У Лимані будують підприємство з вирощування саджанців дерев. Ними збираються відновити всі втрачені ліси Донбасу. Розповідаємо, як працюватиме підприємство та скільки саджанців тут будуть вирощувати за рік.
За розмірами насіннєво-селекційний центр у Лимані нагадує злітну смугу літака, але з металевим каркасом та вкритий плівкою. Під ногами тут хрумтить каміння, а під стелею сонце нагріло 60 градусів.
За майбутніми деревами тут слідкують камери, а різноманітні пристрої спостерігають за швидкістю повітря, температурою та вологістю.
“Якщо ми будемо садити по-старому, як раніше було, то ми не впораємося з глобальними змінами клімату. Повинні бути нові технології, нове бачення, щоб приживлюваність була кращою, тому пішли на такий крок, щоб зробити такий комплекс”, — розповідає очільник Донецького управління лісового та мисливського господарства Віктор Стороженко.
У новому центрі вирощуватимуть посадковий матеріал із закритою кореневою системою. Такі називають “касетами”: саджанець майбутнього дерева поміщуватимуть у спеціальну коробку, захищену від перепадів температури, засухи тощо.
“Перевага цієї технології у тому, що вирощуються сіянці у касетах з комом землі. При пересаджуванні з касет у відкрите середовище не травмуються корені, й це забезпечує більшу приживлюваність і менший відпад лісових дерев при пересадці”, — пояснює директор держпідприємства “Лиманське лісове господарство” Олексій Приходько.
Це шведська технологія, на світовому рівні її використовують вже 10 років. А от в Україні це тільки друге подібне підприємство. Перше побудували 3 роки тому на Львівщині.
“Тут вже безпосередньо вони будуть пророщуватися десь 2 місяці. А потім усе це буде на піддонах разом з касетами виїжджати на майданчик для загартування”, — уточнює лісничий Краснолиманського лісництва Генадій Мірошниченко.
Спеціальна електронна система тут слідкуватиме за температурою. Якщо знадобиться — кватирки автоматично відкриються на провітрювання. Якщо ж сонце буде дуже активним, то датчики спрацюють та зачинять спеціальні штори. Полив також буде автоматизований, але цю систему ще мають встановити.
Вирощуватимуть тут зокрема сосну звичайну, щоб почати відновлювати ліси Донецької області, які постраждали від пожеж, незаконних рубок та війни. Планують впоратися за 3-5 років. Але якщо ситуація з засухами погіршиться, то відновлення лісів може розтягнутися на десяток років.
Верховна рада вже звернулася до Донецького лісгоспу з проханням відновити також ліси Луганщини. Там у пожежах втратили понад 30 тисяч гектарів.
Після цього буде можливість постачати саджанці у Запорізьку та Харківську області. Але за кордон продавати рослини не вийде через “районування лісів”.
“Навіть сосна звичайна, яка росте у Львівській області та у нас, або в центральній Україні — це насіння повинно бути тільки з нашого регіону. Ми не можемо використовувати насіння Львівської області, хоча це сосна звичайна. І вони не можуть висадити нашу, бо в насінні закладена така генетика, що вона тільки проросте в тому місці, де вона виростала, хоча порода та сама”, — роз’яснює Мірошниченко.
Тобто, ймовірність того, що саджанець з нашого регіону виросте у протилежній частині країни — невеликий.
“Коли у нас будуть лишки, ми передбачаємо, що у нас буде будівництво такої самої теплиці, як ця, вона буде поряд. І тоді ми вийдемо на той рівень, що будемо вирощувати близько 3 мільйонів штук сіянців закритої кореневої системи. Зараз мільйон триста ми можемо вирощувати за рік”, — додає очільник Донецького управління лісового та мисливського господарства Віктор Стороженко.
Отримати все обладнання планують в кінці жовтня, а підприємство мають відкрити під новий рік. Побачити перші результати роботи можна буде вже навесні.
Читайте також: