Окупанти вже більш ніж місяць намагаються просунутися у напрямку Бахмута, але ЗСУ вдається їх стримати. На думку деяких експертів, нині Бахмут є одним з головних напрямків для окупантів. Що зараз відбувається на Бахмутському напрямку та чого можна очікувати у майбутньому — читайте далі.
Як розвивається наступ окупантів на Бахмутському напрямку
Спроби росіян вийти на Бахмут тривають вже понад місяць. Попри щільність атак окупанти змогли захопити невелику кількість територій у напрямку міста.
Одним з основних напрямків атаки на Бахмут є наступ зі Світлодарська. Одним з перших населених пунктів на цьому напрямку, який вдалося взяти окупантам, стало селище Миронівський. Зайняли його загарбники 23 травня. А вже наступного дня вони окупували Світлодарськ.
Після цього росіяни продовжили атакувати у напрямку Вуглегірської ТЕС, що поруч зі Світлодарськом. Бої за електростанцію тривали близько двох місяців — ЗСУ стримували окупантів та не давали їм просунутися далі. Проте ситуація навколо ТЕС залишалася тяжкою. Жорстокі бої тривали також у напрямку Роти — Семигір’я, що біля електростанції. 25 липня у Генштабі все ж повідомили, що російські сили “мають частковий успіх” біля Вуглегірської ТЕС. Згодом про ситуацію на станції у Генштабі більше не повідомляли.
26 липня стало відомо, що загарбникам вдалося захопити селище Новолуганське, що поблизу.
“Ми відійшли від смт Новолуганське. Куди саме відійшли — сказати не можу. Мені відомо, що виведення військ було під щільним натиском”, — повідомив журналістам Вільного радіо заступник начальника Світлодарської міської військової адміністрації Максим Черевко.
Інформацію про те, що окупанти захопили Вуглегірську ТЕС, посадовець не підтвердив, але й не спростував.
30 липня у Генштабі повідомили, що російські війська “мають частковий успіх” у селі Семигір’я, що в Бахмутському районі. Вони штурмували околиці села з трьох напрямків і змогли там закріпитися.
Нині сили ЗСУ стримують атаки росіян з окупованого Світлодарська та не дають їм просунутися далі.
Ще двома напрямками, з яких російська армія суне на Бахмут, є район Соледара та Сіверська. 20 липня окупанти намагались наступати на Григорівку та Спірне, але ЗСУ дали їм відсіч. Проте до кінця липня сили РФ все ж змогли просунутися в бік Соледара та покращити там свої позиції. Так, 28 липня у Генштабі повідомили, що загарбники змогли частково покращити своє тактичне положення поблизу Соледара. Того ж дня журналісти Вільного радіо дізналися, що поблизу Соледара російські війська окупували село Стряпівка.
“Стряпівка, на жаль, вже окупована. Це сталося на цьому тижні”, — повідомив тоді журналістам Вільного радіо керівник Соледарської ВА Сергій Гошко.
Крім того, окупанти намагаються взяти під контроль трасу Бахмут — Лисичанськ, проте бійці ЗСУ щоразу дають їм відсіч.
Значні зусилля російській сили зосередили на спробах захопити Сіверськ. У липні вони вже декілька разів повідомляли про начебто “взяття міста під свій контроль”, але всі ці заяви були брехнею.
А поки окупанти не можуть просунутися до Бахмута, вони накривають місто та прилеглі населені пункти з артилерії. Лише в липні під прицілом росіян опинився Бахмутський індустріальний коледж, місцевий тролейбусний парк, торговельний центр “Україна”, стадіон “Металург”, центральний та “новий” ринки та безліч багатоповерхівок і приватних будинків у місті.
Що прогнозують міжнародні фахівці
Наприкінці липня у британській розвідці повідомляли, що армія РФ сконцентрувала свої зусилля на Бахмутському напрямку, проте досягла “мінімальних” успіхів. Станом на 1 серпня у відомстві зазначають, що спроби окупантів вийти на Бахмут і надалі не мають успіху.
“Протягом останніх чотирьох днів Росія продовжувала спроби тактичних наступів на Бахмутську вісь, на північний схід від Донецька, досягаючи лише повільного прогресу. Як повідомила українська влада <…>, Росія, ймовірно, передислокує значну кількість своїх сил із північного сектора Донбасу на південь України”, — повідомляють у британській розвідці.
Фахівці з ISW вважають, що окупанти зосередяться на атакувальних діях у напрямку Бахмута та навколо Донецька, але, на думку експертів, загарбники не зможуть взяти Бахмут.
“Дуже малоймовірно, що російські наступальні сили захоплять Бахмут, який є великим і добре захищеним, або досягнуть значних успіхів на захід від Донецька, навіть якщо їм вдасться взяти міста Авдіївка та Піски, які трималися проти їхнього тиску з самого початку вторгнення у 2014 році”, — так оцінюють успіхи наступальної кампанії Росії в ISW.
Разом з тим в ISW зазначають, що окупанти намагатимуться захопити якнайбільше території на Донеччині до запланованих на вересень “референдумів”.
На думку радника голови Офісу президента Олексія Арестовича, загарбники спробують оточити Бахмут, бо не зможуть вдало провести штурм міста, спроби якого призведуть до великих втрат серед окупантів. Натомість вони можуть спробувати оточити позиції ЗСУ на півночі та півдні від Бахмута.
“Вони розраховують, що створивши тактичне оточення цих військ (ЗСУ, — ред.), вони зможуть при достатній кількості зусиль перетворити його на одне велике кільце. Окупантам надто дорого далися Сєвєродонецьк та Лисичанськ, тому вони вважають за краще обійти Бахмут і під загрозою оточення змусити наші війська вийти та уникнути вкрай важких вуличних боїв”, — сказав Олексій Арестович в інтерв’ю російському правозахиснику Марку Фейгіну.
Як зазначають дослідники з Conflict Intelligence Team, які вивчають дані з відкритих джерел, на лінії Бахмут-Соледар-Сіверськ атакує 2-й армійський корпус т.з. “народної міліції ЛНР” та бойовики з “групи Вагнера”. За даними фахівців з CIT, окупанти вже захопили Вуглегірську ТЕС (що не підтверджують у Генштабі) та Новолуганське, а також атакували Семигір’я.
Нині дослідники зазначають, що до них надходять повідомлення про бої з населеного пункту Покровське, що поруч із Бахмутом. Також, за їхньою інформацією, бої точаться неподалік від Соледара. Але попри все це, як зазначають у Conflict Intelligence Team, говорити про “здачу” Бахмута не варто.
“Лінію оборони Бахмут-Соледар-Сіверськ укріплено, плюс є шляхи постачання, відповідно, українські сили поки що не мають причин раптово йти з міста. Тому, незважаючи на те, що російські війська знаходяться буквально за два-три кілометри від Бахмута і Соледара, ми думаємо, що бої за них триватимуть ще довго, і не очікуємо швидкої здачі Бахмута”, — йдеться у зведенні CIT.
У Генштабі ЗСУ станом на ранок 2 серпня повідомляють, що бої біля Бахмута тривають.
“На Донецькому напрямку зусилля противника зосереджені на веденні наступу на Бахмутському та Авдіївському напрямках. <…> Українські воїни відбили штурмові дії в районах Яковлівки, Вершини, Кодеми та Травневого. В районах населених пунктів Бахмут та Зайцеве тривають бойові дії”, — зазначають військові у ранковому зведенні.
Попри постійне загострення ситуації деякі мешканці області й надалі відмовляються виїжджати з небезпечного регіону. Так, станом на початок липня у містах та селах на підконтрольній частині Донецької області жили 340 тисяч людей. У порівнянні з цифрою до війни це вп’ятеро менше, але адміністрація області наголошує: до настання холодів на Донеччині має залишитись мінімум людей. Все тому, що через постійні бойові дії та руйнування інфраструктури в регіоні не буде опалення.
З цієї ж причини з 1 серпня у Донецькій області запровадили обов’язкову евакуацію мешканців підконтрольної частини регіону. Людей, які не хочуть виїжджати, проситимуть підписати спеціальну форму.
Читайте також: