Волинянин Данило Шумук провів у неволі майже пів століття. Поляки запроторили його ще юного за ґрати за комуністичні погляди. Під час Другої світової він став затятим антикомуністом, за що його покарали згодом вже таборами СРСР. І між цими “відсидками” його як прибічника УПА намагалися знищити ще й нацисти. Помер Данило Шумук у незалежній Україні у Покровську. Місця його пам’яті відвідали цими днями та показали на загал.
Квіти до могили українського борця сучасності за українську незалежність на одному з цвинтарів Покровська поклав очільник Донеччини Павло Кириленко та онука Данила Шумука Ніна Калач.
“Данило Шумук — легендарна людина, яка встигла пройти німецькі й радянські концтабори, повоювати за незалежну Україну в лавах УПА, стати засновником Української Гельсінської Групи, мати промову в Овальному кабінеті Білого Дому під час зустрічі з Рональдом Рейганом — і ця людина знайшла свій останній спочинок у нашому Покровську”, — розповів Кириленко.
У Покровську є лише дошка пам’яті на честь Данила Шумука, яку невідомі нищили декілька разів. Небайдужі патріоти також створили куточок пам’яті на честь видатного українця в одній з кав’ярень міста.
“Мали дуже теплу розмову. Завжди цікаво чути, що про видатних людей кажуть їхні рідні, а пані Ніна розповідає про свого дідуся із любов’ю та захватом”, — каже голова Донецької області.
Але повноцінного місця вшанування пам’яті борців за українську державу на Донеччини досі немає.
“На Донеччині має бути музейна експозиція, присвячена борцям за українську незалежність у XX столітті. Їх у нас було чимало, і вони заслуговують на гідне вшанування”, — констатує Кириленко.
Данило Шумук після звільнення з радянських таборів емігрував до Канади, де прожив багато років. На початку 2000-х він обрав жити у незалежній Україні з родиною дочки.
“Він прожив 2,5 роки тут (у Покровську, — ред.), у квартирі на першому поверсі у маленькому двоповерховому будинку, в основному населеному комуністами. Це було важко. Він знаходив в собі сили кожен ранок підніматися і приходити до воріт військкомату поряд (а там вже був викреслений тризуб), прикладав руку до тризуба і наче завмирав. Ви розумієте, яка у цієї людини була сильна ідея?” — розповідала Вільному радіо громадська діячка з Покровська Світлана Гавриленко.
Про життя Данила Шумука, його багаторічний спротив трьом окупаційним режимам на території України читайте в матеріалі “У Покровську вдруге встановили меморіальну дошку в’язню трьох окупацій України Данилові Шумуку”.