Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 1 січня 2025 року. Однак документ ще має підписати президент України.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Так, з 1 січня 2025 року в Україні може розпочатися масштабна реформа — у Верховній раді за законопроєкт №12178 вцілому проголосували 259 народних обранців.
На зміну медико-соціальним експертним комісія прийде оцінювання повсякденного функціонування. В уряді обіцяють, що проходження шляху до статусу інвалідності значно спроститься, адже більшість процесів скоротять та цифровізують.
Усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що, за планом, має унеможливити корупційні зловживання.
Водночас у пояснювальній записці законопроєкту йшлося про те, що система МСЕК не відповідає “сучасним викликам”, які постали перед Україною під час війни, та “актуальним підходам до встановлення інвалідності”.
Нині у МОЗ вже визначили перелік з 286 лікарень, у яких працюватимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини (ЕКОПФО, — скорочення, ред.).
Станом на середину грудня таких медичних закладів є 286. У міністерстві запевняють, що вони відповідають сучасним стандартам якості медичних послуг та охоплюють усі регіони України.
Водночас всі довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними. Вони й надалі будуть підставою для отримання соціальних гарантій, прав, пільг, пенсій, компенсацій та інших виплат протягом визначеного терміну дії.
Відповідно до норм закону, наразі законопроєкт ще не став чинним законом. Його мають передати на підпис до голови Верховної Ради, а згодом — до президента. Верховний головнокомандувач може накласти вето на такі зміни.
Нагадаємо, ліквідація МСЕК — пропозиція Ради національної безпеки та оборони, яку підтримав президент. Таке рішення запропонували після кількох скандалів щодо корупції в установі, яка відповідає за надання статусу інвалідності.
А у жовтні 2024 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення МСЕК. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти зможуть проходити експертну комісію онлайн. Водночас її результати записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.