Підтримати
Зображення до посту Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись
Фото: проєкт "Землячки"

Крем для рук, бальзам для губ та жіноча білизна — такий список отримала одна з українок від сестри, яка пішла в армію 24 лютого 2022 року. Тоді ці потреби були неочікуваними, але згодом саме це прохання стало основою проєкту “Землячки”. Адже його засновниця зрозуміла, як буде допомагати своїй армії — вона підтримуватиме жінок, які пішли служити, адже ЗСУ поки не в усьому готові до того, аби приймати у свої ряди захисниць. Як все працює за рік повномасштабної війни розповідаємо детальніше. 

Каріна з позивним “Замполюга” — родом з села Верхньоторецьке на Донеччині. У свої 25 років дівчина — заступниця командира з виховної роботи. До армії вона приєдналась після 24 лютого 2022 року. Каже, багато до чого довелося звикати, як до нового досвіду, але викликом стали питання з амуніцією. 

“Те, що видається, не відповідає розмірам. В ательє ти не підеш. Каска на 3 розміри більша, ніж твоя голова, навіть очей не видно. Білизна, бо поки тільки чоловічі труси видають”, каже дівчина в інтерв’ю проєкту “Землячки. Український фронт”.

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 1
Фото: Instagram/zemliachky.ukrainian front

 

Вона — одна з багатьох героїнь історій від проєкту. Його в березні минулого року  заснувала Ксенія Драганюк, аби підтримати жінок-військових та забезпечити їх необхідним спорядженням. Ми розпитали у Ксенії про потреби жінок на фронті, розробку жіночої форми та психологічну підтримку для захисниць. 

Як все почалося

Після початку повномасштабної війни Ксенія з родиною виїхали спочатку на Вінниччину, а згодом — на захід країни. 

“Ми почали думати чим можемо бути корисними. Але довго не думали.  Тому що 24-го числа рідна сестра мого чоловіка Настя приєдналася до армії. В цивільному житті вона була емейл-маркетолог. Вона йде в ТРО разом зі своїм чоловіком (на той момент хлопцем, вони одружилися вже під час служби). Через Настю ми почали дізнаватися про те, що їй необхідно”, — розповідає Ксенія.

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 2
Ксенія Драганюк, фото з архіву Ксенії

 

Після відправлення на фронт родичка дівчини попросила надіслати їй крем для рук, бальзам для губ та білизну, адже видали лише чоловічу. 

Докладніше дізнаватися про потреби захисниць Ксенія Драганюк почала після того, як вирішила записувати інтерв’ю із захисницями та публікувати їх в Instagram.

“Коли ти дізнаєшся, що необхідно на фронті – ти в тилу, як будь-яка соціально-активна людина, хочеш допомогти і підтримати. І ти починаєш шукати як це зробити. І ми цим зайнялися разом з чоловіком”,— пригадує волонтерка.

Перші кілька місяців “Землячки” робили близько 10 відправлень на тиждень. Наразі, за словами Ксенії, — це понад 40 на день.

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 3
Фото: проєкт “Землячки”

 

Що потребують жінки у війську

Ксенія Драганюк каже, що найпопулярнішими запитами від захисниць є форма, взуття, плити, каски, гігієна, термобілизна, аптечки і дощовики.

“Також дуже потрібні спальники і каремати. Виявляється, що у жінок інший теплообмін. Тобто якщо чоловіку буде не холодно, то жінці буде холодно. І на класних спальниках навіть є значок статі”, — ділиться Ксенія Драганюк.

Ще одна необхідність для жінки на фронті — полегшені плити для бронежилету. Партнер “Землячок” — благодійний фонд Олексія Ставніцера — передає на фронт плити 4-го класу захисту, які важать майже вдвічі менше за стандартні.

Також в “топі” запитів від жінок-військових — засоби гігієни.

“Якщо говорити про жіночу гігієну, про те, що ти не можеш дістати в гарячій точці, то зрозуміло, що це прокладки і тампони. Але окрім цього, є ще інші речі: вологі серветки і гелі для інтимної гігієни, пігулки від молочниці, від циститу, тому що там брудно на фронті і холодно.  Далі дуже крута штука — це уринальна лійка. Вона потрібна, щоб сходити в туалет, коли ти лежиш в окопі або просто довго на позиції знаходишся і тобі немає куди відійти”, — каже волонтерка. 

За майже рік індивідуальні бокси з гуманітарною допомогою від “Землячок” вже отримали приблизно 4,5 тисячі жінок. 

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 4
Фото: проєкт “Землячки”
Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 5
Фото: проєкт “Землячки”

 

Жіночої форми до цього в Україні не існувало

Базовою необхідністю для захисниць виявилась військова форма. Держава закуповує стандарт, і він — для чоловіків. 

“Спочатку, щоб забезпечити захисниць ми купували маленькі розміри чоловічої форми у Туреччині. Жіночу форму знайти дуже важко, а якщо ти навіть її знайдеш, то вона буде коштувати шалених грошей. Ми якось купили  тактиччну сорочку за 7000 грн. Ми її подивилися разом з командою і здали назад в магазин успішно”, — пригадує Ксенія. 

Наразі “Землячки” запустили власне виробництво жіночої форми. Її відшивають на фабриках у низці областей України. Влітку волонтери почали розробляти лекала й відшили кілька сотень осінньої форми.

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 6
Фото: проєкт “Землячки”

 

“Зараз відшиваємо 2000 комплектів зимової форми на яку ми зібрали 12 млн 600 тис грн. Один комплект нашої зимової форми коштує приблизно 6200 грн. Тобто 150 доларів — і це повноцінний комплект зимової форми, де є бушлат, де є брюки, які на флісі, на слінтексі ”, —  додає Ксенія.

Розробити перші лекала “Землячкам” допомагала ужгородська швейна фабрика “Парада”. Крім того, дослухалися і до порад військових.

“Ми взяли дуже багато різних форм, подивилися на них і допрацювали їх. Також приїжджали захисниці, міряли і казали: “Отут кишеньку прибрати, оцю додати, а тут треба, щоб блискавка розкривалася і не тільки зверху, а ще й знизу”, — і ми це швиденько дороблювали. От врешті-решт вийшла ідеальна форма, яка подобається більшості”, — розповідає жінка.

Також формою проєкт забезпечує і вагітних. Для цього розробили спеціальну модель.

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 7
Фото: проєкт “Землячки”

 

Попит на форму чималий, адже жінки воюють у не менш небезпечних точках, щось зношується, десь ще не встигли отримати і першу партію. Та часом замовлення доводиться скасовувати побратимам жінок.

“Ми відправили нещодавно посилку до захисниці і вона не доїхала, вона повернулась до нас назад. І через деякий час нам написала її посестра і сказала, що вона її не забере, тому що її вже немає. Таке трапляється час від часу. На жаль, але це війна і це треба розуміти. Буває таке, що мені телефонують і дають запит на 7 комплектів форми,  а наступного ранку перетелефонують і кажуть, що потрібно тільки три, тому що чотирьох дівчат вже немає в живих за ніч”, — розповідає волонтерка. 

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 8
Фото: проєкт “Землячки”

Психологічна підтримка не менш важлива

Проєкт “Землячки” також пропонує жінкам-військовим психологічну допомогу. Безкоштовно можна отримати до 10 консультацій зі спеціалістом. 

“Спочатку ми писали невеличкі статті на сторінці для захисниць,  але зрозуміло, що необхідно ще і приватне консультування. Тому що рік війни повномасштабної — це вже дається взнаки. В нас є такий девіз:  “З будь-якого окопу чи позиції”, — каже Ксенія Драганюк. 

Таке гасло придумали, зокрема, через те, що допомогу можна отримати у будь-якому форматі: через телефонний дзвінок, листування у месенджері чи зідзвон по відео. 

Як звернутися за допомогою до проєкту “Землячки”

У київському хабі “Землячок” наразі працюють 8 волонтерів. Ще двоє — допомагають онлайн.

Жінкам в армії видають чоловічі труси та не видають тампонів, тож з цим допомагають волонтери: куди можна звернутись 9
Фото: проєкт “Землячки”

 

Аби звернутися до проєкту по допомогу варто написати на сторінку в Instagram. 

У шапці профілю там також прикріплені реквізити для пожертв. Їх збирають безперервно.

***

Раніше ми розповідали як київські благодійники допомагають знайти роботу переселенцям 50+

Читайте також:

 


Завантажити ще...