44 кандидати у президенти України візьмуть участь у виборах-2019. Ще 47-ми кандидатам ЦВК відмовила. Пропонуємо ознайомитися з черговою п’ятіркою потенційних очільників держави: біографія, декларації, обіцянки. Аналіз від журналістів Вільного радіо читайте далі.
Раніше ми розповідали детально про:
Виявив бажання керувати державою також Кошулинський Руслан Володимирович. Йому 49 років. І в минулому цей чоловік був народним депутатом України, а також заступником голови Верховної Ради. На сьогодні ж він депутат Львівської міськради, а за сумісництвом і заступник голови партії та голова Секретаріату Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. На вибори президента в 2019 році проходить як єдиний кандидат від об’єднаних націоналістичних сил.
Згідно з декларацією, Кошулинський заробляє близько 25 тис. грн. на рік. Майже вся ця сума – його заробітна плата в “Свободі”. При цьому на рахунках сім’ї Кошулинських у банках 16,5 тис. грн, готівкою вони зберігають 134 тис. грн і 7,3 тис. дол. Їздить політик, швидше за все, на машині дружини. В її власності Nissan 2013 року випуску.
Певно саме через такі скромні статки девіз передвиборчої програми Кошулинського — “За гідне майбутнє без олігархів”. Серед іншого, обіцяє можливий майбутній Президент, скасувати недоторканність Президента України, народних депутатів та суддів, запровадити дієву процедуру імпічменту Президента, ухвалити закон про відкликання суддів, посадовців та депутатів усіх рівнів. Також Руслан Володимирович планує, якщо стане керувати державою, заборонити платну політичну рекламу у ЗМІ за три місяці до початку та впродовж усієї виборчої кампанії, а також зобов’язати ЗМІ інформувати громадян про своїх власників.
Цей кандидат підтримує розірвання договорів з Росією, але до часу деокупації частини країни.
З економічним же планом “свободівець” остаточно не визначився. Принаймні в його програмі конкретних кроків розбудови немає.
Повний текст передвиборчих обіцянок Кошулинського можна переглянути тут.
На противагу варто пам’ятати, що усі перераховані законодавчі зміни Президент може запропонувати, а от вирішує – парламент. Адже це в Україні законодавчий орган. І усі рази, коли пропонувалися законопроекти про зняття недоторканності з депутатів – на них не вистачало голосів.
Мріє стати очільником держави і Олег Валерійович Ляшко. Він 46-річний політичний діяч, журналіст і телеведучий. Є народним депутатом України з 2007 року, очолює Радикальну партію Олега Ляшка. Вона ж його і висунула кандидатом у президенти.
Згідно з декларацією, дохід Ляшка складає понад 20 млн грн. Більша частина цієї суми – прибуток від продажу нерухомості і надання її в оренду.
На рахунках у банках у нього 4,45 млн грн і 713 тис. дол., готівкою він зберігає 839 тис. грн, 484 тис. дол і 70 тис. євро.
Обіцяє кандидат в Президенти своїм виборцям зрівняти у правах “простих українців і топ-чиновників”. Планує на посаді боротися з бідністю, щоправда як саме — не вказує. Гасло Олега Валерійовича на цих виборах — “Українцям – роботу, зарплату і гідне життя!”.
Повний текст обіцянок Ляшка можна переглянути тут.
Зазначимо, що при всіх прагненнях бути “своїм” для простих людей, Ляшко полюбляє розкіш, живе у величезній квартирі, не скупиться на одяг та просторий офіс. Крім того, він відомий приховуванням статків через начебто регулярні виграші у лотереї.
Додамо, що у цю передвиборчу кампанію Ляшко намагається заручитися підтримкою не лише бабусь та людей із селищ, а й шахтарів. На телеканалах олігарха Рината Ахметова його постійно рекламують із гірниками.
Ще один кандидат — Олександр Олександрович Мороз. Йому 74 роки, він політичний і громадський діяч, у минулому двічі обіймав посаду голови Верховної Ради України, зараз перебуває на пенсії. Проте очолює політичну партію “Соціалістична партія Олександра Мороза”, яка його і висунула кандидатом у президенти.
Згідно з декларацією, у 2017 році доходи Мороза склали 194,5 тис. грн. Це пенсія і соцвиплати.
