Майданчик для переговорів не допомагає зменшити кількість обстрілів або обміняти бранців, стверджують учасники підгруп в Мінських перемовинах.
Ситуацію з Мінськими перемовинами та їхню роль зараз проаналізували Букви.
Адже зараз Росія почала масштабні військові навчання на українському кордоні, на Донбасі чергове воєнне загострення, є поранені й загиблі українські військові, а на початку квітня росіяни під час переговорів Тристоронньої контактної групи відмовилися підписатися під декларативною заявою про дотримання перемир’я на лінії фронту в Донецькій та Луганській областях.
Журналісти поспілкувалися з учасниками перемовин різних рангів про ефективність Мінських перемовин Тристоронньої контактної групи. І отримали такі відповіді:
«Не думаю, що зараз в Мінську можна вирішити хоч якесь питання. На наші онлайн-зустрічі росіяни приводять якихось представників ОРДіЛО, якусь «громадськість ДНР та ЛНР». Ці люди влізають у дискусії, перебивають спікерів, переривають і зривають переговори. І ми вже кілька засідань підряд з’ясовуємо, що це за люди, чому й для чого їх із собою притягли росіяни. Ми просто втрачаємо час», – коментує ситуацію учасник ТКГ Денис Казанський.
«Мінськ неодноразово доводив свою неефективність. Там можна ухвалювати лише тимчасові рішення, які в перспективі ситуацію лише погіршують. Тому що Росія захотіла – і підписалася під якимись домовленостями. Коли їй стало вигідно – їх перекрутила. От і виходить, що в Мінську підписують фільчині грамоти. А роблять це незрозумілі люди із незрозумілими повноваженнями. Наприклад, з боку України це Кучма, скажімо. Чи Кравчук. Зеленський дав їм якісь повноваження, але офіційних посад у них немає, посадових обов’язків теж. І, насправді, на цю проблему скаржилися ще з часу появи цього майданчика. Наприклад, Валерія Лутковська, яка опікувалася полоненими. Вона неодноразово говорила, що в неї немає повноважень, аби вирішити ті чи інші проблеми», – пояснює правозахисниця, координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова, яка опікується питаннями полонених з Донбасу.
«Так, ТКГ у Мінську складається з кількох підгруп. Одна з них опікується питаннями полонених. Але насправді про них у Мінську ніколи не говорили. В останні роки у кращому разі це були домовленості між Андрієм Єрмаком та Дмітрієм Козаком. А якщо глобально – то це спочатку були домовленості між Владіміром Путіним і Петром Порошенком, тепер між Путіним і Володимиром Зеленським. Коли останній прийшов до влади, то Путін віддав йому частину політв’язнів і полонених з Донбасу. Певно, сподівався, що новий президент буде більш лояльним до Москви», – на правах анонімності говорить співрозмовник Букв, причетний до переговорів у Мінську.
Читайте також: