Підтримати
Зображення до посту Міноборони купує фляги для військових вдвічі дорожче ринкової ціни, — журналісти-розслідувачі
Ліворуч — фляга американського зразку за 29 гривень, праворуч — фляга, яку МОУ купує по 355 грн. Фото: NGL.media

Українські журналісти-розслідувачі вказали, що Міноборони купує пластикові фляги для військових за завищеними цінами, відмовляючись від більш доступних пропозицій.

 

Про це йдеться у розслідуванні журналістів NGL.media “Ціна спраги”.

Скільки коштували придбані фляги

Українське Міністерство оборони у 2024 році витратило 54 млн грн на 153 тисячі пластикових фляг для ЗСУ китайського виробництва. Відомство купувало їх втричі дорожче, ніж вони коштують на загальнодоступних маркетплейсах, зокрема на alibaba.com, стверджують журналісти-розслідувачі.

Закупівлі здійснювалися державним підприємством “Державний оператор тилу” (ДОТ), створеним цьогоріч. Спочатку воно двічі намагалося купити фляги на відкритих торгах. На них відкликнулись три компанії, що пропонували 100 000 фляг менше ніж за 20 млн грн (менш як 200 грн за флягу). Замовник відхилив всі ці пропозиції, адже в них не було актів відповідності технічній специфікації МОУ.

Натомість ДОТ уклав пряму угоду з ТОВ “Колтрейн”, фляги якої коштували майже вдвічі більше: 100 000 штук за 35 496 000 грн (майже 355 грн за одну флягу). У коментарі для NGL.media представники ДОТ відповіли, що це була найкраща ціна, яку вони змогли знайти у постачальників, а також що у флягах є нагальна необхідність. Сама ТОВ “Колтрейн”, додають розслідувачі, раніше ніколи не постачала пластикові вироби замовникам та не брала участі у закупівлях, скасованих раніше.

Ще одну пряму угоду на постачання пластикових фляг ДОТ уклав з ТОВ “Суперформ”. У них купили 53 тис. за майже 18,8 млн грн (354 грн за флягу).

Що розслідувачі дізналися про підрядників

Обидві компанії, додають розслідувачі, працюють нещодавно. ТОВ “Суперформ”, наприклад, заснована пів року тому 27-річним Владиславом Лихосенком із Запоріжжя. За останні два місяці підприємство уклало п’ять угод із Нацгвардією та Міноборони загальною вартістю в майже 310 млн.

Попередня компанія Лихосенка також намагалася співпрацювати з МОУ, однак вона збанкрутіла за рік роботи. На компанії залишилися 410 тис. грн боргу постачальникам та ще понад 970 тис. грн штрафів за протермінування постачання для МОУ за контрактами, укладеними у квітні та травні 2022-го. З журналістами Лихосенко говорити відмовився.

Компанія “Колтрейн” була заснована п’ять років тому Ольгою Чубенко та Лідією Хоменко. Перша є власницею 1166 компаній, друга — фігурує в 68 компаніях. Цього року “Колтрейн” очолила Юлія Киготь, після чого фірма почала отримувати реальні підряди. Компанія перемогла у тендері на постачання чохлів для фляг, в якому брали участь 11 учасників. Хоч пропозиція “Колтрейна” не була найдешевшою, МОУ визначило цю компанію переможцем у закупівлі на 41,6 млн.

Скільки підрядники заробили на постачанні фляг

Журналісти стверджують, що єдине, що відрізняє придбані МОУ фляги по 354-355 грн за штуку від фляг, які продаються в інтернеті, — це “напівпрозорий пластик і напис “Власність ЗСУ, не для продажу”, а також інша петля-утримувач та різьблення на кришці. 

Окрім цього, ні “Колтрейн”, ні “Суперформ”, з якими ДОТ уклав угоди, не вироблять фляги, а купують їх в одного ж китайського виробника Taizhou Huangyan Sigg Mold Co., Ltd.

На відкритих маркетплейсах фляги, які “Колтрейн” та “Суперформ” продавали українському Міноборони по 355 грн, коштують по 3,85$ (156 грн). Фляги ж американського типу, які виготовлені з непрозорого пластику та не мають напису “власність ЗСУ, не для продажу”, можна купувати по 29 гривень за штуку.

Журналісти вважають, що компанії-посередники зароблять від 12 млн грн і до 15 млн грн на контракті. Окрім цього, “Колтрейн” зриває сроки постачання, їх довелося продовжувати на додаткові 15 днів.

Нацгвардія замовляє фляги американського зразка по 198 грн за штуку, а прикордонники торік купили їх за приблизно тими ж цінами, що і Міноборони, додають розслідувачі.

Нагадаємо, під час візиту на Донеччину президент нагородив військових, представив нового командувача Об’єднаних сил ЗСУ та доручив збільшити постачання безпілотників для Покровського напрямку.


Завантажити ще...