Щодня о 9-й ранку ми вшановуємо хвилиною мовчання всіх, чиє життя забрала російсько-українська війна. Олексій Остапенко боронив державу від окупантів з 2014 року. За час служби він побував на різних напрямках та отримував державні відзнаки. З коханою він виховував сина та мріяв про власний будинок. Захисник загинув під Торецьком.
Про життєвий шлях Олексія Остапенка Вільному радіо розповіла його дружина Яна Остапенко.
Олексій Остапенко народився у Харкові 13 листопада 1992 року. Спочатку у 2007 році закінчив гімназію №34, а потім навчався в електромеханічному технікумі транспортного будівництва на спеціальність техніка-електрика.
У 2011-2012 роках відслужив строкову службу. А з 11 серпня 2014 року служив в АТО. Тоді він був у лавах 42 окремого мотопіхотного батальйону територіальної оборони та боронив від окупантів Донецьку та Луганську області. Військовий служив водієм-механіком евакуаційного відділення.
Пізніше чоловік зустрів кохану дівчину.
“Одружився у вересні 2015 року. У 2018 році народився син Марк. В цивільному житті він працював на залізничній дорозі, потім виготовляв та встановлював бетонні забори. Також займався оптовою торгівлею та мав бригаду з ремонту у новобудовах”, — говорить Яна.
З 2016 по 2018 роки служив прикордонником у Харківських прикордонних військах швидкого реагування.
“Головним його хобі була рибалка. Він туди рідко виривався, але постійно планував. Обожнював сина і відпочинок з ним — Марку 6 років, він був його душею. Мріяв про приватний будинок, жартував, що там можна ходити по двору в нижній білизні і ще мріяв про велику собаку. У 2023 році він привіз алабая з Донбасу. Ще дуже обожнював авто і мріяв про позашляховик, у 2024 році здійснив мрію і купив Mitsubishi Outlander”, — ділиться Яна Остапенко.
13 червня 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення, Олексія мобілізували. Після військового вишколу він став служити головним сержантом інженерно-саперної розвідки 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади ЗСУ.
“Про службу під час повномасштабної війни я знала все: де знаходиться, що робить і коли йде на задачу. Ми зідзвонювались по 4 рази на день. Кожну задачу “я ходила з ним”. Він був сапером і працювали ночами, а я не спала, сиділа з телефоном і чекала дзвінка зі словами: “Я на базі, в мене ++”, — ділиться співрозмовниця.
За понад два роки повномасштабної війни військового двічі відпустили у відпустки по 15 днів. Цей час чоловік проводив з дружиною. Вони подорожували та відпочивали у Карпатах.
“Раз на місяць або два, як виходило йому по дозволу від командира, я до нього приїздила. Частіше всього це був Словʼянськ. Залишаючись разом, навіть в Словʼянську, я просто милувалась ним, обіймала постійно, цілувала, мені його було завжди мало. На початку 2023 року я здала на права і почала сама до нього їздити. Бачила як живуть хлопці і їх заморені очі. Це біль”, — говорить вдова.
У захисника бували поранення — всього 6 за час відкритого вторгнення. Це були осколкові поранення (у пах, підборіддя) та контузії. Час від часу чоловік проходив лікування та повертався у бригаду.
“В нього було зміщення хребтів в спинному відділі та проблеми зі шлунком. Це сталося через те, що він був сапером та носив міни на собі. Також іноді на собі виносив хлопців поранених. Так і сталося зміщення хребтів через які він постійно жалівся на біль”, — додає Яна Остапенко.
За час відкритої війни з Росією захисник був на сході, служив на різних напрямках:
“Він був командиром підрозділу, його поважали, йому довіряли, за ним йшли. Він не був з-поміж відказників і мені завжди було страшно за нього, бо знала що командир буде йти першим і брати все на себе. Так я жила 2 роки. Складнощі у бригади були тому що вони були завжди на нулі, і їх ні разу не виводили у тил”, — говорить Яна.
За час служби у лавах ЗСУ військового неодноразово відзначали різними нагородами:
“Був цінним воїном для бригади, надійним побратимом, навчав, вів за собою. На нього міг покластись командир, ніколи не підводив, виконував найскладніші задачі. Не дивлячись на наслідки отриманих контузій і зміщення хребтів в спинному відділі, продовжував виконувати свої задачі у складі підрозділу”, — переказує розповіді побратимів дружина.
3 серпня 2024 року Олексій Остапенко загинув у Північному під Торецьком.
“2 серпня він попередив, що йде на задачу в Торецьк, але це задача була не його, а відказників. Я одразу почала хвилюватися, бо до 9-ї ранку 3 серпня він мав вийти на зв’язок, а було тихо і я розуміла що все йде не так. Об 11 ранку мені повідомили про його поранення у ногу та евакуацію, а о 15:00, що він не вижив від отриманих травм. Як з’ясувалось, евакуацію обстріляли зі скидів і він дістав осколкове у печінку. Без медичного обладнання врятувати не вдалося. В той момент мені вирвали серце. Найнікчемніші забрали найкращого”, — обурюється вдова.
Побратими через вогонь російської армії не могли забрати тіло півтори доби.
“Командир пообіцяв привезти мені його за будь-яку ціну. Я чекала кожну хвилину, стискаючи в руках мокрий від сліз телефон. 4 серпня о 21:00 хлопці відписались що витягли тіло”, — говорить дружина.
Поховали захисника 8 серпня 2024 року на Алеї Слави харківського кладовища.
“Він був найкращим з людей — дуже сильним, безстрашним, сміливим, справжнім чоловіком. Він був нашою стіною від всього злого, я знала що нас ніхто не скривдить поки він поряд”, — додає вдова.
Захиснику був 31 рік. У нього залишилась дружина, син та мати з батьком.
“Він постійно казав: “Я фартовий, мене Боженька оберігає” і “Сапер, помиляється 2 рази, при виборі професії і коли береться розміновувати не свою роботу”. Його дуже змінив Торецьк! Він знайшов 2-х дітей у підвалі будівлі, намагався вивести їх, а ка*апи обстрілювали дорогу. Йому вдалося їх вивезти, але він довго не міг повірити: “як можна було стріляти, коли виводять дітей”. Це його зламало тоді. Кохатиму вічно, сумуватиму до кінця життя, пишатимусь до останнього подиху”, — ділиться Яна Остапенко.
Родина прагне, аби Олексію Остапенку надали звання “Героя України”. Для цього вони створили петицію. Ви можете підтримати родину загиблого захисника, підписавши ініціативу за посиланням.
Світла пам’ять.