image

Місто, яке просідає, та села навколо. З чим буде стартувати майбутня Білозерська ОТГ? (репортаж)






МІСТО, ЯКЕ ПРОСІДАЄ, ТА СЕЛА НАВКОЛО

З чим буде стартувати майбутня Білозерська ОТГ

РЕПОРТАЖ
Білозерське — місто над шахтою та для шахти. Більшість мешканців працюють у видобувній промисловості цілими поколіннями. За таким профілем планують заробляти і як громада.

Чому місто та села поряд хочуть об'єднатися та що може дати їм реформа децентралізації, журналісти Вільного радіо дивились в самій майбутній ОТГ.
В Добропільському районі є три майбутні громади, які чекають на вибори вже кілька років. Це юридично створені Добропільська, Новодонецька та Білозерська ОТГ. Зараз же майбутні центри об'єднані між собою — є місто Добропілля, йому підпорядковується селище Новодонецьке та місто Білозерське.

Розвиток у всіх різний. І якщо в ще не утвореній Новодонецькій ОТГ в перспективі вже розглядають об'єднання з Добропіллям, то влада в Білозерському тільки й говорить про те, як би швидше відділитися.
БІДНИЙ РОДИЧ
Білозерське — це мале шахтарське містечко. Такий промисловий Донбас, як його уявляють більшість. Будинки та все інше тут будували для працівників шахти "Білозерська", яка фактично знаходиться під містом. Через це Білозерське поступово "сповзає". З початку свого заснування місто просіло більш як на метр.
У нас місто було закладене не по проєкту. Проєкт міста був в інший бік. А тепер під містом у нас видобування, шахти ведуть тут роботи. Тут пустота, і місто просідає
— розповідає міський голова Білозерського Сергій Макєєв.
Попри прибуткове підприємство поряд, очільник Білозерського називає місто "бідним родичем" Добропілля.
Як показала практика останніх років, Добропілля нас обділяє. Левову частку того, що їм надходить, вони освоюють в себе. Сюди вони практично нічого не дають. Щоб ви розуміли: з 62 млн нашого ПДФО (податки з доходів мешканців Білозерського, які йдуть в загальний бюджет, — ред) ㅡ повернули на садочки 17 млн. Решта залишається у них. Нам не дали нічого. Ні на житловий фонд, ні на благоустрій. Все залишається в них
— наводить приклад голова.
Саме тому і хочуть відділитись, пояснює Сергій Макєєв. Щоби була можливість відновлювати місто за ті гроші, які заробили місцеві мешканці.
Треба бачити контраст: вони в себе зупинки з wi-fi ставлять, а у нас дахи в місті течуть, і ремонтувати немає за що. В себе вони Європу будують, а ми не можемо забезпечити найнеобхідніше. Хоча по населенню ми ㅡ друге місто в районі, в нас 17 тис населення
— каже Макєєв.
Наприклад, вздовж вулиць Білозерського пролягають сотні метрів труб. Окутані утеплювачем, вони розташовані вище людського зросту. На сході так часто прокладають газ. Але в Добропільському районі його немає. І ці мережі — для водопостачання та опалення.

Більшість труб — проблемні. Тут часто трапляються пориви. А воду і так дають 4 години на день: з 6 до 8 вранці та з 6 до 8 ввечері. Всі комунікації на балансі підприємства "Вода Донбасу", хоча їх і хотіли б допомогти ремонтувати.
В нас зніс колектора ㅡ майже 100%. Там залишився напрямок, труба зруйнована. Знову ж, з тієї причини, що колектор поклали дуже давно, і у нас тут йде видобуток. Колектор зруйнований, тому в першу чергу я би зробив його. Потім ㅡ комунікації по місту, воду, каналізацію поміняти. Все всюди застаріло. Все всюди потребує заміни
— додає міський голова.
РОЗСВАРЕНІ
Не дають грошей з Добропілля в Білозерське через конфлікти, ㅡ впевнений Макєєв. Розсварилась міська влада як з Добропіллям, так і з впливовим в регіоні ДТЕКом.
За версією мера Білозерського, причин кілька. По-перше, компанія ДТЕК, яка видобуває вугілля на шахті "Білозерська", хотіла розширити зону видобутку, а їм не дали цього зробити, бо місто почало "трусити".
Ціна питання ㅡ сотні мільйонів гривень, якщо дозволити тут працювати. Звісно, що ми не можемо дати це зробити. Скажу без перебільшення ㅡ знищити місто
— пояснює мер.
По-друге, коли ДТЕК вирішила більше не утримувати котельні міста Білозерське, їх потрібно було передати на баланс місцевої влади. Після відмови Білозерської міської ради, котельні на свій баланс забрало Добропілля. Тепер вони їх утримують. І це збитково. Загалом на балансі міського комунального підприємства залишається 18 котелень. 3 з них — в Білозерському.
Нам на сесії сказали, що на місті поставлять хрест, якщо ми не заберемо. Ми не забрали. Відповідно, нас всіляко намагаються залишити у Добропіллі
— розповідає секретар міської ради Білозерського Вікторія Шотт.
Секретар міської ради Білозерського Вікторія Шотт
Зазначимо, котельні належать КП "Добро". Їм передали відповідальність за теплопостачання в Добропіллі, Білицькому, Білозерському та смт Новодонецькому.

