42% території Донецької області нині залишаються під контролем ЗСУ. За січень цього року окупанти захопили близько 220 квадратних кілометрів регіону. Але порівняно з попередніми місяцями темпи їхнього просування знизилися. Розповідаємо, як минув місяць на фронтах Донеччини.
Усі дані, наведені нижче, журналісти Вільного радіо подають, спираючись на інформацію Генштабу, бригад ЗСУ, а також аналітичного порталу DeepState.
За підрахунками журналістів Вільного радіо, станом на кінець січня 2025 року українські оборонці контролюють близько 42% Донеччини. За січень російські окупанти захопили близько 1% області.
У січні 2025 року замість Времівського напрямку у зведеннях Генерального штабу ЗСУ став фігурувати інший — Новопавлівський.
Це пов’язано з просуванням російської армії на цьому відтинку фронту. 41,6 кв. км окупанти захопили в районі Великої Новосілки — це села Нескучне (яке ЗСУ звільняли у 2023 році), Времівка та майже вся Велика Новосілка.
Окупанти заявили про повне “звільнення” Великої Новосілки 26 січня 2025 року. Однак вже за 3 дні речник 110-ї ОМБр Іван Сєкач спростував ці заяви та запевнив, що за селище тривають стрілецькі, піхотні та артилерійські бої.
“Саме бойові дії за будівлі у місті ускладнюються для нас, бо ми піхота, працюємо більше у полях, а тут треба працювати штурмовикам, щоб вибивати їх (російських військових, — ред.) з підвалів, хат, але хлопці вибору не мають, тому воюють як штурмовики”, — сказав Іван Сєкач.
Речник Української добровольчої армії Сергій Братчук заявив, що бої в районі Великої Новосілки є одними з найжорсткіших.
“Ворог масштабує свої наступальні процеси і вже зібрав свої резерви для того, щоб повністю перерізати логістику, спробувати вже взяти Велику Новосілку в оточення”, — зазначив Сергій Братчук.
Ще 6,5 кв. км полів загарбники захопили між селами Роздольним та Розливом. Загалом протягом місяця на цьому напрямку ЗСУ втратили контроль над територією у 48,1 кв. км. Такі темпи наступу можна вважати значним сповільненням, адже в листопаді 2024-го окупанти захопили 299 кв. км, а у жовтні — 155 кв. км.
За підрахунками Вільного радіо, на Курахівському напрямку росіяни за місяць захопили територію площею у 80 квадратних кілометрів. В окупацію потрапили села Слов’янка, Петропавлівка, Шевченко та Янтарне.
За даними аналітиків порталу DeepState, станом на кінець січня вся територія Курахового перейшла під тимчасовий контроль росіян. Ватажок підконтрольної Кремлю адміністрації в середині січня вже заявив про плани з відновлення міста.
Тим часом військові ЗСУ востаннє коментували ситуацію щодо Курахового 11 січня 2025 року. Тоді речник оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця” Віктор Трегубов запевняв, що українські захисники продовжують тримати оборону в Кураховому.
“За моєю інформацією, в районі Курахового йдуть бої. В тому числі українські позиції тримаються на ТЕС, що входить в місто Курахове”, — казав тоді Віктор Трегубов.
На цьому напрямку також спостерігається сповільнення наступу російських загарбників — у листопаді 2024-го окупанти тут захопили територію у 146 кв. км, а жовтні — 150 кв. км.
На Покровському напрямку росіяни за місяць захопили територію площею у 83 кв. км. Тут в окупацію потрапило найбільше сіл: Українка, Ясенове, Новоєлизаветівка, Нововасилівка, Солоне, Вовкове, Новий Труд, Зелене та частково Піщане.
ЗСУ змогли сповільнити наступ росіян у напрямку самого Покровська, але окупанти продовжують просування до флангів міста.
“Покровськ так розташований, що на захід дорога на Дніпро та Дніпропетровську область. Логічно, що для цієї мети їм треба просуватися в тому напрямку. Але наразі ми не бачимо, що їхньою (російських військових, — ред.) ціллю є просуватися в бік Павлограда чи ще кудись. Ми бачимо, що вони намагаються охоплювати місто і виконувати свою головну амбіцію — контроль над Донецькою областю в її адміністративних кордонах”, — говорив речник ОСУВ “Хортиця” Віктор Трегубов.
Від меж Дніпропетровської області до найближчої позиції росіян на фронті залишилось 7,5 кілометрів.
Ще 17 квадратних кілометрів окупанти захопили між Покровськом та Нью-Йорком — це села Воздвиженка та частково Баранівка.
Загалом на цій ділянці також спостерігається сповільнення наступу російських загарбників — у листопаді 2024-го вони захопили тут 146 кв. км та орієнтовно стільки у жовтні.
Та попри це ситуація на Покровському напрямку залишається найважчою. Активісти аналітичного порталу DeepState нарахували за неповний січень 2025 року 4 300 штурмів з боку окупантів по всій лінії фронту країни. 44% з цих атак зафіксували на Покровському напрямку.
У Часовому Ярі після декількох місяців повільних просувань російської армії ситуація погіршилась. Тут за січень окупанти захопили близько 6 кв. км. Більшість цих територій — житлова забудова. Так, ЗСУ втратили контроль над районами Новим, Північним та частково Жовтневим і Десятим.
Це єдиний напрямок на Донеччині, де у січні 2025 році росіяни пришвидшили наступ. Особливо це стало помітно у другій половині місяця.
“Ми бачимо, що вже понад тиждень противник значно посилив атаки на Краматорському напрямку. Бачимо, що росіяни досить активно намагаються залучати групи піхоти, а також подекуди бронетехніку”, — говорив 30 січня речник Нацгвардії Руслан Музичук.
Бої за Торецьк не вщухають, і за місяць окупанти змогли дещо просунутися у самому місті. Хоч ЗСУ й тримають позиції навколо міста, у самому Торецьку росіянам вдалося захопити близько 3 кв. км. Майже всі ці території — це житлова забудова Торецька. Серед захоплених районів є центральний ринок, школа №5 та житлові багатоповерхові будинки й приватний сектор.
У попередні декілька місяців темп просування росіян у Торецьку був таким самим — близько 2-3 квадратних кілометрів на місяць.
У межах міста військові ЗСУ в січні взяли у полон 23 російських військових. Та окупанти не полишають спроб захопити все місто та вдаються до хитрощів. Так, українські захисники зафіксували в Торецьку загарбників, які переодягнулися у цивільний одяг та намагалися наблизитися до позицій військових.
Лиманський та Сіверський напрямки фронту не зазнали суттєвих змін. ЗСУ продовжують оборону, але успішних контратак на Донеччині у січні не мали.
Нагадаємо, за минулий рік українська влада втратила контроль над 10% Донецької області. Журналісти Вільного радіо підбивали підсумки 2024 року на фронтах Донеччини в окремому матеріалі.