Щодня о 9-й ранку ми вшановуємо хвилиною мовчання тих, чиє життя забрала російсько-українська війна. Згадаймо 21-річну Єлизавету Козир, яка загинула у рідному селі Гроза на Харківщині під час поминального обіду за її батьком-військовим. Разом із дівчиною загинув і її брат з дружиною, мама та інші родичі Козирів.
Про Єлизавету Козар розповіли на платформі пам’яті “Меморіал”.
21-річна Єлизавета Козир переїхала до Польщі ще до початку повномасштабного вторгнення. Її батько Андрій вже тоді працював там, а згодом до них приїхала вся родина.
Дівчина була відповідальною, до навчання ставилася серйозно. Закінчила школу №1 в селищі Шевченковому. А після вступила до Харківського коледжу текстилю і дизайну. Проте робота за кордоном видалась дівчині більш перспективною, тому навчальний заклад в Харкові вона так і не закінчила. Єлизавета самостійно вивчила польську. Спершу працювала там у крамниці, а потім на заводі. Мала сучасне захоплення: тату. За кордоном дівчина і зустріла своє кохання, вийшла заміж за поляка.
“Наша дружба зав’язалась ще у школі. А студентські часи ми проводили завжди разом. У вільний час гуляли з друзями, ходили в спортзал. А у вихідні Ліза завжди була вдома з рідними. Їх вона дуже любила і цінувала”, — розповіла найкраща подруга загиблої, Діана Ревенко.
Разом з рідними Єлизавета і пішла з життя. Сталося це під час поминального обіду за її батьком-захисником.
Батько Лізи — Андрій — на початку відкритого вторгнення повернувся в Україну та став на захист держави. Загинув чоловік під Попасною у березні 2022 року. Оскільки їхнє рідне село тоді було в окупації, то поховали Андрія Козира на Дніпропетровщині. А коли Грозу звільнили, рідні вирішили перепоховати чоловіка.
5 жовтня 2023 року російська армія вдарила ракетою «Іскандер» по кафе, де відбувався поминальний обід. Разом із дівчиною загинула її мама Аліна, брат Денис з дружиною Інною та інші родичі та односельці Козирів.
Світла пам’ять!
За офіційними даними, кількість жертв цього дня сягнула 59. Пізніше Служба безпеки України заявила, що викрила причетних до теракту. У коригуванні підозрюють двох місцевих жителів: Володимира Мамона та його молодшого брата Дмитра. За даними слідчих, вони перейшли на бік росіян ще під час окупації, а після звільнення села українськими військовими, обидва чоловіки разом з родинами втекли до Росії.