З 29 серпня НБУ дозволив банкам продавати безготівкову іноземну валюту без додаткових обмежень. Жодних умов для купівлі доларів чи євро, крім місячного ліміту на суму, тепер не буде. Крім цього, вдвічі збільшується сума, на яку можна оформити депозит в іноземній валюті. Розповідаємо, як тепер можна легально купити валюту.
28 серпня Нацбанк видав постанову №104 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18”. Цією постановою в перший день відкритого вторгнення банкам заборонили продавати іноземну валюту у безготівковій формі. Це зробили, аби стабілізувати паніку в перші дні великої війни.
Зміни до постанови набрали чинності 29 серпня 2023 року.
З цього дня НБУ пом’якшив обмеження щодо продажу та купівлі безготівкової іноземної валюти. Так, вперше з початку повномасштабного вторгнення українським банкам дозволили продавати іноземну валюту у безготівковій формі без додаткових обмежень. Тож тепер від охочих купити іноземну валюту не будуть вимагати жодних підстав або зобов’язань. Проте купити валюту можна лише в еквіваленті 50 тисяч гривень на місяць.
“Під підставами/зобовʼязаннями мається на увазі валютний конвертаційний депозит на 3 місяці. Тобто, якщо купуєте валюту, то її обовʼязково треба [було] протримати 3 місяці на депозиті. А тепер до 50 тисяч грн на місяць можна робити без цього. Вони одразу зайдуть на поточний рахунок і ними можна користуватися. Тобто Нацбанк дозволив українцям купувати валюту онлайн без оформлення депозитів, але є нюанси у вигляді ліміту — 50 тис. грн на місяць”, — пояснює у коментарі Вільному радіо економічний оглядач Богдан Слуцький.
Під час продажу валюти банк конвертуватиме її за актуальним курсом. Станом на 29 серпня 50 тисяч гривень дорівнює близько 1308 доларів США або 1199 євро.
До цього єдиним способом “купити” безготівкову іноземну валюту було оформлення депозиту. Така можливість є з 21 липня 2022 року. Проте відсоток у таких депозитів вкрай низький — 0,01% річних. Українці користувалися такими депозитами як можливістю легально перевести безготівкові гривні у долари або євро.
Такі депозити також мали обмеження. Зокрема, оформити депозит дозволяли на суму, що не перевищує 100 тисяч гривень на місяць. З 29 серпня цю суму збільшили вдвічі. Відтепер кожен може оформлювати депозит в іноземній валюті на суму до 200 тисяч гривень щомісяця.
“Зазначені зміни сприятимуть переорієнтації частини попиту населення з готівкової іноземної валюти на безготівкову, адже операції з продажу безготівкової валюти банками є зручнішими та безпечнішими. Це дасть змогу зменшити різницю між готівковим та офіційним курсом”, — пояснюють у пресслужбі НБУ.
У постанові вказано, що за необхідності для “мінімізації множинності обмінних курсів” Нацбанк буде застосовувати додаткові заходи. Тобто вирівнюватиме курс гривні, щоб він не відрізнявся у різних банках, обмінниках, тощо.
Купувати валюту можна онлайн в особистому кабінеті банку. Наприклад, можна оформити віртуальну картку у доларах чи євро та щомісяця переказувати на неї до 50 тисяч гривень з гривневої картки.
Проте станом на 9:00 29 серпня при спробі купити безготівкові долари у “ПриватБанку” журналісти Вільного радіо зіткнулися з тією ж забороною, що відсилає на запроваджену на початку відкритої війни постанову НБУ №18.
Якщо в інших банках вам вдасться купити безготівкові долари або євро — діліться у коментарях у нашому фейсбуці або телеграмі.
Нагадаємо, НБУ посилив захист під час онлайн-розрахунку за послуги або товари. Тепер необхідно використовувати посилену автентифікацію як мінімум з двох елементів захисту. Ми розбиралися, чому посилили захист, коли його зобов’язані використовувати та які є винятки з законів про онлайн-платежі.