Підтримати
На Донеччині майже немає житла, яке можна придбати на умовах пільгових державних програм
Фото з відкритих джерел

У грудні 2019 року ветерани АТО/ООС та переселенці могли придбати житло за державними пільговими програмами “Доступне житло” та “Іпотека під 3%”. Вони діяли в усіх областях України. Однак виявилось, що на Донеччині скористатися програмою було найскладніше.

 

Про це Вільному радіо розповів голова фонду “Держмолодьжитло” Сергій Комнатний.

За програмою “Доступне житло” рекорд зареєстрували у Києві – 143 родини. В Донецькій області житло придбали 9 сімей, а на Луганщині – лише одна.

Найбільший попит на пільгові іпотеки від держави також був у Києві. Там програмою скористалися 44 родини. На Луганщині кредит на житло видали 9 сім’ям. Однак у Донецькій області придбати житло в іпотеку під 3% річних змогли лише 4 сім’ї.

Голова Держмолодьжитла пов’язує це з кількома факторами. Перший – фінансовий.

“У державному бюджеті було мало коштів – усього 200 мільйонів на всю країну. А розподіл здійснюється по всіх регіонах. І ці 198 сімей ветеранів та ВПО, які отримали житло, – з усієї країни”, – пояснює Сергій Комнатний.

Другий чинник, який впливає на кількість отриманого житла – умови пільгових програм.

“В Донецькій і Луганській областях є проблема з об’єктами. Їх просто немає. У цих областях майже в кожному місті така проблема”, – стверджує Комнатний.

Зазначимо, за умовами програми “Іпотека під 3%” житло має бути прийняте в експлуатацію не більше, ніж 25 років тому, або реконструйоване не більше, ніж 15 років тому.

Очільник фонду додав, що переселенці та ветерани війни з Донбасу часто купують житло в інших регіонах країни. Це також пояснює, чому на Донеччині та Луганщині такі низькі результати пільгових програм.

Комнатний зауважив, що одну з цих програм з держбюджету досі не профінансували.

“Поки що всього отримали 100 мільйонів гривень на одну програму – “Доступне житло”. На кредити поки немає взагалі нічого”, – говорить голова фонду.

Нагадаємо, “Доступне житло” – найпопулярніша програма від уряду.

Вона стартувала ще у 2017 році.  Програма передбачає державну підтримку, а саме:

  • сплату 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла;
  • сплату 50 відсотків вартості будівництва (придбання доступного житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту для учасників АТО або ВПО).

Однак, якщо середньомісячний грошовий дохід + дохід членів вашої сім’ї на одну людину більше трикратного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, то ця програма – не для вас. У Донецькій області середня зарплата станом на грудень 2019 року складає 13177 грн.

Наприклад, якщо податися на програму хоче ветеран ООС, в якого є дружина й одна дитина, і при цьому працює лише він, його зарплата не має перевищувати 39531 грн. Якщо ж працюють обидва, їхній сукупний дохід має бути не більше цієї ж суми.

Анкету можна заповнити за посиланням.

Друга державна житлова програма дозволяє ветеранам та ВПО брати пільгові кредити під 3% річних. При цьому позичальники зможуть виплачувати гроші протягом 20 років. Перший внесок на житло становитиме 6% від його загальної вартості. 

Зазначимо, загально по ринку (не на пільгових умовах) на початку потрібно внести мінімум 30% вартості житла. 

Взяти в кредит можна як квартиру в багатоквартирному будинку, так і приватний будинок. Одержувачі кредиту можуть самостійно обирати житло.

У зв’язку з тим, що держава поки не профінансувала програму, подачу заявок тимчасово призупинили.

Читайте також:


Завантажити ще...