В ніч з 30 на 31 березня Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільгосппризначення в другому читанні. Про що закон та коли землю можна буде продавати – читайте в нашому матеріалі.
Законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” підтримали 259 парламентарів. 206 голосів віддали нардепи від партії “Слуга народу”, 23 – члени “Європейської солідарності”, 13 – народні обранці від партії “Голос” та 12 – члени депутатської групи “Довіра”. Варто зазначити, що фракції “ОПЗЖ” і “Батьківщина”, а також депутатська група “За майбутнє” не підтримали прийняття закону.
Відповідно до оновленої версії закону, мораторій на продаж сільськогосподарських земель знімається 1 липня 2021 року. За попередньою редакцією, ринок землі мали запустити 1 жовтня 2020 року.
Ухвалення закону було однією з вимог Міжнародного валютного фонду, з яким президент напередодні домовився про збільшення підтримки до 10 мільярдів доларів. Перший транш, близько 2 мільярдів доларів, обіцяють передати протягом двох тижнів після виконання всіх вимог МВФ.
Отже, серед основних пунктів закону зокрема такі:
Нагадаємо, в першому читанні законопроєкт про ринок землі ухвалили 13 листопада 2019 року. Згідно з документом, землею зможуть вільно розпоряджатися українці та компанії, зареєстровані в Україні, держава та громади.
У другому читанні проєкт закону почали розглядати 6 лютого. Всього до документа внесли 4018 правок, багато з них дублювали одна одну.
Додамо, через мораторій на продаж землі в Україні немає ринку землі. Тобто українці не можуть вільно розпоряджатися своїми паями, а тільки здавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення в оренду. Іноді, щоб отримати більше грошей, власники землі віддають ділянки в довготривалу оренду — 30-50 років. Продають землю нелегальними способами навіть на OLX. Найбільше за гектар просять на Львівщині – понад 53 тис грн, Київщині — більш як 52 тис та Вінниччині — трохи більше ніж 51 тис грн. Найменше — на Донеччині — 22,5 тис грн та Луганщині — понад 26 тис.
Крім України мораторій на продаж землі діє у Конго, Венесуелі, Кубі, Таджикистані та Північній Кореї.
Аналітики проекту “Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні” порахували, що зараз власники землі отримують від неї в 12 разів менше, ніж могли б, якби діяв ринок.
Читайте також: