Фотограф Едді ван Вессел опублікував серію світлин з Бахмутського району. На його фото найслабші: поранені цивільні, живі, які проходять повз загиблих, нажахані старі, безпритульні тварини та діти, що вже розрізняють усі калібри “прильотів”. А ще — пробиті труби, якими витікають сотні літрів життєво необхідної води, та героїчна праця рятувальників під вогнем російських окупантів.
Відомий в Нідерландах фотограф Едді ван Вессел побував у фронтовому Бахмуті та на околицях й опублікував світлини звідти.
“Україна, Бахмут, 3 листопада 2022. Сміливці. Бахмутські пожежники працюють в екстремальних умовах, коли за 50 метрів триває обстріл з важкого озброєння. Щоб загасити полум’я, від якого загинув цивільний після того, як російська ракета влучила по будинку. Оскільки в місті не залишилось “швидкої”, рятувальники також піклуються про поранених. Справжні герої”, — пише фотожурналіст.
Того дня в Бахмуті дійсно горіли два сусідніх приватних будинки. Рятувальники загасили полум’я, одна людина постраждала, а одну не врятували.
А ці світлини фотограф зробив трохи раніше, 25 жовтня, теж у Бахмуті. Соцмережі “розмивають” такі фотографії, бо штучний інтелект вважає їх занадто жорстокими та шокуючими.
Ще одне тіло загиблого лежить у Бахмуті просто на проїжджій частині. Повз нього проходить мешканець: він дивиться на тіло людини та нічим не може зарадити. Ці фото підписані “Трагедія фронтового міста”.
Фото пораненої літньої пари, яку Едді ван Вессел зробив у Бахмуті, сколихнуло всю країну. В обох перемотані голови, а у жінки — ще й руки. Їхній одяг виглядає так, наче вони вибралися з-під уламків. За спинами у пари — малюнок з голубом миру та написом “Україна понад усе”.
“Україна, Бахмут, 17 листопада 2022. Літня пара заспокоює один одного у лікарні, після того, як російська ракета знищила їхній будинок”, — так нідерландець підписав знімок, який вже став історичним свідченням горя бахмутян.
У Бахмуті досі залишається багато літніх людей. Вони нажахані обстрілами та загалом умовами, в яких опинилися.
“Інфраструктуру, таку як мережа водопостачання, бомбить російська армія. Багато людей не мають ніяких засобів для задоволення базових потреб, таких як вода, електрика, газ, опалювання перед зимою, що настає”, — пише фотожурналіст та показує фотосвідчення.
Це пробитий водогін каналу “Сіверський Донець-Донбас”, з якого просто на очах фотографа витікають десятки літрів питної води на хвилину.
На іншому фото Едді ван Вессела — 9-річний Єгор, якого він сфотографував ще влітку десь між Бахмутом та Сіверськом.
“Війна в Україні, 31 липня 2022. Єгор живе з родиною на лінії вогню, між обстрілюваними лініями фронту. В родині 4 дітей віком від 4 місяців до 11 років. Вони кажуть, що їм важко виїхати, оскільки мають свиню, корову та овочі. Єгор рідко коли буває на вулиці: там занадто небезпечно та всі друзі роз’їхалися. Він лише за звуком знає назви, відстань ураження та калібри усіх ракет, які літають над їхнім будиночком”, — розповідає про хлопчика фотожурналіст.
Усі, хто тільки може та як може — готуються до зими: збирають припаси, паливо, джерела тепла — грубки, “буржуйки”.
“Донецька область, Торецьк, 2022-й, жовтень. Картоплю видають гуманітарні організації. Це підготовка до зими, яка йде. Люди беруть стільки, скільки можуть забрати”, — розповідає фотожурналіст.
Так само налякані й тварини: ті, які були безхатніми, раптом опинилися у майже безлюдному місті. А багатьох з тих, в кого були домівки та хазяї, покинули, поїхавши в евакуацію. Тепер чотирилапі намагаються вижити.
Але серед тих, хто залишається в Бахмуті, є люди, які допомагають вижити тваринам. Їх евакуюють “на велику землю” за допомогою волонтерів з інших міст. З правого берегу ріки Бахмут та східної частини міста, яка опинилася відрізаною після підриву міського мосту, тварин виносять у переносках імпровізованим мостом — газовою трубою, якій пощастило вціліти.
Проте дехто й зберігає самовладання.
“Віктор з дитинства живе біля ріки Бахмутки та найбільш за все полюбляє рибалити. На протилежному боці зруйнованого мосту територію частково контролюють росіяни, там активні снайпери. Але Віктор каже, що для нього війни немає, а бомби та кулі для нього просто шум. Сьогоднішній улов — це 3 рибинки, які він з’їсть разом із сусідкою Мариною”, — розповідає фотохудожник.
За словами Едді ван Вессела, Віктор іноді дзвонить своєму другові, який виїхав з Бахмута. Спілкуються про минуле та рибалку. “Хто хоче говорити про війну та бомби?”, — переповідає слова бахмутянина нідерландець.
Фото “міцного горішка” Віктора з Бахмута з’явилось 11 листопада на першій шпальті нідерландської газети “Trouw” з підписом: “Залишені позаду. У східній Україні мешканці день у день живуть війною”.
Ще більше оптимізму демонструють військові та силовики — своєю творчістю на блокпостах. В об’єктиві фотографа — опудало Путіна та надгробок тому, хто задумав напасти на Україну й несе стільки горя українцям.
Обстріли Бахмута та району не вщухають ані на мить.
Минулої доби росіяни накрили вогнем 9 населених пунктів Донеччини. У Торському, що біля Лимана, загинув місцевий, ще одна людина дістала поранень. Також відомо про двох постраждалих з Бахмута.
Читайте також: