Підтримати
Зображення до посту На Донеччині працює лише 6 елеваторів із 37. Як це впливає на ціни зерна
ТОВ Бахмут-Агро. Фото: Михайло Кулішов

На Донеччині у відносній безпеці продовжують працювати лише 6 елеваторів. До відкритого вторгнення їх було 37. Через низький попит на закупівлю зерна, аграрії змушені або продавати зерно за низькими цінами, або чекати підвищення цін. Детальніше про те, з якими проблемами зіштовхуються аграрії регіону, читайте далі.

 

Про ситуацію на Донеччині розповіла начальниця обласного управління земельних відносин, водних ресурсів, економіки та інвестицій Олена Рибакова.

До 24 лютого 2022 року на вільній території Донецької області працювали 37 елеваторів. З них 3 — державні, інші 34 — приватні. Після початку повномасштабного вторгнення на окупованій території опинились 12 елеваторів. Із 22 підприємств, які розташовані на підконтрольній території, наразі працює лише 6, з них 2 державних.

“Складські потужності цих об’єктів можуть зберігати понад 1 000 000 тонн врожаю зерна. Залишки врожаю минулого року складають близько 40 000 тонн. Загалом очікується врожай на 1 100 000 тонн зерна. Складських потужностей має вистачити для зберігання”, — розповідає Олена Рибакова.

Однак, ситуація може змінитись через постійні обстріли та спроби російських окупантів просуватись по території Донецької області. Тому зараз ведуть перемовини із представниками елеваторів в сусідніх областях, щодо зберігання врожаю аграріїв Донеччини. Хоч це й призводить до додаткових витрат.

“Державними елеваторами ціни не визначені, зерно вони наразі не закуповують, а лише приймають на зберігання. Приватні елеватори або взагалі не закуповують зерно, або купують за низькими цінами. Вартість зберігання на приватних елеваторах досить висока”, — каже Олена Рибакова.

Також на можливість продажу зерна впливають високі ціни на транспортування. Тарифи на перевезення зернових вантажів у сусідні регіони коливаються від 3,5 до 5 грн за кожен кілометр дороги.

Тому виникла ситуація, коли аграрії Донеччини, які не мають власних складів для правильного зберігання зерна, або ті, чиє підприємство знаходиться на небезпечних територіях — змушені дешево продавати свій врожай. Зокрема у аграріїв Донеччини скупляють:

  • пшеницю 3-го класу за 2500-2700 грн за тонну. Для порівняння, якщо привести пшеницю у Дніпропетровську область, там її можна продати за 3700-3750 грн за тонну;
  • непродовольчу пшеницю за 1900-2000 грн за тонну.

Для довідки:
Непродовольча пшениця — це та, яку не можна використати для виробництва такого хліба, де необхідне високоякісне зернове збіжжя. Його зазвичай використовують для годування худоби або для інших цілей. Наприклад, виробництва хліба із цілого зерна, де допустимий непривабливий колір борошна.

Нагадаємо, через вторгнення російської армії та тимчасову окупацію нових територій Донеччини, на підконтрольній території області очікують, що зберуть 1,1 млн тонн врожаю зерна. Це майже вдвічі менше, ніж торік, коли зібрали 2 млн тонн зернових.

Читайте також:


Завантажити ще...