Ще на початку опалювального сезону влада заявила, що попри підвищення ціни на газ тарифи на тепло для населення не зміняться. Роз’яснюємо, наскільки ефективний та чесний цей спосіб збереження тарифів.
Вже кілька місяців триває опалювальний період 2021/2022. Він особливий тим, що ціни за опалення залишаються на рівні минулого сезону навіть попри зростання світової ціни на газ. Все через те, що в керівництві держави підготували спеціальний документ.
“У вересні 2021 року підписали меморандум, яким передбачили не підвищення для населення тарифів на теплову енергію. І як допомога підприємствам передбачена підтримка у зв’язку з тим, що вони працюють за збитковими тарифами. Грубо кажучи, населенню надають послугу за економічно не обгрунтованими тарифами”, — розповідає в коментарі Вільному радіо спеціалістка управління економіки, фінансів та бухгалтерського обліку Департаменту житлово-комунального господарства ДонОДА Марина Нагорна.
Меморандум уклали для того, щоб компенсувати різницю між реальною вартістю послуги та тарифами, які діють для населення. Таким чином у підприємств-теплопостачальників не будуть накопичуватись борги, а споживачі не платитимуть за опалення ще більше.
Фото: Вільне радіо
Ось як цей документ діє на прикладі Бахмутської міської територіальної громади.
“У зв’язку з підписанням цього меморандуму ми рішенням виконкому повернули тарифи для населення, які були у нас у попередній опалювальний період. Перекладати вартість теплової енергії з урахуванням нової ціни на газ на населення ми не будемо”, — пояснює в етері Вільного радіо начальниця Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради Тетяна Платіцина.
Натомість обов’язок покривати різницю в тарифах поклали на місцеві ради.
“Згідно з цим меморандумом органи місцевого самоврядування повинні відшкодовувати різницю в тарифах між економічно обгрунтованим та тим, що в нас був у попередній опалювальний період”, — додає посадовиця.
У Бахмутській громаді вже почали розраховуватися з теплопостачальником. На порталі Prozorro ми знайшли 2 закупівлі міськради на відшкодування різниці в тарифах: на 4,8 мільйона і на 20 мільйонів гривень.
“У нас вже ця сума 4,8 мільйона — вона є фактичною за жовтень і листопад. І 20 мільйонів — це планова цифра, грудень 2021 року — квітень 2022 року, на цей період заплановані ці 20 мільйонів”, — каже Тетяна Платіцина.
Та заступник директора теплопостачальної компанії “Бахмут-Енергія” Сергій Логвінов зазначає: сума, скоріш за все, буде меншою:
“Половина зими минула. Залишився січень, лютий, березень. За січень ми вже суму затвердили, але ще не отримали її. Буде трохи менше, ніж запланували, адже зима відносно не холодна”.
Кошти ж, які міська рада платить теплопостачальнику, довго на рахунках не затримуються.
“Різниця в тарифах, яку отримує “Бахмут-Енергія”, — цільова. Гроші йдуть їм і одразу перераховуються за газ, який вони закупають для вироблення теплової енергії. Тобто кошти одразу з нашого рахунку надходять на рахунок “Бахмут-Енергії” і від них заходять на рахунки Нафтогазу”, — розповідає очільниця профільного управління Бахмутської міськради Тетяна Платіцина.
В адміністрації теплопостачальника запевняють: коштів, які компенсує міська рада, вистачає повністю, щоб покрити цю різницю.
Пресслужба Кабінету міністрів України ще у грудні повідомила, що з держбюджету на різницю в тарифах до місцевих бюджетів спрямували майже 27 мільярдів гривень. Проте на місцях кажуть, що гроші отримають не одразу.
“Ми відшкодовуємо коштом місцевого бюджету. Тільки ця різниця, яка повернеться від держави, розписана на рік. Ця сума не заходить одразу, по типу “ми заплатили 5 мільйонів і 5 мільйонів зайшло”, ні. 25 мільйонів, які нам потрібно компенсувати за відшкодування, розділені на рік”, — пояснює журналістам Вільного радіо Тетяна Платіцина.
Різницю в тарифах люди зі своїх гаманців не платять, адже це покриває держбюджет. Однак українці самі поповнюють цей держбюджет, сплачуючи податки. Тож наскільки такий механізм компенсації ефективний, ми розпитали в експерта, фінансово-економічного оглядача Богдана Слуцького.
“Зараз ціна на газ досить висока, і якщо підвищувати тариф до ринкових показників, це може призвести до значних соціальних ризиків. Адже українці в більшості своїй не зможуть платити по ринкових тарифах, бо зарплати далекі від європейських. Тому потрібно було шукати механізм. Великого вибору, як це по-іншому зробити, не було. Тому обрали механізм компенсації з державного бюджету”, — пояснює в коментарі Вільному радіо фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.
Однак ця система має й інший бік. За словами експерта, замість комуналки зростають ціни на товари, які купують українці.
“В них (в цінах, — ред.) ховається дорога ціна на газ, ринкова ціна. І люди вже тут переплачують. А зарплати не завжди встигають за цінами”, — зазначає Богдан Слуцький.
“Підвищувати тарифи до ринкових чи компенсувати частину тарифу з держбюджету — тут, вочевидь, відповідь зрозуміла. Треба підтримати людей і дати можливість за максимально комфортною ціною, яка можлива в сьогоднішніх умовах, сплачувати за тепло”, — додає Богдан Слуцький.
У вересні 2021 року через стрибок ринкової ціни на газ тарифи для всіх бюджетних установ в Україні підняли вдвічі. Бахмутській громаді тоді довелося шукати ще 11 мільйонів гривень, що стало великим навантаженням для бюджету.
Читайте також: