14 липня на КПВВ “Станиця Луганська” помер літній чоловік. Його намагались реанімувати понад пів години, але зусилля медиків виявилися марними.
Про це повідомляють монітори благодійного фонду “Право на захист”, які чергують там щодня.
За інформацією правозахисників, чоловікові 62 роки, зареєстрований у місті Ровеньки (на непідконтрольній українському уряду частині Луганщини). Він упав, виходячи з КПВВ. Фельдшери Міжнародної медичної допомоги, представники ДСНС та лікарі швидкої допомоги понад 30 хвилин боролися за його життя, утім врятувати чоловіка не вдалося.
Зазначимо, КПВВ “Станиця Луганська” — це єдиний контрольний пункт в’їзду-виїзду на Донбасі, який працює стабільно впродовж всього карантину. Бойовики т.зв. “ЛНР” пропускають людей з тимчасово непідконтрольної території щодня з 7:00 до 18:00. А на в’їзд на підконтрольну уряду територію цей КПВВ працює до 20:00. Щодня тут перетинають лінію розмежування сотні людей.
Зазначимо, у 2018 році на КПВВ померли 50 людей, а у 2019 ㅡ 27.
Раніше журналісти Вільного радіо спілкувалися з людьми на КПВВ “Майорське”, коли перехід через лінію розмежування був відкритим. Ті, хто перетинав КПВВ часто, бачили самі, як мінімум, одну смерть. Здебільшого помирають літні люди — серце не витримує навантаження. Інколи дорога у 66 км може займати 10 годин.
“На КПВВ стояли, чую якийсь шорох. Повертаюсь, бачу: чоловік, просто сів на підлогу. Потім прийшли співробітники та винесли його. Потім приїхала швидка і забрали його. Чоловік був похилого віку, його віднесли на носилках”, — розповіла Вільному радіо мешканка Горлівки, яка часто перетинає КПВВ “Майорське”.
“На окупованому боці було погано дідусю, в нього інсульт був. Ми стояли, і йому стало зле просто на очах в усіх. В нього впала булка, яку він тримав у руці, і потім викликали швидку”, — розповіла мешканка Донецька, яка їхала на окуповану територію.
Людям, здоров’я яких не витримує такі черги, допомагають медики. Є стаціонарні пункти на КПВВ, а також по дзвінку приїздять “швидка” і волонтери.
“Один з останніх випадків: ми виїжджали на КПВВ, туди вже, “на нуль” до прикордонників. Жінці похилого віку стало погано безпосередньо, коли вона вже сідала на автобус до Горлівки. Ми приїхали, їй вже допомогли медики, які на КПВВ знаходяться. Вони їй намагались допомогти, ми також проводили реанімаційні заходи, але без варіантів. У жінки була тромбоемболія”, — розповіла Вільному радіо парамедик рятувальної служби ASAP Ірина Мудрик.
Вона додала, що найбільше викликають медиків саме влітку. Адже під спекою без наметів людям стояти важче, ніж в холод.
Детальніше про смерті на КПВВ, до кого звертатися та чи можна вивезти і поховати на підконтрольній території того, що помер в “ЛДНР”, читайте в нашому матеріал “Поїздки в один кінець: КПВВ на Донбасі (смерть і після).
Зараз же на Донеччині немає жодного КПВВ зі стабільним графіком роботи. Пов’язано це з коронавірусом. За даними українських прикордонників, іноді бойовики так званих “Л/ДНР” не пропускають через лінію розмежування навіть спостерігачів ОБСЄ.
“З початку карантинних обмежень прикордонники зафіксували близько 110 випадків, коли представники міжнародної місії ОБСЄ поверталися з боку ТОТ, аргументуючи, що їх там не пропустили представники російсько-окупаційних військ, аргументуючи карантином”, — каже начальник пресслужби Донецького прикордонного загону Валерія Карпиленко.
Пункт пропуску “Мар’їнка” залишається фактично заблокованим бойовиками. Українські прикордонники відкрили цей КПВВ 10 червня, але відтоді окупанти т.зв. “ДНР” не пропускають людей на контрольовану ними територію. Тому перетнути тут лінію розмежування вдається одиницям.
Перетин через гуманітарний коридор “Оленівка” — Новотроїцьке” теж відбувається рідко. Так, 13 липня бойовики розблокували роботу свого блокпосту “Оленівка” на неповний робочий день. Всього, за даними Держприкордонслужби в обох напрямках прослідували 333 людини та 29 автівок. Тут на територію донецької псевдореспубліки пропускають лише тих, хто є у списках бойовиків. За даними БФ “Право на захист” (який посилається на неофіційну інформацію від бойовиків) наступного разу перетин тут ймовірно відбудеться 17 липня.
А для перетину КПВВ “Майорське” та “Гнутове”, які залишаються закритими від початку тут карантинних заходів, необхідний окремий наказ командувача ООС.
Нагадаємо, одразу після перетину КПВВ в бік підконтрольної українському уряду території люди зобов’язані активувати мобільний додаток “Дій вдома” та пройти 2-тижневу самоізоляцію за вказаною ними адресою. Це стосується й тих, хто перетнув український КПВВ, але кого не пропустили бойовики. Якщо ж людина не має смартфона, на який можна встановити цей додаток, або за інших причин, можна пройти обсервацію у призначеному для цього державному закладі (у профілакторії в смт Гостре неподалік Селидового). Там одразу роблять ПЛР-діагностику на коронавірус. Якщо цей тест виявиться негативним, то, згідно з алгоритмом припинення самоізоляції, затвердженим Кабміном, людина може достроково виїхати звідти, не чекаючи двох тижнів.
Читайте також: