Підтримати
Зображення до посту Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз
Фото: Вільне радіо

Унітаз серед порожньої квартири без кількох стін — усе, що побачив житель Краматорська Олександр, коли зайшов до свого помешкання після початку ремонтних робіт. Багатоповерхівку на вулиці Ярослава Мудрого, 54 понівечила одна з російських атак. Будинок визнали придатним для відновлення, хоча наразі там не можна жити. Чекати відновлення від місцевої влади (а не оформлювати компенсацію від держави за зруйноване) мають і мешканці ще двох багатоповерхівок — на Ярослава Мудрого, 44 та Богдана Хмельницького, 4.

Ми вирушили до Краматорська, щоб дізнатися, як просуваються ремонтні роботи, скільки коштуватиме і коли завершиться відбудова всіх понівечених будинків в місті.

Троє жителів на п’ять поверхів: в одному з пошкоджених будинків у Краматорську продовжують жити люди

У прохолодному травневому повітрі вранішнього Краматорська відчувається розміреність й, на диво, спокій. Серед людей навколо вкрай легко вирахувати тих, хто приїхав сюди тимчасово: вони чи не єдині, хто реагує на червоний колір регіону на карті повітряних тривог. Сирена тут стабільно лунає раз на 2-3 години.

За кілька десятків метрів видніється п’ятиповерхівка з фанерою замість вікон. Йдемо туди новим асфальтним тротуаром. Маневруємо між чергою до кіоску з шаурмою, задивляємось на квітучий каштан, дивуємось ідеально оформленим клумбам.

На лавках біля багатоповерхівки по вулиці Ярослава Мудрого, 44, що є першим пунктом нашого призначення, — нікого. Сусідські розмови тут можна було підслухати до 31 серпня 2022-го, аж поки він не потрапив під обстріл росіян.

Пенсіонер Микола, що прожив у п’ятиповерхівці більшу частину життя, дивом вцілів від удару — був у спальні, де вибуховою хвилею вибило вікно. Решта квартири вціліла.

 

“Мені головне, щоби вікна зробили. І двері. Вони, можна сказати, на чесному слові тримаються”, — нарікає чоловік.

Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз 1
П’ятиповерхівка на Ярослава Мудрого, 44 постраждала від обстрілу у серпні 2022-го, фото: Вільне радіо
Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз 2
У будинку частково немає вікон, фото: Вільне радіо

Нині тут пустують десятки квартир. Крім Миколи в будинку живуть ще дві пенсіонерки. На стінах у під’їзді подекуди бракує шматків штукатурки, а на підвіконні лежать непотрібні платіжки за світло.

Через обстріл зазнав ушкоджень і дах будинку. Мешканка багатоповерхівки Богдана (ім’я змінено на прохання співрозмовниці) бідкається, що це стало неабиякою проблемою. Осінь 2022-го видалася багатою на дощі, вода просочувалась крізь щілини в покрівлі. Тож, каже жінка, часом доводилося не спати ночами — вставала, аби поміняти відра, що швидко наповнювалися дощовою водою.

Підлатати дах вдалося лише влітку 2023-го, та капітальний ремонт ще попереду. Його мали розпочати цього року. Переможцем тендеру на майже 46 млн грн стало ТОВ “Монтажно-будівельна компанія СДМК”. Підприємство мало демонтувати пошкоджені конструкції, встановити нові стіни, вікна, двері, провести комунікації, зробити утеплення тощо. Втім, Держаудитслужба знайшла порушення у тендері, і його скасували.

Поки ж бодай щось жителі намагаються робити власними силами. Вони зашили винесені вікна ОСБ-плитами. Їх дістати в перший рік відкритої війни було непросто. Багатьом довелося платити втридорога.

Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз 3
Під’їзд у будинку на Ярослава Мудрого, 44, фото: Вільне радіо

Скільки коштуватиме відбудова всіх пошкоджених будинків

Після окупації Донецька у 2014-му Краматорськ став адміністративним центром області. Нині тут живуть близько 90 тисяч людей, серед яких 53 тисячі — внутрішні переселенці. Частина з них переїхала сюди від початку агресії у 2014-му, інші — вже після широкомасштабного вторгнення.

