В селищі Новодонецькому та місті Білозерському Донецької області Центри безпеки залишились без фінансування. На будівництво кожного витратили по 9 мільйонів гривень бюджетних коштів, а тепер закриють їх мінімум на рік.
Новодонецьке та Білозерське мали стати центрами громад. Вони подали документи на від’єднання від міста Добропілля ще кілька років тому. Але вибори не призначили, тож підпорядкування залишилось.
Водночас в населених пунктах за обласні кошти вже збудували Центри безпеки. Офіційно відкрили об’єкти наприкінці березня 2019 року. Хоча в Добропіллі заявляють, що працювати вони почали вже з кінця грудня. В кожному Центрі оформлені по 17 людей. У 2020 році Добропілля відмовилось фінансувати установи.
“Ми не тільки на пожежі виїжджаємо. Як допомога якась потрібна, аварійні дерева падають, розчищаємо дороги. Машини витягували, медикам допомагали. Було, що вони не могли винести потерпілого. Порівняти, скільки з Добропілля їхати, яка втрата часу, і скільки звідси. Хлопці, які працюють в Добропіллі кажуть, що дуже добре, що ми є”, — розповів Вільному радіо працівник центру безпеки в Білозерському Сергій Єрмак.
Центр у місті Білозерське обслуговує 7 населених пунктів із загальним населенням 16492 людини. До району виїзду Центру у селищі Новодонецьке входить 20 населених пунктів із загальним населенням 11168 людини.
В обидвох Центрах безпеки поруч із пожежно-рятувальними бригадами чергують наряди Національної поліції.
“Наразі дані центри безпеки громадян будуть скорочені. В Новодонецькому вони будуть скорочені до 23 березня, а в Білозерському до 31 березня. Хочеться звернутися до депутатів, до голови, щодо виділення коштів для подовження функціонування даних центрів. Я наведу вам невеликий приклад роботи цих центрів безпеки які організували свою роботу в цих містах. Так, в місті Білозерське виїзди на пожежі складали 35 разів з часу відкриття”, — звернувся до депутатів та мера на сесії міської ради Добропілля начальник 19 пожежно-рятувального загону ДСНС в Донецькій області Віталій Донець.
Та рішення змінювати не будуть:
“Давайте всю історію. Центри безпеки створювались під громаду. Громади нема. Відкрились вони раніше, за день до нового року. 4 мільйони просять вони, 60 виїздів. Порахуйте скільки виїзд коштує. Слухайте, центри безпеки створили під громади. Не під місто Новодонецьке чи Білозерське. Буде громада — буде центр безпеки. Що не ясно?”, — пояснив позицію мерії глава міста Андрій Аксьонов.
І додав, щоб пожежні “не колотились”, бо це турбота міст.
Варто врахувати, що до того як громади фактично об’єднаються — у них немає свого бюджету на утримання такого соціального об’єкта, гроші надходять від Добропілля.
Лише після перших виборів та об’єднання бюджету громади на місці зможуть виділити необхідні 2 мільйони 400 тисяч гривень. Тобто, це буде не раніше 2021 року.
Зазначимо, мережу Центрів Безпеки організували через те, що частини ДСНС знаходиться на великих відстанях від деяких населених пунктів. Рятувальні бригади на місцях спрощують роботу пожежним і допомагають оперативніше приборкати вогонь. При цьому, в Центрах працюють не ДСНС-ники, а звичайні наймані працівники, які пройшли короткий курс навчання. Головна відмінність в тому, що вони не мають права заходити у полум’я та евакуювати з нього людей — для цього у них немає захисного обладнання.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо побували в майбутній Білозерській та Новодонецькій громадах. У них різні рівень розвитку та стосунки з Добропіллям. Детальніше читайте в матеріалах проєкту Децентралізація.
Читайте також: