Артилерія України працює під Кліщіївкою
Артилеристи 80-ї бригади стріляють із гармати Д-30. Фото: "Телебачення Торонто"

На Бахмутському напрямку бійцям доводиться боротися з російськими штурмами в умовах російських дронових атак та дефіциту артилерійських снарядів.

 

Про роботу 80-ї ОДШБр розповіли журналісти “Телебачення Торонто” у своєму репортажі.

Як екіпаж аеророзвідки стежить за окупантами в Бахмуті

Журналісти показали роботу одного з екіпажів аеророзвідки 80-ї бригади, який працює з польським БПЛА FlyEye. Бійці цінують цей безпілотник за його стійкість до російської РЕБ, гарну камеру та тривалість перебування в повітрі. FlyEye застосовують для того, щоб слідкувати за російськими силами, зокрема, під Кліщіївкою та в самому Бахмуті.

Якщо екіпаж помітить скупчення російських сил, що готуються до чергового штурму, вони допомагають розрахункам артилеристів та операторів дронів атакувати загарбників. Спочатку стараються “виловлювати” важку та пріоритетну техніку, після чого беруться за вантажівки з БК.

“Псуємо логістику окупантам, затори утворюємо, їм не подобається. Працюємо за допомогою FPV, до артилерії боєприпасів немає, навіть по гарматах стріляти нічим.

Були б засоби ураження, тут росіяни не почувалися б так спокійно, як вони почуваються зараз. На 10 кілометрів у глибину [від лінії фронту в російський бік] всі [окупанти] “на розслабоні” стоять по 15 людей біля будинків та не переживають. Все б дуже легко палало, якби були засоби ураження.

В обороні є свої плюси: ми їх (окупантів, — ред.) палимо і палимо, вони ж не нескінченні, колись закінчаться”, — каже Сергій, командир розрахунку, робота якого описується.

Артилеристи 80-ї бригади своєю чергою кажуть, що в них є снаряди та їх стабільно підвозять, але не так багато, як військовим хотілося б. Бійці, з якими поспілкувалося “Телебачення Торонто”, працюють з радянською гарматою Д-30, які почали виробляти в 60-х роках минулого століття. Кажуть, вона добре себе показує, коли є снаряди.

Розвідка 80 бригади
Аеророзвідники 80-ї бригади запускають безпілотник. Фото: “Телебачення Торонто”
80 бригада під час оборони Кліщіївки
Бійці 80-ї бригади отримують дані з безпілотника. Фото: Аеророзвідники 80-ї бригади запускають безпілотник. Фото: “Телебачення Торонто”
Артилерія України працює під Кліщіївкою
Артилеристи 80-ї бригади стріляють із гармати Д-30. Фото: “Телебачення Торонто”
Артилеристи 80 бригади відпочивають
Артилеристи 80-ї бригади під час відпочинку. Фото: “Телебачення Торонто”

Зенітники 80-ї ОДШБр біля Кліщіївки частіше орієнтуються на боротьбу з російськими дронами, але вдавалося збивати й літаки й гелікоптери

Журналісти побували й на позиції ПЗРК, на якій бійці 80-ї ОДШБр збивають переважно дрони. Раніше їм вдавалося збивати російські літаки та гелікоптери, коли лінія фронту була менш статичною та вдавалося користуватися помилками російської авіації. Головний сержант підрозділу розповідає про небезпеку роботи навіть вже з посадженими російськими БПЛА.

“Навіть якщо ми посадимо російський FPV-дрон, там може бути детонатор, який спрацює після розрядження акумулятора. Тому безпілотник може вибухнути вже в руках українських військових. Ще в російських дронах можуть бути GPS-маячки, які наведуть російський удар на те місце, куди українські бійці його принесуть. Тому ми доповідаємо старшим командирам, якщо вдалося посадити дрон, а ті вже викликають саперів та компетентних людей”, — ділиться головний сержант одного з зенітних підрозділів 80-ї ОДШБр Руслан. 

Зенітники під Кліщіївкою
Головний сержант одного з зенітних підрозділів 80-ї ОДШБр Руслан. Фото: “Телебачення Торонто”

З якими небезпеками доводиться стикатися снайперам

У складі бригади служить снайпер зі Скадовська із позивним “Барон”, який пережив окупацію Херсона та доєднався до ЗСУ після того, як вдалося виїхати з міста. Він каже, що на снайперів з російських безпілотників скидають осколкові та газові боєприпаси навіть вночі.

“Поки моє серце буде битися, я буду вбивати [загарбників]. Коли мене не стане, хтось займе моє місце, у нас багато відчайдушних хлопців. Бо я бачив окупацію на власні очі”, — каже “Барон”.

Снайпери під Бахмутом
Журналістка Аліна Шеремета поряд зі снайпером 80-ї бригади Бароном. Фото: “Телебачення Торонто”

Як штурмовики оцінюють мобілізацію в Україні

Бійці 80-ї Галицької ОДШБр билися на Бахмутському напрямку як в обороні, так і в наступі, під час якого воювали “за кожен сантиметр землі”, каже Влад, командир однієї зі штурмових рот цієї бригади. Окрім цього, він впевнений, що мотивацію мобілізовані можуть отримувати тільки вже на полі бою.

“Мотивація — це міф. Перекласти відповідальність на владу — це дуже легко, але я особисто цього робити не буду. Мотивація була у 2022-му, до середини 2023 року, але зараз можуть працювати лише жорсткі дії. Ми вже доволі довгий період працюємо з людьми, які робили все, щоб не потрапити до ЗСУ, але яких мобілізували примусово.

Мотивація з’являється на полі бою, а не до того, як людина вирішить до нього прийти. У нас є люди, яких фактично зловили за руку, і за невеликий період часу ці люди ставали дуже хоробрими й мотивували інших. З ними все добре, вони живі. І вже усвідомлюють, що армія — це за***сь”, — сказав Владислав.

Зруйновані будинки під Бахмутом
Зруйновані будинки на Бахмутському напрямку. Фото: “Телебачення Торонто”
Бої за Кліщіївку
Бої за Кліщіївку у 2023-му. Архівні кадри 80-ї бригади
Штурмовики-десантники під Бахмутом
Владислав, командир однієї зі штурмових рот 80-ї бригади. Фото: “Телебачення Торонто”

Нагадаємо, перші боєприпаси “чеської ініціативи” надійдуть до України впродовж наступних двох місяців. Йдеться про травень-червень 2024 року.


Завантажити ще...