Відколи росіяни захопили Авдіївку, лінія фронту стала наближатися до Краматорська невтішно швидко. До Часового Яру, за який нині точаться нещадні бої, звідси 23 кілометри напряму. По місту час від часу “прилітає” артилерія і крилаті ракети.

На кінець квітня цього року в Краматорську зафіксували 484 багатоквартирних і 1448 приватних будинків, які зазнали пошкоджень від початку великої війни. Такі дані Вільному радіо надали у Краматорській міській військовій адміністрації у відповідь на запит.

21 багатоповерхівку вже обстежили спеціалісти. Вони встановили, що відновленню підлягають 5. Ще один будинок планують знести — його відновити неможливо.

Відбудувати наразі вдалося 69 багатоквартирних будинків. Нині будівельні роботи тривають ще в чотирьох.

За підрахунками місцевої влади, для відновлення всіх багатоповерхівок знадобиться близько 180 млн грн. Фінансувати відбудову планують з місцевого бюджету. Також шукають підтримку й серед донорів. Однак через наближеність до фронту на таку співпрацю вони погоджуються неохоче, пояснює Вільному радіо начальник управління інформаційної політики Краматорської ВА Ігор Єськов.

“Вони більше хочуть десь у тилових містах працювати”, — каже Єськов.

Рішення про те, які будинки реконструювати першими, ухвалюють зважаючи лиш на те, які з них раніше зазнали ушкоджень.

“Посеред хати мені поставили унітаз”: що коїться з будинком на вулиці Ярослава Мудрого, 54

За кілька десятків метрів вже біля іншої багатоповерхівки метушаться робітники. Ми прийшли за адресою Ярослава Мудрого, 54. Через вікна, де бракує склопакетів, вони викидають з квартир різноманітний мотлох та меблі. На купі сміття вже складно розгледіти щось конкретне: дерев’яні вироби, розбиваючись об землю, перетворюються на дошки різних розмірів. Збоку лежить пом’ятий білий холодильник, а поряд з ним стоїть ціле й дивом не обдерте комп’ютерне крісло на коліщатках.

На роботи в цьому будинку витратять понад 62 мільйони гривень. Тендер на ремонт виграла фірма “Багатопрофільне товариство Ренесанс”.

Робітники загородили будинок саморобним дерев’яним парканом. Не виключено, що серед купи мотлоху можуть бути речі власника однієї з квартир Олександра. Коли будинок 18-го березня 2022-го потрапив під російський обстріл, чоловік був за півтори сотні метрів від нього.

“Це було дуже гучно. Посипалися вікна. Я потім пішов туди і побачив вже, як виносили поранених. Біля лавки лежала жінка, яку винесло з квартири. Вона була вже мертва, – згадує Олександр. – В цей день я мав помити холодильник. І цей холодильник пробив дві стінки й через броньовані двері вилетів на майданчик”.

Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз 4
Будинок опинився під ударом росіян у березні 2022-го, фото: Вільне радіо

Увійшовши до квартири, чоловік побачив руїни: вибуховою хвилею позносило гіпсокартонні стіни, а від вогню розплавилися каналізаційні труби.

Майже одразу Олександр залишив заявку в “Дії” на участь у державній програмі “ЄВідновлення”.

“Мені відмовили, бо цей будинок підлягає ремонту від місцевої влади. Якось після роботи я зайшов через огорожу (робітників там не було) й піднявся у свою квартиру. На першому поверсі побачив складені батареї, ті, що познімали. В моїй квартирі не було ніякого будівельного сміття. Де-не-де залишилися шпалери. Вирізали труби. Демонтували опалення. Всі меблі викинули. Посеред хати мені поставили унітаз”, — згадує чоловік.

Для довідки:
“ЄВідновлення” — це державна програма, що передбачає грошову допомогу для відновлення житла, пошкодженого через війну. Є два типи компенсації: на ремонт (якщо спеціальна комісія визнала будинок придатним для відновлення) та компенсація за зруйноване (тоді за отримані гроші люди мають купити будинок чи квартиру). Якщо ж йдеться про компенсацію на пошкоджене житло, як у всіх будинках з цього тексту, їхні мешканці можуть розраховувати на гроші на будівельні матеріали. Витратити їх вони зможуть тільки в магазинах-партнерах програми.

Те, що відбувається зараз в цьому будинку, начальник управління інформаційної політики Краматорської ВА Ігор Єськов називає “чорновими роботами”. Він пояснює: після цього власники осель зможуть отримати гроші від держави на будматеріали.

“Основна мета — щоб люди могли податися на “ЄВідновлення”. А щоб податися, необхідно відремонтувати те, що поза квартирою. Це під’їзди, комунікації, дах”, — роз’яснює Ігор Єськов.

Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз 5
Робітники біля будинку по вулиці Ярослава Мудрого, 54, фото: Вільне радіо

За словами заступниці директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА Лариси Гусевої, аби отримати компенсацію за програмою “ЄВідновлення”, вже подали заявки 1687 краматорчан. З них схвалили 1308, а загальна сума компенсацій склала 113,4 млн грн.

Подавалися на допомогу від держави й ті жителі міста, чиї домівки атаки окупантів зруйнували вщент. Таких заявок нарахували 89, а 28 мешканців вже отримали сертифікати на купівлю нового житла на загальну суму 36,2 млн грн.

В очікуванні капітального ремонту: як відновлюють триповерхівку на Богдана Хмельницького, 4

Схожа ситуація й з будинком на вулиці Богдана Хмельницького, 4. На нього також чекає капітальний ремонт. Серед згаданих трьох будівель вона постраждала, певно, найбільше.

Скраю на цеглі досі тримається пошкоджена адресна табличка. Серед руїн вигулькує невеликий синьо-жовтий стяг. Поруч в помаранчевих касках та світловідбивних жилетах працюють будівельники.

Цю триповерхівку російська армія обстріляла 14 березня 2023-го. Вибухом розтрощило перекриття та стіну одного з під’їздів, снаряд пробив усі три поверхи. Деякі жителі опинилися під завалами. Семеро людей зазнали поранень, один місцевий загинув.

Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз 6
Частково зруйнований будинок на Богдана Хмельницького, 4, фото: Вільне радіо

Управління ЖКГ оцінило ремонт будинку в 24 млн грн і оголосило тендер на цю суму. Його виграла та сама фірма, що мала робити ремонт за адресою Ярослава Мудрого, 44 — ТОВ “Монтажно-будівельна компанія СДМК”. Відповідно до техзавдання, її працівники до кінця 2025-го мають розібрати зруйновані конструкції, облаштувати територію, замінити електрику, відновити газопостачання та відремонтувати зовнішню систему блискавкозахисту. Далі — жителі зможуть подавати документи на отримання компенсацій за програмою “ЄВідновлення”.

Проте, Держаудитслужба знайшла деякі порушення в тендері, тож його ще можуть скасувати.

Коли завершать чорнові роботи всіх трьох будинків, місцева влада прогнозувати не береться. Мовляв, під час робіт випливають нюанси, що можуть цей процес затягнути. Загальна ж ціна повного відновлення в рази більша. Як презентували представники влади міжнародним донорам, коштувати це може в рази більше — близько 5 млн 700 тис. доларів. Втім взяти їх наразі ніде.

Цей матеріал Вільне радіо підготувало як учасник Мережі “Вікно відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win 

Нагадаємо, близько сотні храмів постраждали від обстрілів на Донеччині з початку повномасштабного російського вторгнення. В окремому матеріалі ми докладно розповіли про те, чи може церква отримати компенсацію для ремонту.


Завантажити ще...