У своїй передвиборчій програмі Олександр Олександрович планує боротися з корупцією, можновладцями і олігархами. З конкретних дій хоче скасувати держадміністрації, в піврічний термін ухвалити закони, внесені президентом, які гарантують збереження і розвиток України. А за відмови парламенту – провести дострокові вибори. Крім цього — створити трибунал для розгляду відповідальності посадовців за геноцид українського народу в 1991–2018 рр. Передвиборчу програму Мороза можна переглянути за посиланням.
До цього кандидата виникає багато питань. Одне з них “навіщо?”. Мороз, аби пропрацювати свій термін, має дожити як мінімум до вісімдесяти років. І це лише один з ризиків. Навіть не торкаючись програми кандидата.
Ще один претендент – Роман Михайлович Насіров. Йому 39 років, він був народним депутатом України 8 скликання від “Блоку Петра Порошенка”, а також очолював до 2017-го року Державну фіскальну службу. Є безпартійним, тому на вибори президента іде як самовисуванець.
За 2017-й рік Насіров задекларував прибуток у розмірі 6 млн грн. Це переважно дохід від передачі прав та обов’язків за договором про участь у Фонді фінансування будівництва. Родина Насірових зберігає готівкою 175 тис. дол. та 3,4 млн грн, а також 128,9 тис. грн та 30 тисяч євро на рахунках у банках. У власності родини щонайменше чотири автівки, п’ять квартир у Києві, кілька будинків та низка земельних ділянок у Київській та Чернігівській областях. Також Насіров задекларував низку цінних речей: годинники, прикраси, одяг, картини, тощо.
Зазначимо, у березні 2017-го року Насірова затримали детективи НАБУ у справі “Укргазвидобування”. Його звинуватили у діях, які завдали шкоди державі на 2 млрд грн, та звільнили з посади глави ДФС. Але наприкінці 2018-го суд поновив Насірова на колишній посаді. Кабінет міністрів це рішення оскаржує.
Як і багато інших кандидатів, Роман Михайлович орієнтується у своїй передвиборчій програмі на розбудову економіки. Тезово пропонує виборцям таке: зменшення кількості податків і зборів, реальну і повну приватизацію підприємств державної власності, закріплення на законодавчому рівні відповідальності правоохоронних органів (МВС, СБУ, податкової міліції, прокуратури, ДБР, НАБУ та ін.) за безпідставний тиск на бізнес, зміцнення і подальше переозброєння української армії за міжнародними стандартами.
Знайти повний текст передвиборчої програми Романа Насірова ви можете за посиланням.
Зазначимо, що Насіров проявив себе навіть як брехливий підозрюваний. Він вдавав із себе хворого, щоб не отримувати повідомлення про підозру. Та навіть у суд їхав на швидкій. А незалежна експертиза встановила, що він цілком здоровий. Крім того, вже в суді, щоб затягнути справу, адвокати голови Державної фіскальної служби запросили зачитати усю справу перед переходом до розгляду по суті. А це більше 700 сторінок. Читали її не один місяць.
Претендує на пост глави держави також Ігор Петрович Смешко – 63-річний військовий, політичний і державний діяч. У минулому очолював Службу безпеки України (2003 – 2005 рр.), а також входив до Ради національної безпеки і оборони. Наразі на пенсії, але продовжує працювати як педагог в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка та виконувати обов’язки радника президента з питань розвідки. Окрім цього, варто відзначити, що Смешко є головою Всеукраїнської громадської організації “Сила і Честь”, проте на вибори президента йде як самовисуванець.
Згідно з декларацією, дохід Смешка складає трохи більше ніж 350 тис. грн на рік. Це в основному його зарплата і пенсія. При цьому на рахунках в банку у сімейства кандидата 192,5 тис. дол., 116,6 тис. євро і 14,9 тис. грн. Готівкою вони зберігають 270 тис. дол.
У власності Смешків також є будинок в Київській області загальною площею в 406,6 кв. м, три квартири в столиці і окупованому Криму, 19 земельних ділянок у Київській і Львівській областях, ряд паркомісць, а також два недобудованих будинки в передмісті Києва.
В автопарку у сім’ї три автомобілі: два Lexus і Nissan 2008 року випуску.
Програму Ігор Смешко вочевидь писав не довго. Вона вмістилась на 6-ти сторінках. Кандидат описав сім перемог для України, яких вочевидь планує досягти за свого президентства. Серед них, зокрема, відновлення стабільності і керованості держави, повернення Донбасу та Криму, подолання корупції, реформування економічної структури та таке інше. Щоправда термінів реалізації не вказав, як і, власне, конкретних дій.
Передвиборчу програму кандидата можна переглянути тут.