До складу Криворізької громади, що у Покровському районі Донеччини, входять 22 села. Від 2019 року громаду очолює місцева жителька Анна Черкашина. До цього вона була головою Добропільської сільради, а ще раніше — працювала вчителькою. Що відомо про Черкашину та її родину, які досягнення та невдачі на посаді має — розповідаємо.
Для підготовки цього досьє наші журналісти проаналізували відкриті дані (реєстри, декларації, сторінки у соцмережах, публікації у ЗМІ тощо), отримали документи від Криворізької сільської військової адміністрації та поспілкувалися із самою Анною Черкашиною.
Якщо ви вважаєте, що в матеріалі бракує інформації, якою ви готові поділитися із Вільним радіо, напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook.
Анна Черкашина (у дівоцтві — Воротілко, до 2023 року — Павлова) народилася 7 квітня 1984 року у селі Добропіллі Криворізької громади. Після школи вступила до Слов’янського державного університету, який закінчила 2006 року. За фахом — вчителька української мови й літератури та зарубіжної літератури.
З 2005 по 2006 рік, поки ще була студенткою, Анна працювала на канікулах у дитсадку №3 “Казка”, що у її рідному селі. Після закінчення університету і до 2008-го була вчителькою української мови та літератури у ліцеї міста Добропілля. Далі, разом із колишнім чоловіком, освітянка переїхала до Павлограда, де зареєстрована й досі. Там кілька років викладала українську мову і літературу у школі №17. А з 2014 по 2015 рік Черкашина була вчителькою та завучем із виховної роботи у школі села Варварівки Павлоградського району.
2015-го Анна повернулася до рідного села.
“Склалося життя так, що я переїхала до свого рідного Добропілля і стала працювати у дитячому садку завідувачкою. Колись, бувши студенткою, я там підпрацьовувала влітку”, — розповідала Анна Черкашина в одному з інтерв’ю.
Вдруге у дитсадку “Казка” Черкашина пропрацювала з листопада 2015-го по квітень 2016-го. А далі — почала роботу у місцевій сільраді. Як розповідала посадовиця, до цього вона і не думала про зміну професії.
“Пропрацювавши пів року так склалося, що наш голова захворів і склав повноваження. До мене звернулися депутати нашої [Добропільської] сільської ради з пропозицією стати спочатку заступницею. І я з великим острахом почала працювати. Перші 2-3 місяці було дуже важко, бо я не знала людей, не вміла працювати так, як треба. Адже діти і дорослі — це зовсім різне”, — казала Черкашина.
Втім, за словами посадовиці, згодом опанувала нові обов’язки. А вже у грудні того ж року Анна Черкашина стала головою Добропільської сільради на дострокових виборах.
“Були вибори, були 6 кандидатів. Я пройшла з відривом, загалом набрала 95% голосів”, — говорила посадовиця.
Добропільську сільраду Черкашина очолювала від 2016-го по 2019-й рік.
Вдруге на вибори Анна Черкашина подалася 2019-го. За реформою децентралізації село Добропілля увійшло до складу Криворізької територіальної громади (об’єднали 3 сільські ради — Добропільську, Криворізьку та Шилівську). Черкашина балотувалася на посаду голови Криворізької сільради від партії “Слуга народу” та перемогла, обійшовши чинну сільську голову Криворіжжя.
Головою Криворізької сільської ради Анна Черкашина була допоки у громаді не створили ВА. 14 квітня 2023-го Черкашину призначили начальницею Криворізької сільської військової адміністрації.
Перший місяць на новій посаді був складним, розповідає Вільному радіо Анна Черкашина. Не вдалася і перша сесія Криворізької сільради під керівництвом Черкашиної. За словами посадовиці, проблеми були із депутатами, які підтримували на виборах колишню голову Криворізької сільради.
“Але ми змогли знайти компроміси, спільну мову і спрацювалися. В принципі, робота була дещо складна, але можлива. І через рік, коли вже пройшли вибори (вибори депутатів Криворізької сільської ради у 2020 році — ред.), то залишилися ті, які дійсно розуміли, навіщо вони прийшли до цієї роботи, скажемо так, до цього призначення свого депутатського”, — каже Черкашина.
Під час передвиборчої кампанії Черкашина ділилась планами щодо своїх дій у разі перемоги:
“Перше, що треба зробити — надати людям послуги. Для цього має бути ЦНАП. Треба визначити опорну школу, школи супутники. Провести інвентаризацію земель обов’язково. Легалізація робочих місць на підприємствах, які перебувають на території громади”, — казала кандидатка Черкашина у 2019-му.
А після обрання, вже у 2020-му, обіцяла безкоштовний автобус до міста Добропілля, який курсував би раз на тиждень та об’їжджав декілька сіл.
Втім, виконати вдалося не все.
“Щодо ЦНАПу — на даний час війна внесла свої корективи. І ми продовжуємо працювати за договором з ЦНАПом міста Добропілля, який обслуговує наше населення. Сполучення з містом Добропіллям наразі існує. Є платний автобус і є два безкоштовні. Один — з Шилівського округу раз на тиждень, і один — по Добропільському округу до міста Добропілля також раз на тиждень. До повномасштабної війни працювали автобуси коштом сільської ради. На даний час існують волонтерські організації, які допомагають нам і надають ці послуги безкоштовно для населення”, — відповідає на питання щодо реалізації планів посадовиця.
Про досягнення Анни Черкашиної на посаді очільниці Криворізької громади ми запитали в інформаційному запиті. У відповідь Вільному радіо надіслали перелік нагород, які посадовиця отримала впродовж 2017-2024 років. Серед них — низка грамот та подяк від органів місцевого самоврядування, громадських організацій та військових.
Якщо вам є що розповісти (зокрема, й про посадовців, чиїх досьє поки немає на нашому сайті) — зверніться до команди Вільного радіо у Telegram, Instagram чи Facebook. Можливо, саме ваша думка зробить досьє об’єктивнішим та допоможе нам у роботі над текстами.
Сама ж Анна на питання про те, як оцінює свою роботу та які досягнення і невдачі має, відповідає без конкретики:
“На даний час дуже важко оцінити свою роботу, тому що під час воєнного стану ми робимо все можливе і неможливе для того, щоб громада існувала і люди якомога менше відчували на собі складність цієї ситуації, яка зараз в Донецькій області. І, звичайно, не все виходить так, як треба, тому що виїжджають спеціалісти, не вистачає рук, не вистачає працівників, особливо чоловічої статі. Але намагаємося робити все можливе, не зважаючи на ті труднощі. У нас і аптеки не працювали, і з постачанням продуктами було на початку повномасштабної війни складно, але знаходили виходи й працювали”, — каже начальниця військової адміністрації.
Село Криворіжжя, де розташована сільська рада, нині прифронтове. Воно розташоване, зокрема, за 24 кілометри від селища Котлиного, за яке щонайменше точаться бої. Аналітики проєкту DeepStateMAP 12 лютого 2024 року позначали Котлине як окуповане.
Однак, як запевняє посадовиця (ми розмовляли із нею 12 лютого 2024 року) поки що місцеві посадовці та вона сама залишається у громаді.
“Я жодного дня не покидала громаду, я завжди на місці. Рада поки що працює”, — прокоментувала Черкашина.
Втім, з громади вже почали евакуйовувати матеріальні та культурні цінності та документи. Окрім цього, у січні 2024-го з Криворізької громади почали примусово евакуйовувати родини з дітьми. Станом на 12 лютого там залишалися п’ятеро дітей: по одній родині з малечою у Кам’янці та Юр’ївці та ще дві у Лимані.
Матір Анни Черкашиної — пенсіонерка Галина Воротілко, батько помер. Посадовиця виховує доньку від першого шлюбу Поліну Павлову. Дівчинка навчається у 9 класі Добропільського ліцею Криворізької сільської ради.
У березні 2023-го, за словами Анни, вона вийшла заміж вдруге. Її чоловік Олександр Олександрович Черкашин зареєстрований у місті Добропіллі. У грудні 2021 року Олександр став підприємцем, займається вантажним автомобільним транспортом.
Згідно з даними порталу публічних закупівель Prozorro, упродовж 2022-2024 років із Черкашиним уклали 5 договорів на перевезення вантажу, загальною сумою у 388 350 грн. Замовники послуг — Шахівська сільрада Добропільського району (двічі), ДП “Добропіллявугілля-видобуток” та одне з місцевих управлінь освіти Одеської області. Також один із контрактів на 25 тисяч гривень 2023-го дістався Черкашину від Криворізької сільради. Підписувала договір з Олександром сама Анна Черкашина.
Посадовиця заперечує можливий конфлікт інтересів.
“Одружилися ми з цією людиною у березні. На час, коли був цей договір, ми були лише знайомі. І потім уже в нас склалися відносини, й ми одружилися. На час за підписання цього договору ми ще не були у відносинах, тому це не є протизаконно і немає там ніяких проблем”, — прокоментувала Анна Черкашина.
Зазначимо, договір із Олександром Черкашиним опублікували на Prozorro 19 квітня 2023-го. А підписаний він, як вказано у документі, 31 березня. Тобто, того ж місяця, коли, за словами Анни, вони одружилися. Спільні фото пара у соцмережах публікувала ще раніше — від 2022 року.
На думку юридичної радниці Transparency International Ukraine Анни Куц, цей факт має ознаки конфлікту інтересів. При цьому, доповнює юристка, наявність зареєстрованого шлюбу не має значення — адже при конфлікті інтересів враховуються не тільки сімейні зв’язки, а і особисті, дружні стосунки тощо.
“Ми тут не шукаємо ознаки закупівлі в пов’язаних осіб, адже це пряма закупівля на суму, нижчу за порогову, і вона не є процедурою у розумінні Закону “Про публічні закупівлі”. Варто розглядати ситуацію в розумінні Закону України “Про запобігання корупції”, зокрема в цій ситуації вбачаються ознаки конфлікту інтересів. Приватний інтерес дружини зробити замовлення саме тому ФОП, який є її чоловіком, може впливати на об’єктивність або неупередженість прийняття рішення щодо вибору надавача послуги (а може і взагалі на рішення щодо придбання цієї послуги)”, — пояснює фахівчиня.
Максимальний штраф за таке правопорушення (якщо його доведуть) — 6 800 грн.
“Згідно з частиною 2 статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів — тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але остаточний висновок про наявність або відсутність складу адмінправопорушення можуть зробити лише уповноважені на це державні органи за результатами відповідного провадження (протокол складає поліція або НАЗК залежно від категорії посади, остаточно особу винною визнає суд)”, — роз’яснила юристка Анна Куц.
Згідно з даними декларації за 2023 рік, власного житла Анна та її чоловік не мають. Живе посадовиця у матері Галини Воротілко. 2012-го Галина придбала квартиру площею 43.4 кв. м у місті Добропіллі.
Авто у родині має тільки Анна Черкашина: ВАЗ 2112 2007 року випуску (куплене 2016-го) та Subaru Forester 2015 року випуску (придбане 2019-го).
За 2023 рік Черкашина отримала 178 853 грн від Криворізької сільради та 618 000 грн вже як начальниця військової адміністрації. Також посадовиця задекларувала 36 000 грн виплат ВПО на доньку.
Олександр Черкашин як підприємець 2023-го заробив 208 700 грн. Окрім цього, чоловік чотири рази продавав власне рухоме майно — на цьому заробив 1 млн 360 тис. грн.