Мешканці т.з. “ДНР” масово зливають воду з батарей для своїх потреб, бо живуть майже без води від початку вторгнення Росії. Через це у Донецьку вже зупинилися 32 котельні: якщо води в мережі немає, то в оселях немає й тепла. Ватажок псевдореспубліки звинуватив у всьому “несвідомих мешканців”. Як усе це працює та чому мешканці “ДНР” ймовірно замерзатимуть — пояснює фахівець з централізованого опалення.
Очільник керованої з Кремля так званої “ДНР” Денис Пушилін у відеозверненні звинуватив мешканців окупованих Росією районів у зриві опалювального сезону.
“40 котелень [у Донецьку] з 268 вже запущених та працюючих вимушені були відключити. <…> 32 котельні були зупинені через несанкціонований водовідбір несвідомими громадянами, які завдають шкоди й собі, й іншим”, — заявив Пушилін.
За його словами, через зупинку цих 32 котелень у Донецьку не опалюють 2700 багатоквартирних будинків, а також декілька шкіл, лікарень та дитсадків. Ще 8 котелень начебто зупинені через знеструмлення, в якому Пушилін звинувачує ЗСУ (“противник перебиває лінії електропередач, і там ведуть відновлювальні роботи”).
Ватажок т.з. “ДНР” закликав мешканців припинити зливати воду з батарей.
“Система відключається автоматично, якщо не вистачає в системі води, якщо тиск падає. Відповідно потім доводиться докладати дуже серйозних зусиль, щоб котельню знову запустити після того, як система буде наповнена”, — каже керований з Кремля голова самопроголошеної “республіки”.
У централізованій системі опалення речовиною, яка доставляє тепло до осель людей, є вода. У котельнях її нагрівають до 40-70 °С та перекачують мережею до будівель. Циркулюючи батареями та трубами, нагріта вода віддає тепло приміщенням. Потім ця вода, вже охолола, повертається до котельні, і процес повторюється знов і знов.
Без достатньої кількості води у мережі котельня автоматично вимикається, припиняється постійна циркуляція підігрітої води, і батареї вистигають. У власних оселях люди іноді вдаються до крадіжок води з цієї замкненої системи: відкривають крани на батареях та зливають з них воду для власних потреб у господарстві. Ці крадіжки комунальники називають “несанкціонованим водовідбором”.
Коли мешканці масово зливають воду з батарей, це каже лише про єдине: у них критично не вистачає води в кранах для власних господарчих потреб (змити в туалеті, помити підлогу, посуд тощо). Про це Вільному радіо розповідає заступник начальника ТОВ “Бахмут-енергія” Сергій Логвинов.
“Що таке у квартирі немає води пів року в Донецьку, а в батареї вона є? Така величезна спокуса узяти її з батареї! Щоб люди не брали ту воду, це треба мати таку високу свідомість. А її немає та не буде. Звісно, котельня працювати не зможе, тому що величезну кількість [води] треба буде постійно в систему заливати”, — пояснює представник бахмутських тепловиків.
Він наголошує: вода з батарей не годиться для пиття або приготування їжі.
“Її мають пом’якшувати сіллю, аби попередити корозію труб. Вона там може бути з мулом, якщо батареї не промивали. Вона може бути жовтою. Але щось помити, попрати, змити в туалеті, руки чи голову нею помити можна”, — каже співрозмовник.
Він зазначає, що, наприклад, у Бахмуті такого масового відбору води з батарей не було ніколи. Навіть в останні декілька років, коли місто подекуди стикалося з гострою нестачею води влітку.
“Коли в системі тиск падає, котельня одразу поповнює об’єм води з водогону — це так звана підпитка. Але це якщо є чим заливати”, — зауважує заступник керівника “Бахмут-енергії”.
Аналогічна ситуація була у Торецьку на початку цього року, коли це прифронтове місто на тижні залишилося без води через гідроудар на окупованій території. Тоді місцеві мережі втрачали через пориви у “сірій зоні” між ЗСУ та російськими найманцями по 8 млн літрів питної води щодоби.
У коментарі Вільному радіо начальник міської військової адміністрації Василь Чинчик тоді заявляв: комунальники фіксують втрати води й у централізованій системі опалення.
“Це (зливання води, — ред.) вимагає додаткових енергозатрат та водопостачання ще й на котельні. Ми можемо повністю розморозити систему теплопостачання. Цього ми теж не можемо допустити, тому теж підвозимо воду на котельні”, — казав про ризики Василь Чинчик.
2 700 багатоквартирних житлових будинків, які зараз стоять без опалення — це дуже багато у масштабах Донецька, вважає Сергій Логвінов.
“У Бахмуті, на 70-тисячне населення (приблизно стільки жило тут до вторгнення Росії), — загалом 480 багатоквартирних будинків з центральним опаленням. Тобто у Донецьку не опалюються у 7 разів більше будинків, ніж таких будинків у всьому Бахмуті. [Без опалення] це десь до пів мільйона людей. Щонайменше 30% міста [не опалюється] так точно”, — каже фахівець.
За даними “держстату ДНР”, на початок цього року в Донецьку начебто мешкали 915 тисяч людей. Тобто, за приблизними підрахунками, без опалення лише у Донецьку вже сидить близько половини населення міста.
За словами очільника невизнаної “ДНР”, поганою є ситуація з опаленням й у сусідній Макіївці. Але там чомусь люди “більш свідомі”: жодна котельня начебто не зупинилася від того, що люди зливають воду з батарей.
“Там без опалення 53 багатоквартирних будинки, з них 32 не опалюються через те, що котельні не запущені з причини нестачі води. Але тут причина просто у фізичній ненаповнюваності системи. Працюємо в цьому напрямку, але тут не винні люди, це не водовідбір”, — каже маріонетковий голова т.з. “ДНР” Пушилін.
Він додає: решта багатоквартирних будинків не опалюються через “просто внутрішньодомові пориви у системі опалення”. Роботи там “теж ведуться”.
Сергій Логвінов каже: навіть якщо комунальники Донецької окупаційної адміністрації й зможуть наповнити водою та запустити котельні, ті знову зупиняться.
“Бо це ж безкінечна історія: комунальники систему наповнюють, а з іншого боку люди воду відбирають”, — каже керівник “Бахмут-енергії”.
Тобто поки в Донецьку майже відсутнє централізоване водопостачання, там майже не буде й централізованого опалення.
У прямому ефірі російського пропагандиста “Соловйов Live” Пушилін 27 жовтня сказав таке:
“Такого опалювального сезону складного у нас не було ніколи, бо тут обстріли, тут брак води. <…> Є розуміння, що, навіть звільнивши Слов’янськ від окупантів, питання з водопостачанням одразу для нас не вирішиться через те, що у противника залишиться можливість продовжувати водну блокаду ДНР з території Харківської області”, — заявив ставленик Кремля у Донецьку.
За його словами, постачати воду в окуповані райони Донеччини йому допомагає Москва: “МНС-ники” начебто возять воду до котелень, аби наповнити їх, а також розвозять і технічну, й питну воду місцевим мешканцям.
Пушилін також заявив: вода має надходити з джерела, яке повністю підконтрольне Росії.
“Тому ми пропрацювали спільно з федеральними органами альтернативну можливість постачання води та забезпечення водою у повному обсязі наших населених пунктів. Це зрозумілі часові рамки щодо такого екстреного забезпечення населення водою”, — сказав Пушилін.
Про яку саме “альтернативну можливість постачання води у повному обсязі” йдеться — поки не зрозуміло. Свого часу канал Сіверський Донець — Донбас побудували саме тому, що іншої можливості забезпечити схід водою не було.
Але відомо, що зараз у Донецьку біля котелень бурять скважини “аби забезпечити приток води для наповнення опалювальної системи”. А у місті Кіровському начебто очищують шахтні води та заливають у мережу в котельнях. Там вважають, що “така вода не нашкодить ані котлам, ані системі опалення”.
До того ж ще 13 липня Пушилін визнавав, що такої альтернативи не існує.
“Так виходить, що великі агломерації, Донецьк, Макіївка, Горлівка, залишилися повністю без води, по суті ситуація була критична, тому що альтернативи Сіверському Дінцю не було”, — казав він.
Про великий дефіцит води у містах тимчасово окупованої росіянами Донеччини говорять численні відео з контрольованих агресорами районів. На них деякі мешканці цього літа миють посуд та миються під дощем просто на балконі, збирають дощову воду. У серпні палав залізничний вокзал Донецька, і його не могли загасити, бо не було води.
За даними місцевих чатів, в окупованих районах постійно роздають бутильовану воду як гуманітарну допомогу. Так, у Макіївці цими днями її видавали з паспортом, який підтверджує місце проживання; на дітей до 14 років треба було мати свідоцтво про народження.
А 27 жовтня в “ДНР” повідомили, що там не подаватимуть воду на 2 фільтрувальну станцію. Це пояснили тим, що “внаслідок обстрілів з боку збройних формувань України у Горлівці перебитий останній “тисячний” водогін”.
Поки в окупованих містах не можуть обігріти квартири через критичний брак води, у підконтрольних громадах неподалік від лінії фронту 1 листопада збираються запустили опалення. Це вдалося зробити завдяки звільненню Харківщини. Зокрема, найближчим часом обіцяють запустити опалення в 15 громадах Донеччини, а ще в 10 тепло подаватимуть у лікарні та пункти обігріву.
Цю публікацію було підготовлено в межах проєкту “Зниження ризиків стихійних лих у постраждалих від конфлікту районах України”, що імплементується ACTED, Ініціативами IMPACT та БФ “Право на захист” за підтримки Швейцарії.
Читайте також: