У жінки вибивали зізнання у вживанні наркотиків та шукали в неї гроші, які вона нібито забрала у наркоторгівця.
Рішення про виплату моральної шкоди виніс Європейський суд з прав людини, повідомляє медіа-проєкт “Ґрати”.
За матеріалами справи, 12 грудня 2008 року близько 15:00 дружківчанка Наталя Панченко була у друзів, коли до їхньої квартири прийшли п’ятеро співробітників київського відділення міліції з боротьби з наркотиками. Жінку затримали та зачинили в одній з кімнат. Міліцейські змушували Наталю сказати, де лежать 300 тисяч доларів, які вона буцімто забрала у торгівця забороненими речовинами. Жінка кричала, що нічого не знає про гроші, але правоохоронці били її в обличчя, приставляли пістолет до голови та погрожували вбити.
Дві години потому Наталю Панченко відвезли до Києва. Наступні два дні вона провела у різних слідчих ізоляторах без їжі та води.
14 грудня жінку привели у порожній кабінет. Там троє співробітників, які затримували Наталю, знову почали питати її про гроші. Вона відповіла, що нічого про це не знає, і її почали катувати. Міліцейські били її кулаками та ногами, перекривали повітря протигазом, знов приставляли до голови пістолет. Наталі погрожували, що вб’ють її та її близьких та обіцяли кинути її у в’язницю за торгівлю наркотиками або підвісити за геніталії. А через 4 години жінку відвели до іншого ізолятора.
Наступного дня, за словами Наталі, її допитали без адвоката і продиктували їй зізнання у вживанні наркотиків. Коли вона підписала документ, її відпустили під підписку про невиїзд. Та того ж дня вона відмовилась від цих показань.
Справу закрили лише 21 серпня 2012 року через відсутність складу злочину.
Панченко скаржилася на дії співробітників міліції у прокуратуру. Однак порушувати кримінальну справу не стали. Жінка пішла в суд, але розслідування проводили поверхнево. Як підкреслили судді ЄСПЛ, правоохоронці не потрудилися зібрати достатньо доказів злочину: не перевіряли свідчення фігурантів, провели судмедекспертизу за 10 днів після подачі скарги, коли синці та інші ушкодження вже загоювались. Важливих свідків, які могли допомогти розслідувати справу, допитали з великою затримкою.
За результатами розслідування ЄСПЛ зобов’язав Україну виплатити Наталі Панченко 15 тисяч доларів моральної шкоди. Ще 3,5 тисячі отримає її адвокат.
Компенсацію за катування присудили ще трьом українцям: Валерію Бойку, Михайлу Клюю та Дмитру Гончаренку.
Читайте також: