Дайджест новин з тимчасово непідконтрольних частин Донбасу
Фото: з відкритих джерел

– Свині більше не завада: самоназвані “ЛНР” та “ДНР” оформили собі єдину економічну зону.  Як тепер між ними будуть провозити товари?

– Гроші  федерації  для  “територій”. Російські агресори виділять 900 мільярдів рублів для окупованої частини Донбасу. Що це за гроші і як їх насправді виділяють?

– Не приїхати, так хоч почути. Екологи самоназваної “ДНР” підготували 10 аудіотурів для тих, хто цікавиться окупованим Донбасом. Про що можна послухати?

Про ці та інші новини далі в нашому випуску.

 

  • Між самоназваними псевдореспубліками ДНР та ЛНР прибрали умовну митницю.

Ця ідея бойовикам прийшла після семи років окупації. Вони створюють єдиний економічний простір з однаковими податками при переїзді з однієї псевдореспубліки в іншу.

Ще з 10 години ранку 1 жовтня поблизу міста Дебальцеве зняли шлагбауми, митні покажчики і обмежувальні знаки умовної митниці.

На початку вересня Донецьк і Луганськ домовилися про створення єдиного економічного простору. 30 числа договір про розвиток економічної інтеграції між так  званими  “ДНР” та “ЛНР” набрав чинності.  

«З опівночі 1 жовтня переміщенння вантажів, транспортних засобів та громадян між Донецькою та Луганською народними республіками відбувається вільно, тобто без будь-яких митних процедур та контролю”, — заявив самоназваний  заступник міністра доходів та зборів   так  званої  “ДНР”, “керівник  митної  служби” Олексій Рудаков.

На  колишній  “митниці”  вже в перші години  з’явилися  цивільні  мешканці. Радіють знову вільному проходу і проїзду між  Луганською  та  Донецькою  областями.

“Тепер будемо їздити туди-назал дуже часто до родичів. Дуже дякуємо”, — говорить  чоловік  на  авто  журналісту  телеканалу бойовиків.

Для людей тепер їздити в разі простіше. Адже в останні 7 років доводилося годинами стояти в черзі в очікуванні перевірок. Посилили їх після історії з контрабандою свиней між псевдореспубліками. Наприклад, самоназвана “ДНР” обмежила кількість товарів, які люди могли взяти з собою. 

“Встановлені норми ввозу продуктів через тимчасові пункти митного контролю на адміністративній межі Луганської народної республіки та Донецької народної республіки. Продукти з м’яса не більше 3 кг, олія не більше 5 л, молоко не більше 3 л”, — заявляла раніше  самоназвана  виконуюча  обов’язки  міністра  Ради  міністрів  так  званої  “ЛНР”  Наталя  Хоршева.

Тепер заборони прибрали. Ватажки бойовиків Леонід Пасічник та Денис Пушилін виявилися смиреннішими за своїх попередників. Тепер говорять про переваги дружби між окупованими регіонами сходу.

“Зміцнення двосторонніх стосунків відповідає інтересам обох сторін. У нас спільні завдання, і вирішувати їх ми будемо разом. Це всебічна модернізація промисловості, збільшення ділової активності, збалансована торгівля, доброчесна конкуренція”,  — каже Пушилін.

За  словами  ватажків  непідконтрольних  територій  Донеччини  та  Луганщини, це  початок  єдиного  внутрішнього  ринку  товарів з єдиними митними  тарифами  та  інших  заходів  регулювання  зовнішньої  торгівлі  товарами  з  третіми  країнами.

Однак, єдина країна, з якою насправді торгують окупанти, — це Росія. Підприємства якої потім перепродають товари з окупованої Донеччини та Луганщини. Та й між заводами в різних окупованих областях, на які зайшов новий російський інвестор, возити продукцію буде легше.

Між тимчасово непідконтрольними частинами Донеччини та Луганщини прибрали умовну митницю

  • На окупованій Луганщині не буде комендантської години до лютого. А на Донеччині —  на вихідних. 

Відповідні розпорядження роздали ватажки бойовиків. Так, в самоназваній “ЛНР” комендантську годину призупинили з 23 години 1 жовтня до 4 ранку 1 лютого. Тобто, виходити з домівок уночі мешканцям окупованої Луганщини дозволили впродовж ще 4 місяців.

