їх виконувати.
Такий діалог відбувся між Медведчуком та одним із ватажків т.з. “ЛНР” Олексієм Карякіним:
Карякін: Просування техніки продовжується. Літаки почали літати. Нам що, покласти вам кілька “пташок”, блін? (мається на увазі збиття літаків)
Медведчук: От дивись, Олексію, я тобі що хочу сказати. Ти маєш знати й, мабуть, знаєш, що я це все роблю на прохання Путіна та на прохання Порошенка.
В іншій розмові Карякін передавав через Медведчука погрози знищити колону української техніки, а він домовлявся з президентом, щоб зупинити та повернути колону.
Цікаво, що Ірина Геращенко, яка на той момент була офіційно уповноваженою з врегулювання ситуації на Донбасі, заявляла, що жодних переговорів з представниками окупаційної влади Київ не веде. При цьому Медведчук у телефонних розмовах переконував, що Геращенко – підставна особа, яка не має впливу на ситуацію.
На початку російського наступу на Україну проросійський політик доручив такому собі Дмитру (вірогідно, своєму помічникові по Донецьку та Луганську Дмитру Дорошенку) налагоджувати контакти з бойовиками для подальших перемовин.
Журналісти стверджують, що у червні 2014 року на зустрічі в Ялті президент Росії призначив Віктора Медведчука переговорником між ворогуючими сторонами. Вже у новому статусі український політик знову дзвонив ймовірно своєму помічнику, аби той дізнавався про вимоги ватажків самопроголошених республік напередодні перемовин із ними. Окупанти просили ресурсів, зокрема, у вигляді гуманітарної допомоги, та гарантій безпеки для себе. Медведчук, не маючи офіційних на це повноважень, пообіцяв допомогти бойовикам від імені України.
“Ти можеш сміливо говорити, що це предмет домовленостей. Я готовий ці питання не просто обговорювати, а й реалізовувати”, – запевнив політик у бесіді з чоловіком, якого називав Дмитром.
З ватажками псевдореспублік Медведчук також спілкувався телефоном. Причому спочатку представник т.з. “ЛНР” вимагав публічного підтвердження, що політик має повноваження переговорника. Тож 22 червня 2014 року о 21:00 (це була неділя) на сайті Кремля з’явилося повідомлення, що Путін вітає посередництво Медведчука в Донецьку та Луганську. Після цього т.з. “ЛНР” погодилася з ним комунікувати.
Також, за даними розслідувачів, через Медведчука з’ясовували свої питання впливові українські фігури. Наприклад, в одній з розмов він просив ватажка т.з. “ДНР” Бородая розібратися з бойовиками, які атакували будинок олігарха Ріната Ахметова у Донецьку.
На виборах у Верховну Раду в 2014 році партія “Опозиційний блок” набрала 7,6% голосів. У телефонній бесіді з керівником протокольної служби Путіна Володимиром Островенком Медведчук хвалився, що його партія набрала необхідний мінімум, хоча шансів на це не було.
Восени 2014-го політик дзвонив помічнику російського президента, куратору т.з. “ЛДНР” Владиславу Суркову, аби обговорити законопроєкт про створення вільної економічної зони на Донбасі. У розмові Сурков цікавиться, чи передавав Медведчук документ на узгодження до парламенту. Медведчук запевнив, що перш ніж робити це, обов’язково покаже проєкт закону російській владі.
Місяць потому Петро Порошенко заявив, що готовий надати сходу України статус вільної економічної зони. Щоправда, законопроєкт далі обговорень не просунувся.
Нагадаємо, 11 травня керівники Офісу Генеральної прокуратури та СБУ провели брифінг, на якому заявили, що вони підписали підозру у держзраді та розграбуванні національних цінностей на окупованій території лідеру партії “Опозиційна платформа – За життя” Віктору Медведчуку та його однопартійцю Тарасу Козаку.
Їх підозрюють у кількох кримінальних порушеннях:
Головним організатором цих схем, за даними силовиків, був Віктор Медведчук, а Тарас Козак йому допомагав.
Прокуратура просила відправити нардепа в СІЗО або відпустити під заставу в 300 мільйонів гривень. Але суд замість цього відправив його під цілодобовий домашній арешт на 2 місяці. Таке рішення вже оскаржують і прокуратура, і адвокати підозрюваного.
Сам Медведчук називає процес проти себе політичними репресіями. Таку ж думку дублюють у Кремлі.
Читайте також: