Підтримати
діти та вчителька у шкільному класі
Фото з відкритих джерел

Минулого року використали не всі кошти держбюджету для освітян Донеччини. Понад 219 млн грн, розписані на зарплати педагогам середніх шкіл, залишилися на рахунках державних установ. Розбираємося як так вийшло, кому могли недоплатити та куди тепер підуть такі зекономлені гроші.  


За даними Державної казначейської служби України, на початок нового року на рахунках місцевих бюджетів Донеччини залишились невикористаними 219,6 млн грн освітньої субвенції. Це кошти з держбюджету на зарплату вчителів закладів загальної середньої освіти. Такі дані
оприлюднив Донецький регіональний офіс ULEAD.

Освітня субвенція — цільова, тобто окрім як на зарплату педагогам її не можна було витрачати на інші цілі. Але з того, що ці кошти залишились, не можна робити висновок, що цю суму недоплатили вчителям. Бо цю ситуацію можна пояснити й іншими причинами. Наприклад, оптимізація освітньої мережі, тому частина коштів може залишатись невикористаною. Також це можуть бути залишки не лише за минулий, а й за інші попередні роки. У 2021-му їх можна використати не виключно на заробітну платню, а й на оновлення шкіл”, — розповідає керівник Донецького регіонального офісу ULEAD Максим Ткач. 

Він зазначає, що по закінченню кожного бюджетного року Держказначейство інформує про залишки невикористаної субвенції. Так, на січень 2020 року на підконтрольній Донеччині невикористаними залишались 271 млн грн субвенції на освіту за 2019-й рік. А на 1 січня 2019-го  —  майже 200 млн грн.  

Так, обнулили рахунки з освітньою субвенцією за минулий рік та повністю використали виділені кошти на зарплату освітянам лише в Андріївській сільській та Вугледарській міській громадах. А от в Бахмутській міській ОТГ таких коштів на початку січня накопичилось найбільше —  майже 14 млн грн. Майже по мільйону таких невикористаних коштів було на початок року у Соледарській та Сіверській громадах.

“Раніше лише міста обласного значення та об’єднані територіальні громади отримували субвенцію напряму. А усі інші отримували цю субвенцію через районні бюджети. Тому 219 млн грн  —  включає і райони, і міста, і ОТГ.  У 2021 році освітню субвенцію буде отримувати вже кожний бюджет територіальної громади”,  — пояснює Максим Ткач.  

дані по залишках освітньої субвенції за 2020 рік в Донецькій області
Інфографіка U-LEAD

Кошти з рахунків розформованих районів передадуть в новоутворені ОТГ

Також є невикористані на освітню сферу 14,5 млн грн на рахунках районних бюджетів ліквідованих районів. Ці кошти спрямують на рахунки тих громад, на територіях яких розташовані освітні заклади, які мали отримати ці кошти освітньої субвенції.  

Наприклад, у бюджеті Бахмутського району на початок січня залишався понад 1 млн грн минулорічної субвенції на освіту. Але, за словами голови Бахмутської райдержадміністрації Тетяни Єрохіної, їх вже перерахували у новостворені громади.

“Гроші вже пішли у Світлодарськ та Часів Яр, перераховані до бюджетів цих громад (відповідно по понад 600 та 400 тис грн). Мільйон грн залишків  —  це небагато, у порівнянні з іншими громадами. У нас завжди були такі залишки; минулого року (коли у району ще були такі повноваження), ми скерували залишки на ремонт санвузлів, які не ремонтували років 20. Цим ми закрили багаторічні проблеми по наших школах. Заборгованості по зарплаті працівникам шкіл у нас ніколи не було. До того ж ми завжди педагогам платили премію до Дня вчителя”,  —  каже Тетяна Єрохіна. 

Вона також пояснила чому утворюються залишки освітньої субвенції.

“Нарахування зарплати педпрацівникам йде з врахуванням кількості дітей по класах. До того ж: хтось звільняється, хтось йде в адмінвідпустку, можлива міграція школярів”,  — пояснює голова Бахмутської райдержадміністрації.  

  Як саме освітяни Донеччини можуть використати залишки субвенції? 

Згідно з Бюджетним кодексом та рішеннями урядовців, ці залишки коштів освітньої субвенції можна використані впродовж цього року на:

—  оплату праці педпрацівників; 

—  оновлення матеріально-технічної бази шкіл;

— закупівлю засобів індивідуального захисту (захисних масок, одноразових рукавичок, захисних щитків), дезінфекційних засобів, інфрачервоних термометрів; а також послуг з дезінфекції приміщень.

В управлінні освіти Бахмутської міськради залишок освітньої субвенції Бахмутської ОТГ з 2020-го року (понад 18 млн грн) збираються використати на оплату праці вчителів. 

“У нас дуже багато дітей, які навчаються за індивідуальною формою навчання  —  педагогічний патронаж, який не закладений у формулу субвенції. Тобто Мінфін та Міносвіти не фінансують цю статтю видатків, яку ми таким чином “перекриваємо”. Також, якщо вчитель заміняє уроки іншого вчителя (який, наприклад, на лікарняному, яких багато, у т.ч. через COVID-19), оплата цієї праці теж не закладена у формулу субвенції. Тому, на жаль, ми змушені оплачувати їм зарплату з цих залишків освітньої субвенції (замість того, аби пускати їх на розвиток матеріально-технічної бази). У нас є помісячний розпис цих залишків на цілий рік”,  —  розповідає Наталя Дроздова.   

Нагадаємо, у бюджетній сфері Світлодарська склалася кризова ситуація через недоліки адміністративної реформи. Восени тут не відбулися місцеві вибори, але й військово-цивільна адміністрація, на яку чекають з 2020-го року,  не введена. Детальніше про ситуацію у Світлодарську читайте в матеріалі “Не ВЦА, але й не ОТГ. У Світлодарську не можуть витрачати бюджет та не платять зарплати”. 

Читайте також:


Завантажити ще...