Корупція в Бахмуті, Донецькій області та Україні
Фото з відкритих джерел

Весь минулий рік, окрім позитивних досягнень і реформ, стрічки новин регулярно поповнювалися викриттями на хабарі. Ми зібрали детальну інформацію про кілька найбільш визначних корупційних скандалів міста та регіону.

 

 

ПФУ в Бахмуті

Одним з найрезонансніших місцевих корупційних скандалів 2018 року можна впевнено назвати справу Пенсійного фонду України. Так, у вересні-жовтні в Бахмуті було кілька гучних затримань на хабарах. Однак більшості імен та фактів не розголошували. Зараз відомо про затримання   осіб в управлінні ПФУ, та їх посади не називали.

 

image

 

За даними слідства, в змові тут виявилось чимало посадовців. Вони працювали в Пенсійному Фонді, Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, “Ощадбанку”. Крім цього, були задіяні кілька посередників. Однак,  нам вдалось зібрати у відкритих джерелах всі деталі підозр.

корупційна схема Бахмут, схема ПФУ, корупція ПФУ, корупція Бахмут, корупція Донеччина

“При отриманні неправомірної вигоди затримано чотирьох учасників цієї злочинної схеми Управління Бахмутського ПФУ в Донецькій області. Інші дві особи — громадяни України, які займалися підшуканням осіб, які бажали таким чином оформити соціальні виплати. Більше року вони цим займалися і встановили вже понад сотню потерпілих. Зловмисники таким чином заробляли декілька десятків тисяч гривень щоденно”, — повідомила прокурор Анна Сопіна журналістам ЮА:Донбас.

За інформацією Вільного радіо, в розслідуванні зараз фігурують начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 Бахмутсько-Лиманського об’єднаного УПФУ в Донецькій області.

За даними з сайту міської ради легко перевірити, що цю посаду займає Тетяна Лещенко. Серед підозрюваних також заступниця начальника того ж відділу. Відповідно до реєстру декларацій, цю посаду займає Наталя Котляр. За даними слідства, організатор схеми – офіційно безробітний чоловік. Він запропонував працівникам Управління ПФУ скористатися службовим становищем та заробити на пенсіонерах з окупованої території.

“Проводилось внутрішнє розслідування Пенсійним фондом, документів по ньому я не отримувала, але всі учасники по ньому, на сьогоднішній день, за власним бажанням звільнилися. Тому я думаю що в зв’язку з їх звільненням воно і закінчилося”,  — повідомила Вільному радіо в.о голови ПФУ Бахмута Ольга Малахова.

Під час обшуків у однієї з фігуранток на робочому місці вилучили 16 250 грн. За поясненнями свідка обвинувачення – це лише денний оберт схеми. У кого проводили цей обшук – з відкритих джерел не повідомляється. Однак,  раніше суд визначив для жінки, у якої проводили обшук, заставу у сумі 35 240 грн. За твердженням правоохоронців, серед постраждалих з початку року – декілька сотень пенсіонерів.

Ймовірного організатора схеми суд відправив в СІЗО. 2 працівниць Управління ПФУ відправили до СІЗО із правом внесення застави. Станом на початок січня два фігуранти справи залишаються під заставою, ще 1 – під домашнім арештом. Про це Вільному радіо повідомили у прокуратурі Донецької області.

Наразі обов’язки голови Пенсійного фонду Бахмута тимчасово виконує Ольга Малахова.

“Особисто мене – ні, на допити не викликали. Але з цього розслідування приїжджала сюди представник ГУ ПФУ. Допит по внутрішньому розслідуванню як такої у нас не проходить. Це тільки в міліції (поліції — ред.) допит”, — говорить посадовиця.

Розслідування справи триває. Однак про нові затримання в справі не повідомляється.

Бахмутський відділ архітектури і містобудування

Не менш відомою була і справа начальника Бахмутського відділу архітектури і містобудування.

Як повідомив головний прокурор Донецької області Євген Бондаренко, затриманому за підозрою в хабарі чиновнику обрали запобіжний захід. Ім’я правоохоронець не оголошує, однак очолює відділ архітектури міста Сергій Губарєв. При цьому, попри оголошену підозру, Губарєв лишається вказаним на сайті міськради в.о. начальника департаменту.

За даними слідства, затримали його не самого. А разом з начальником районного управління Держгеокадастру. За даними на сайті відомства – це  Максим Підченко. Його суд відправив у СІЗО на 2 місяці. Зазначимо, підозрюють обох у вимаганні хабара за оформлення дозвільних документів на землю.

“Вказані особи брали грошові кошти за оформлення дозвільних документів для виділення земельної ділянки під приватизацію для розміщення прибудови до будинку. Сума неправомірної вигоди склала 12 тисяч гривень. Саме за таку суму посадовці обіцяли вирішити питання заявника. Вказаних осіб було затримано”, — пояснив заступник начальника прокуратури Донецької області Дмитро Столяренко  в коментарі журналістам ЮА:Донбас.

Додамо, що у справі також є посередник. Це товариство з обмеженою відповідальністю. Його директора також підозрюють і відправили під домашній арешт.

Нагадаю, 2 жовтня у Бахмутській міській раді провели обшуки та затримали очільника відділу архітектури та містобудування. За день до цього до чиновника приходили активісти у справі незаконного спорудження МАФу біля історичної будівлі Бахмута.  

Відділ поліції Дружківки

Окрім ПФУ та управління архітектури у корупційних справах фігурували і поліцейські.

Так, у жовтні співробітники Служби безпеки України та Військової прокуратури затримали одного з правоохоронців Дружківки під час отримання хабара.

Посадовця затримали “на гарячому”, з грошима. Затриманий, начебто, вимагав 200 тисяч гривень в фермера за те, щоб спіймати злочинців які крадуть врожай з його поля. 

“До нас звернувся фермер, який вказав на те, що грабують його врожай. Поліція не тільки не вживає жодних заходів, а й захищає тих людей, які крадуть цей врожай. І один з керівників поліції вимагав 200 тисяч гривень за те, щоб він йому дав спокійно в цьому році зібрати цей врожай”, — зазначив військовий прокурор Об’єднаних сил Олег Цицак в коментарі журналістам.

Гроші конфіскували під час проведення огляду місця події.  А підозрюваного затримали.

“При затриманні застосовувався спецпідрозділ СБУ, штурму як такого не було, було силове затримання фігурантів даного кримінального правопорушення”, — додав Цицак.

Додам, що затримали на той момент новопризначеного голову поліції Дружківки Сергія Янголенка, майора поліції. До цього він служив в спецпідрозділі “Беркут” і батальйоні «Харків-1». Він став більш відомим для ЗМІ саме як очільника батальйону патрульної служби міліції особливого призначення.  

Однак ставлення до нього та його брата – командира спецроти “Слобожанщина” – було неоднозначним. Братів нагороджував особисто міністр МВС Арсен Аваков. А потім – машину Андрія Янголенко підірвали. Та гучного розслідування і викриття так і не було.  

Були гучні корупційні справи і на всеукраїнському рівні. На перше місце винесемо справу рюкзаків Авакова.

Саму справу розпочали наприкінці дві тисячі сімнадцятого, але новий розголос вона отримала у 2018. Бо її закрили. Трохи передісторії: за даними НАБУ, син міністра внутрішніх справ Арсена Авакова – Олександр, домовився із заступником міністра внутрішніх справ і для спецпризначенців закупили рюкзаки поганої якості за дуже високою ціною. При тому, що кожна одиниця коштувала 3 тисячі гривень, про них були подібні історії:

Фурнітура, яка тут використана, це Китай. Тільки зовсім поганий Китай. Кільця будуть випадати, вони розігнуться. Замки тут використані китайські, недорогі. Цей матеріал не зроблений для того, аби його сильно навантажувати”, — оцінив рюкзак конструктор наплічників Анатолій Черемис для 24 каналу.

Детективи національного антикорупційного бюро навіть записали відео, де син Авакова домовляється із заступником міністра по невигідну закупівлю. От тільки вже коли все потрапило до спеціалізованої антикорупційної прокуратури – справа посипалась.  Всю провину взяв на себе власник фірми, що виготовляла рюкзаки. Прокуратурі такий варіант підійшов. Тож погодились на компенсацію державі від порушника.

На всі претензії від детективів, прокуратура написала лише свою позицію на офіційній сторінці у фейсбук. Це стало черговим конфліктом між двома структурами.

Підозра НАБУ до міністра інфраструктури Володимира Омеляна

13 вересня представники НАБУ оголосили про підозру міністру інфраструктури Володимиру Омеляну. Чиновника звинуватили у незаконному збагаченні. та заявили, що він приховав статки. Так, за даними слідства, Омелян, який з 2000 року на державній службі, отримав 2 млн 170 тис грн офіційного доходу, тоді як витратив лише з 2008 року по 2015 щонайменше 3,млн 450 тис грн. У тому числі, в 2015 році міністр купив новий позашляховик BMW X5 та задекларував 90 тисяч доларів і 25 тисяч євро готівки, походження яких невідоме.

Сам Міністр, звісно, спростував звинувачення на свою адресу.

Картинки по запросу володимир омелян

“Сфабрикована підозра, яку мені сьогодні вручили, не містить жодного складу злочину. Чи є у мого брата автомобіль? Так. Чи бував я у будинку? Так. Чи є у мене кошти? Так, і вони задекларовані. Я можу пояснити походження кожної копійки”, – наголосив глава Мінінфраструктури.

Під ту ж підозру потрапив і колишній виконуючий обов’язки голови ДФС Мирослав Продан.

Картинки по запросу продан мирославНезаконне збагачення закидають йому детективи НАБУ. Сам же екс-чиновник відхрещується. та цифри виглядають так: подружжя Проданів за останні 4 роки заробили 4,5 млн грн, а придбали майна на 90 млн грн. На час розслідування прокурори просили для підозрюваного 2 місяці арешту або заставу майже у 90 млн грн. Натомість, суд відпустив Продана на поруки. А слідство триває.

Досі на лаві суду знаходиться колега Продана – Роман Насіров. Він не лише затягує суд, але й намагається повернутися на посаду очільника ДФС.  

Картинки по запросу насиров роман

На початку грудня Романа Насірова, якого детективи Національного антикорупційного бюро звинуватили в зловживанні службовим становищем, суд поновив на посаді голови Державної фіскальної служби.  

Нагадаю, Романа Насірова підозрюють у розкраданні понад 2 мільярдів гривень державних коштів. Його звинувачують у співпраці з народним депутатом Олександром Онищенком, під час якої Насіров відтермінував плату за видобування корисних копалин, а нардеп проводив завдяки цьому корупційні схеми. У березні 2017 року Насірова заарештували, а на свободу він вийшов після того, як його дружина внесла 100 мільйонів гривень застави. Хоча судячи з декларації чиновника, в його родині такі гроші ніхто не заробляє.

Окружний адміністративний суд міста Києва скасував постанову Кабінету міністрів про звільнення Насірова і зобов’язав поновити його на посаді. Крім того, суд також постановив виплатити Насірову заробітну плату за вимушений прогул.

Та кабмін із цим не згоден. А Президент на питання про цю ситуацію зазначив, що суди ще не завершені.

Додамо, що є і ще один варіант – зараз розглядається реформа Державної фіскальної служби. Якщо її проведуть, то ДФС більше не існуватиме. А отже і бути її очільником Насіров не зможе.

 


Завантажити ще...