Підтримати
Мовний закон в дії. Хто з кандидатів та партій в Бахмуті почав агітувати українською мовою

16 липня в Україні вступає в силу мовний закон. Він передбачає не лише використання української мови для чиновників, продавців та інших публічних сферах, але й в агітації. Тож, журналісти Вільного радіо перевірили, хто в Бахмуті продовжує агітувати російською, а хто переробив білборди українською.  

 

По мажоритарному округу №46 (Бахмутський р-н, Бахмут, Лиман) балотується 6 кандидатів у Верховну Раду. Дехто з них розповсюджує свою агітацію на білбордах, рекламних стендах та дошках оголошень. Деяких кандидатів взагалі рекламують за допомогою колони автомобілів з прапорами і символікою та агітаційною промовою, яка грає з динаміків. Також, в центрі міста стоять агіт-намети цих же кандидатів та різних партій. Багато кандидатів використовує в своїй агітації російську мову. Але з 16 липня вступає в силу закон про українську мову як державну. Згідно з статтею 18 цього закону, матеріали передвиборної агітації, що транслюються на телебаченні, радіо, розміщуються на носіях зовнішньої реклами, поширюються у вигляді листівок і газет або в мережі Інтернет, виконуються державною мовою.

Федор Христенко від політичної партії “Опозиційна платформа “За життя”. В центрі міста його реклама є майже на кожному рекламному стенді. В підгрифі йдеться про тираж 22 рекламних постерів. Всі вони російською з написами “Восстановим мир на Донбассе. За Христенко Федора”. Біля колишнього кінотеатру “Космос” стоїть також фотозона “За Христенко, Я люблю Бахмут”, також російською.

[Modula id=”94″]

По місту в цей час їздить колона з близько 5 автомобілів, з прапорами “За Христенко. Команда мира Юрия Бойка”. Всі вони російською. Однак з одного автомобіля з колони гучно грає музика з агітаційними словами, але вже українською мовою.

Намет, в якому агітують за Христенка, також з російським написом, та друковані матеріали, що роздають агітатори, також повністю російською. Футболки, в яких стоять представники кандидата також з російським написом.

Дмитро Рева від політичної партії “Опозиційний блок”. Його білборди розташовані в центрі міста та агітаційна промова — українською. На білбордах написано, що тираж цих накладів — 14 шт. Попри це, на наметі в центрі міста російською написано “Оппозиционный блок”. 

[Modula id=”95″]

Представники партії роздають перехожим газети російською мовою. А також роздають місцеву газету “Вперед” (вона російськомовна, але політична реклама Дмитра Реви на першій сторінці газети надрукована українською).

Олександр Шинкаренко, самовисуванець. Першим ім’ям на його плакатах, наметі, газетах є ім’я біглого екс-голови адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва. Також намальований на наметі великий логотип громадської організації “Вмєстє”, засновник якої брат Андрія Клюєва та біглий нардеп Сергій Клюєв.

[Modula id=”96″]

Вже потім йде напис “За Шинкаренко”. Всі написи та газети, які роздають представники Шинкаренка— російською. Однак на білому жилеті, в якому стоять ці агітатори, українською написано “Разом до миру і злагоди. Андрій Клюєв за Шинкаренка”.

Костянтин Матейченко, самовисуванець, чинний народний депутат 8 скликання. Намет кандидата в центрі міста стоїть далеко від усіх інших наметів, біля парку культури. На ньому українською мовою написано ім’я та його посада.

[Modula id=”97″]

Але в наметі ж дають листівки та газети з програмою кандидата російською мовою.

Сергій Бугайов, самовисуванець. В центрі міста стоїть один намет від цього кандидата. Всі написи на ньому українською. В наметі сидить жінка, яка розповідає про кандидата. Ніяких листівок або газет вона не пропонувала.

[Modula id=”98″]

Родіон Вощанов від політичної партії “Слуга народу”. В місті немає жодного білборда з агітацією цього кандидата. Але на дошках оголошень на під’їздах житлових будинків висять листівки від кандидата. Всі слова в агітаційній рекламі — українською. Також можна побачити, що на балконах міста висять плакати Вощанова, де також агітація державною мовою.

[Modula id=”99″]

На центральній площі міста стоїть ще два намети, які не належать кандидатам по цьому округу. Це агітаційні намети від партій “Радикальної партії Ляшка” та “Європейської солідарності”. В двох наметах людям роздають символіку партій та газети українською мовою.

[Modula id=”100″]

Зазначимо, наразі ніякого покарання за порушення вимог закону про мову немає. Але за словами ініціаторів закону, в наступні три роки парламент має ввести адміністративну відповідальність за порушення норм закону.

Нагадаємо, 25 квітня парламент ухвалив Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Закон має врегулювати застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя.  З 12 народних депутатів Верховної Ради від Донецької області підтримав “мовний” закон лише один нардеп. Інші або були відсутні, або не голосували.

Чиновники Бахмутської міської ради Вільному радіо заявили, що готові до нововведень, а також пройшли невеликий тест “Наскільки добре вони знають українську мову”.

Читайте також:


Завантажити ще...