Зауважимо, скасування не стосується населених пунктів Голубівка (раніше Кіровськ), Первомайськ, та прилеглих територій Слов’яносербського району. Там вночі небезпечно.

У самоназваній “ДНР” обмеження скасували до 1 лютого наступного року. Але, на відміну від Луганська, комендантської години тут не буде лише у суботу та неділю.

Додамо, під час виборів до російської держдуми на окремих територіях Донецької та Луганської областей окупанти послабили комендантську годину. Але згодом пообіцяли її повернути. Під час послаблення в містах працювали посилені патрулі бойовиків. Людей затримували та доправляли до так званих “поліцейських” відділків задля встановлення особистості.

 

  • Мобільний оператор “Фенікс”, що обслуговує абонентів на тимчасово окупованих територіях Донецької області, вирішив скасувати підняття тарифів. 

Це сталося після розголосу у ЗМІ, повідомляють представники комунікаційної компанії. 

Зокрема, вартість тарифу “Народний” залишиться на рівні 50 російських рублів. Тариф з інтернетом також не подорожчає, станом на зараз його вартість становить 95 рублів.

На сайті оператора пояснюють: подорожчання тимчасово відкладається через технічні причини. Втім подробиць щодо обставин, які не дозволяють здіймати плату, представники фірми не надають.

Нагадаємо, нещодавно “Фенікс” оголосив про збільшення вартості своїх найпопулярніших тарифів “Народний” та “Народний інтернет”. Ціни за послуги оператора мали б зрости в середньому на 40-60%.

  • Про два підземних поштовхи в Совєтському району Макіївки місцеві мешканці селищ Об’єднане і Калиново повідомляють у соцмережах. Це може бути пов’язано з руйнуванням затоплених шахт у регіоні.

Перший поштовх зафіксували ще 26 вересня. А вдруге трусило ввечері 29-го.

Внаслідок поштовхів просідає ґрунт, з ними ж пов’язують виникнення тріщин у стінах, осипання тинькування тощо.

Представники макіївської вуглепромисловості визнають: покинуті багатоярусні шахти замість цілого комплексу ремонтних робіт просто затоплюються ґрунтовими водами, розмиваються й засипаються породою. Тож внаслідок глибинних процесів у передмістях регулярно відбуваються землетруси. 

Наразі ж бойовики заперечують факт поштовхів, пояснюючи їх гірсько-добувними роботами на місцевій шахті Каролинівська-Східна. Втім місцеві з ними не згодні — шахта зупинилась та нічого не видобуває. 

  • Призов до лав незаконних збройних формувань розпочали бойовики на окупованому Донбасі. Він триватиме з 1 жовтня до 31 грудня. 

Про це стало повідомили у підконтрольній Кремлю адміністрації Донецька.

Зокрема, у місті влаштували масштабну рекламну кампанію у ЗМІ, соцмережах, тамтешніх навчальних закладах та на білбордах. У пропагандистських матеріалах здебільшого розповідають про наймитство за контрактом і патріотичне виховання та заохочують співпрацю з окупантом. Мотивують грошима, адже працевлаштування залишається основною проблемою в так званій “республіці”.

Загалом бойовики планують залучити до протиправної діяльності до 500 чоловіків. Пропонують піврічні контракти.

Додамо, у квітні російські найманці вже повідомляли про плани щодо поступового збільшення чисельності бойовиків. Тоді до збройних формувань призвали 200 місцевих мешканців.

На тимчасово окупованій частині Донеччини оголосили призов в армію

  • Понад 900 мільярдів рублів для окупованої частини Донбасу виділятиме Росія впродовж 3 років. Це  близько 330 мільярдів гривень.

Що це за гроші і як їх насправді виділяють дослідили наші колеги з проєкту Донбас.Реалії, який виходить на Вільному радіо. 

«Територія 1» і «територія 2». Саме так у своїх документах називає Донецьк та Луганськ російський уряд. І саме на “території” впродовж 3 років Росія виділить понад 900 мільярдів рублів. Про це йдеться у затвердженій російським урядом “Програмі пришвидшеного соціально-економічного розвитку територій”, повідомляє українська розвідка.

“Ось ми справді надаємо гуманітарну та іншу підтримку людям, які проживають на цій території. Але тільки для того, щоб їх остаточно не “з’їли”, — заявляв президент Російської Федерації Володимир Путін на одній з пресконференцій.

Та отак відкрито сотні мільярдів не виділяють, а тільки говорять про них. Для грошей же є схема. Саме її дослідили Донбас.Реалії. За їхніми даними, тими грошима уряд Росії профінансував благодійний фонд “Міжнародний гуманітарний проєкт”.

За документами він знаходиться у Москві, але на будівлі, де повинен розташовуватись, — ніяких відповідних табличок. Засновником фонду є “Міжнародний розрахунковий банк” з так само невизнаної Південної Осетії. 

“Між Росією та “ДНР” Південна Осетія виконує роль своєрідного буфера, або я б сказав лінка. Такого фінансового лінка, який з’єднує Москву та Донецьк. Тобто напряму Москва не може перерахувати гроші. Це обіцяє накладанням санкцій або якимись неприємними речима з точки зору фінансового моніторингу. А через Південну Осетію, через посередника, через буфер це робити можна”, — розповідає економіст Олексій Кущ.

Одним з очільників згаданого благодійного фонду виявився заступник міністра економічного розвитку Росії Сергій Назаров.  

“Це людина, яку більше цікавлять власні проєкти. І для нього це не окупація чужої території. Для нього особисто — це його проєкт, який має бути зроблений. Тобто людина якось дистанціюється внутрішньо від того бруду, від тої крові, яка за цим усім”, — розповідає експерт з питань ОРДЛО Марина Кучерина в ефірі проєкту Донбас.Реалії на Вільному радіо.

Для прямого контакту в тому ж фонді влаштовані й куратори з окупованих територій. У Донецьку – це заступники керівника так званого «уряду» самоназваної «ДНР» Володимир Пашков і Володимир Антонов, керівник апарату так званого «уряду» Володимир Йожиков і «радник» ватажка угруповання «ДНР» Віктор Колесник.

При цьому забезпечує окуповані території цей фонд чималими сумами роками, вважають українські розвідники.

“В одному з добутих нами документів ще десь періоду 2016-го року фігурувала така цифра: 65% бюджету ДНР формується за рахунок зовнішніх дотацій РФ. Лише 35% вони напрацьовують за рахунок тих підприємств, до яких безпосередньо мають вони стосунок і управління”, — розповідає на правах анонімності представник одного з розвідувальних органів України в ефірі проєкту Донбас.Реалії на Вільному радіо.

Та це не зовсім щедрість, як намагається показати Росія, запевняє економіст Олексій Кущ:

“ДНР” та “ЛНР” не можуть видавати легітимні сертифікати походження товарів та вантажні митні декларації по своєму експорту. Наприклад вугілля з “ДНР” їде до Ростовської шахти, і на цих шахтах йде видача сертифікатів походження вже як на російське вугілля. А російські підприємства вже продають металургійну продукцію та вугільну, отримують гроші. І вони цей експортний виторг відправляють в благодійні фонди як свої внески. Ну і, відповідно, буде відсоток за посередництво”, — каже економіст.

Згідно з даними української розвідки, соціально-економічним життям на окупованому Донбасі до того ж керує спеціальна російська Міжвідомча комісія з надання гуманітарної підтримки. Кореспондент Донбас.Реалії звернувся до Міністерства економічного розвитку РФ з питаннями щодо роботи Міжвідомчої комісії, але відповіді на момент публікації матеріалу не отримав.

 

  • На окупованій Донеччині хворих на коронавірусну хворобу будуть амбулаторно лікувати у пологових будинках. 

Про це стало відомо з повідомлення так званого “Мінздраву ДНР”.

Через стрімке поширення інфекції на тимчасово окупованій території місць у лікарнях не вистачає. Тамтешні лікарі визнають як брак приміщень і низки медикаментів, так і недостатню кількість персоналу для повноцінної допомоги хворим. Тому у відповідному відомстві перепрофілюють пологопомічні установи в шпиталі для лікування коронавірусних хворих та пацієнтів з пневмоніями.

Водночас акушерсько-гінекологічну допомогу жінкам лікарі надаватимуть у 10 перинатальних центрах у Донецьку, Горлівці, Макіївці, Єнакієвому, Торезі, Ясинуватій та Амвросіївці.

Додамо, протягом тижня на окупованій Донеччині тамтешні лікарі зафіксували понад 3 тисячі хворих на коронавірус, але це не підтверджена інформація, адже перевірити її наразі неможливо.

На тимчасово непідконтрольній частині Донеччини під хворих на коронавірус виділяють палати у пологових будинках

 

  • Історичний та цікавий Донецьк зникає, але про нього можна буде хоча б послухати. В місті з’явилися кілька аудіогідів. Ходити з ними пропонують вулицями Донецька. Ми послухали усі туристичні прогулянки та пройшовся ними хоча б на онлайн-картах. 

На перетині вулиці Кобозєва та проспекту Лагутенко в Донецьку раніше була будівля Громадського зібрання Юзівки. Двоповерхова, вкрита різьбленими візерунками на стінах та з дерев’яними арками над дверима.  

На першому поверсі тут розташовувалися крамниця з вуличними критими навісами для відпочинку. 

“Юзівське громадське зібрання — це не орган влади, як може здаватися з назви, а щось на кшталт громадського об’єднання орієнтованого на спільний відпочинок, благодійність, просування просвітлення та культури. Для створення громадського зібрання населеному пункту зовсім не потрібно було мати статус міста, тому воно і виникло у нас значно раніше, коли Юзівка офіційно була лише посадом”, — розповідає аудіогід.

Ви вже не зможете знайти цю будівлю на розі, але зможете уявити за описом гіда у власних навушниках. Описують таку місцину в аудіотурі “Подорож у Юзівку”, який створили в окупованому Донецьку. Він — один з циклу записів. Загалом таких 10.

У кожному — в середньому від 9 до 15 пунктів на мапі, по кожному з яких підготували історичну розповідь. Це може бути будинок, майданчик, церква, пам’ятник або природний об’єкт, наприклад — гора.

“За 4 роки накопичилась певна інформація. Вдалося розробити поки що тільки 10 турів. Теми дуже різні: це і Донське козацтво, його роль в освоєнні Приазов’я, і переселення греків наприкінці 18 століття та про цих людей, поселення, традиції”, —  розповідає так званий “голова комітету з екологічної політики” самоназваної “ДНР” Роман Кішкань.

Задум такий, що, знаходячись у Донецьку, можна увімкнути аудіотур, йти, зупинятися та слухати розповідь про те місце, біля якого знаходиться людина. Ми ж пішли по маршрутах на онлайн-картах та роздивилися вулиці хоча б віддалено.

Створені, зокрема, аудіотури “Історія бульвару Пушкіна”, “Донецьк сьогодні і вчора” та “Крейдяний острів Амвросіївка”.

“У нас є перелік особливо охоронних природних територій, і ми слідкуємо за їхнім станом. Таких 45 у ДНР. На об’їздах територій ми дізнаємося різні історичні, краєзнавчі особливості цих територій. Це може бути предметом широкої цікавості”, — додає Кішкань.

Користуватися аудіотурами просто — треба завантажити безкоштовний додаток в смартфон або послухати їх на сайті izi.travel.  

Але туризм у так званій “ДНР” розвивати важко. Як через карантинні обмеження, так і правила, які вигадують ватажки бойовиків при перетині лінії розмежування.

Хоч вони й докладають зусиль у цьому напрямку. Наприклад у 2020 році створили Центр розвитку туризму.

“Чим більше людей сюди приїдуть, тим більше ми зможемо залучити. Тим і буде наповнюватись наша економіка. Так як в розвинених країнах туризм має значну роль при формуванні ВВП”, — каже так званий “перший заступник міністра молоді, спорту та туризму” самоназваної “ДНР” Віктор Оріхов.

Але спрямована діяльність цього Центру на розвиток внутрішнього туризму. Тобто активніше залучати мешканців підконтрольної території України або іноземців тут навіть не планують.


Завантажити ще...