Станом на 2020 рік в Державний фонд регіонального розвитку подали проєкт щодо заміни 19 насосів в котельних. На це потрібно майже 2 мільйони 900 тисяч гривень. З них 80% просять з держбюджету, 10% готові забезпечити з міського бюджету Добропілля і ще 10% пропонують надати ДТЕК.
Котельні на балансі КП "Добро". Фото: ДФРР
Почути версію мера Добропілля Андрія Аксьонова Вільному радіо не вдалося. Він проігнорував прохання про інтерв'ю. В разі, якщо у нас з'явиться позиція посадовця з цього приводу — ми додамо її в цей матеріал.

Це стосується також позиції компанії ДТЕК.

АЛЕЯ РОЗВИТКУ
Не можна сказати, що в Білозерському не роблять взагалі нічого. Наприклад, нещодавно тут відреконструювали сквер — виклали доріжки, встановили лавки.
Останнім часом місто облаштовують, порядок наводять
— розповідає нам Віктор, який прогулюється парком.
Чоловік вже 50 років живе в Білозерському. Порівнює стан свого міста зараз і 10 років тому. Каже: жити тут йому подобається. Він вже не працює, але 33 роки життя віддав шахті "Новодонецька", тепер і його син продовжив цю справу. Хоча й робота ㅡ нелегка.
Сьогодні в нього день народження, а він ㅡ у шахті
— каже про сина пенсіонер.
Загалом в Білозерському на шахті працюють понад 90% місцевих. Окрім цього — хіба магазини чи перукарні. Ми прогулюємося з Віктором вздовж вулиці Шахтарської слави. Розмовляючи, минаємо пам'ятник на честь робочих подвигів шахтарів. Виявляється, є тут і дерев'яний "працівник шахти". Віктор на пенсії взявся вирізати з дерева. І у сквері ми якраз впираємось в його "казкове містечко".
Чоловік вирізав вже кілька казкових персонажів. І хоче продовжувати цим займатися.
Як казав Достоєвський, "Краса врятує світ". Я стараюся це робити
— каже автор персонажів з дерева.
Цими словами і прощається з нами.
Поряд зі сквером стоїть палац спорту. Кількаповерхова будівля зараз на ремонті. Загалом запланували витратити понад 20 мільйонів гривень. Основну суму дали з Державного фонду регіонального розвитку. А ще по 10% — з бюджету Добропілля та фінансів ДТЕК.
Це найбільший об'єкт, який ремонтують на території Білозерського. Щоправда, за проєктом у приміщенні прибрали басейн, а на його місці зроблять спортивний зал. Тож після відкриття оновленого комплексу варіантів спортивних занять в місті стане менше, навіть якщо розв'яжуть питання з водопостачанням.
Ремонт палацу спорту. Фото: ДФРР
ІНФРАСТРУКТУРА ДЛЯ ГРОМАДИ
В майбутню Білозерську ОТГ хочуть об'єднатися місто Білозерське, селище Бокове та Нововодянська сільська рада (5 сіл). Після утворення громади вони мають забезпечувати своїх мешканців соціальними послугами: від оформлення довідок до навчання дітей. Деяка база на місцях вже є.

Наприклад, в Білозерському функціонує лікарня і центр безпеки. Але останній можуть закрити вже наприкінці березня — з бюджету Добропілля не виділили достатньо грошей на утримання об'єкту. Якщо грошей більше не дадуть, то 17 працівників закладу будуть змушені шукати роботу.
Ми не тільки на пожежі виїжджаємо. Як допомога якась потрібна, аварійні дерева падають, розчищаємо дороги. Машини витягували, медикам допомагали. Було, що вони не могли винести потерпілого. Порівняти, скільки з Добропілля їхати, яка втрата часу, і скільки звідси. Хлопці, які працюють в Добропіллі кажуть, що дуже добре, що ми є. І теж цим засмучені
— каже працівник центру безпеки Сергій Єрмак.
Зазначимо, всі центри безпеки будують за кошти обласного бюджету. Білозерський — коштував мільйонів гривень. Відкрили об'єкт наприкінці березня у 2019 році.
Поки Білозерське підпорядковується Добропіллю, то місцева влада відповідає тільки за дитячі садочки. Їх чотири, вони частково відремонтовані, мають базове оснащення.
Приймати будуть також дитячий садочок, який є в селі Нововодяне.
Планують забрати собі на баланс школи, які знаходяться в Білозерському. А також ту, яка працює в майбутньому старостаті. На них є освітня субвенція з державного бюджету, тож утримувати легше.
Школа у Білозерському
Школа у Нововодяному
А от палац культури, палац спорту та збиткові котельні в міській раді хочуть залишити Добропіллю. Хоча це й не відповідає принципам реформи.
Разом з будівлями та територіями Білозерське також отримає і проблемні питання приєднаної сільської ради. Хоча знаходяться всі села поряд, та в майбутній громаді потрібно буде вирішувати транспортне питання, бо не у всі населені пункти ходить автобус.
Три села у нас ㅡ в зоні хорошого автобусного сполучення. І два села ㅡ "глухі". Там у нас лише шкільний автобус і фермери бусиками їздять
— розповідає сільський голова Нововодяного Олег Холод.
Сільський голова Нововодяного Олег Холод (зліва) та мер Білозерського Сергій Макєєв (справа)
Ми ж їдемо подивитись села на авто. Одноповерхові скромні хати миготять вздовж дороги. Деякі з них свого часу будували за одним проєктом, з'являється відчуття, наче в очах двоїться, коли бачиш 5 однакових будинків підряд.
Вирізняється сільська рада — біля неї є дитячий майданчик.
А вже з іншого боку — будинок культури.
В будинку культури опалення немає, гріються обігрівачами, та й їх не вистачає. Головну залу взагалі відкривають взимку тільки для нас — проводити свята там в холодну пору року дорого. Тож, якщо якісь гуляння, то влаштовують їх в коридорі або біля входу.
Будинок культури потребує ремонту, та коштів зараз на це немає.
Займатися доведеться і питанням водопостачання по селах.
Будемо щось думати, шукатимемо альтернативні джерела. На сонячних батареях скважини, поставимо насоси. Водопровід ㅡ так, дорого. Та й відстань дуже пристойна. Якщо з Нововодяного підключити Благодать ㅡ це більше десяти кілометрів мереж. Накладно. А якщо зробити скважину, поставити там насос, сонячні батареї, застосувати технології ㅡ це швидше окупиться, і буде дешевше
— додає сільський голова.
Планів на відновлення територій майбутньої громади — на мільйони гривень. Що вдасться точно реалізувати і коли, — поки не знають самі, бо ж виборів вже чекають з 2017 року. Але в селі є надія, що їхній вибір правильний.
Страх у нас перед Добропіллям. Там дуже велика інфраструктура, саме місто дуже велике. Витрати на утримання інфраструктури будуть величезні. Поки тут ДТЕК, вони (Добропілля ㅡ ред.) ще живуть. Якщо ДТЕК піде… Мало що, зараз от ходять чутки про закриття декількох шахт. Зараз вони поки ще на коні. А як буде далі ㅡ невідомо. Звісно, що донорами будуть наші сільські ради для потреб дуже великої інфраструктури міста Добропілля
— каже Олег Холод.
Вибори в об'єднаних територіальних громадах призначає Центральна виборча комісія. Станом на лютий 2020 року даних про дату перших виборів в Білозерській ОТГ немає.
Але чергові місцеві вибори та наступні перші вибори в ОТГ Центральна виборча комісія затвердила провести 25 жовтня 2020 року. Лише після того громада зможе отримати всі повноваження, сформувати бюджет та розпоряджатись коштами на свій розвиток.
387
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.