Обстріл пологового будинку в Маріуполі 9 березня 2022 року став одним з найгучніших злочинів першого місяця повномасштабної війни Росії проти України. Тоді постраждали щонайменше 17 маріупольців: діти, жінки та лікарі. Троє людей загинули, серед них — маленька дівчинка. Свідком трагедії став лікар Олександр Мартинцов, який оперував поранених містян у сусідньому корпусі. До річниці трагедії чоловік розповів Вільному радіо про той день.
Далі — пряма мова дитячого хірурга з Маріуполя Олександра Мартинцова.
— Окупанти бомбили лікарні. До нас перевезли недоношених новонароджених у кювезах з розбомбленого перинатального центру. Про лівобережний пологовий не йшлося — той район в першу чергу рівняли з землею, тому діток з неонатологами привезли до нас.
9 березня розбомбили й наш пологовий.
У нас тоді як раз закінчилися всі операції, прооперованих відвезли в реанімацію, нових лише готували, і ми, всі бригади, вийшли в передопераційну. Ми метрів за 200 були від епіцентру, де впала авіабомба. Ми ж звикли до мін: розрізняли 82 мм, 120 мм, “Град” ми теж уже знали. Але це було в десятки разів потужніше.
Ми всі стояли. Вибух. Таке враження, що влучило в нас. Доля секунди — і ми зрозуміли, що прийшов кінець. Усім. Підлога піднялась, це дуже схоже на землетрус.
В Маріуполі авіабомбою знищили дитячу лікарню (фото, відео)
Нас там було чоловік 10-12, одразу після вибуху всі впали на підлогу й почали повзти до стінки. Стеля почала падати нам на голови. Ми ж не розбирались, що там падає. Подумали — бетонна плита, перекриття.
Усі ховали голови. Намагалися, щоб плита хоча б прямо не придавила, бо вона ж може впасти й по дотичній. Ми лежали на підлозі та чекали на цей момент. Коли увесь пил та бруд зі стелі улігся, ми побачили, що плита втрималась. Вилізли й почали дивитись… Вікна усі винесло, в реанімації все знесло, операційну ми укріплювали, тому там трошки втрималось.
Лікарня після вибуху авіабомби
Після авіаудару залишились працювати лише хірургія, травматологія та реанімація. Бідолашні вагітні з усього міста бігли до нас. У нас була акушер-гінеколог, у нас у відділенні вона приймала пологи та робила кесареві розтини.
Частину вагітних після авіаудару перевели до обласної лікарні. А двох поранених вагітних принесли до нас. Ми їх зашили й теж відправили до обласної лікарні — тоді ще була можливість туди проїхати.
***
Олександр Мартинцов — дитячий хірург з Маріуполя. У березні-квітні 2022 року чоловіку довелось оперувати й дорослих, адже лікарня приймала поранених з усього Центрального району міста. На цій війні лікар втратив дружину, житло, згодом й операційну. Олександр надавав допомогу маріупольцям “до останнього пацієнта”, навіть, коли частину лікарні вже зайняли окупанти. З міста він виїхав 17 квітня і, подолавши шлях через РФ та європейські країни, приїхав в Україну.