8 травня весь світ вшановує людей, які загинули під час Другої світової війни. Щороку світ каже: “Ніколи знову”, але в українських містах жахи війни повторюються з новою силою. Пропонуємо подивитися, якими були міста Донеччини під час окупації нацистською Німеччиною у 1939 — 1943 роках та як вони виглядають зараз, під час війни з Росією.
Друга світова війна — це чорна сторінка в історії усього світу. За різними оцінками загинули від 50 до 85 мільйонів людей. Це не лише військові, а й цивільні. Люди гинули в окопах, у боях, у полоні, в концтаборах, стікаючи кров’ю від поранень або з голоду. Їхню пам’ять щороку вшановують 8 травня під гаслом “Ніколи знову”. Цей день називають Днем пам’яті та примирення.
Але в Україну знов прийшла війна. У 2014 році Росія окупувала Крим і частину Донецької та Луганської областей. А 24 лютого 2022 року вранці, коли українці спали, армія РФ відкрито вторглася в Україну й принесла лихо в кожний дім. Щодня ракети падають на мирні будинки в різних регіонах, російські снаряди вбивають тисячі людей.
Фотографії українських міст часів Другої світової війни журналісти Вільного радіо знайшли у Telegram-каналі “Райхскомісаріат України”. Там зібрані тисячі любительських світлин, зроблені німецькими солдатами.
Маріуполь. Місто відчуло на собі війну, коли ще 1941 року німецькі загарбники захопили місто та область. На старих світлинах видно, як нацисти облаштувалися у місті. Багато фотографій з маріупольського порту, де солдати стоять біля морських суден з рибою в руках.
У місті усі таблички були замінені на німецькі. Зустрічалися вулиці Panzerstraße або Roffostraße.
На інших фотографіях видно Маріуполь з боку моря. На узбережжі сотні гектарів землі займає промислова зона, видно труби, з яких йде дим. Ймовірно, це неподалік від ділянки, де зараз розташований завод “Азовсталь”.
А так ця ж промзона виглядала на березі:
Є старі фотографії, на яких видно одну з вулиць Маріуполя після бомбардування. Вікна вибиті, а фасад будівлі посікло осколками.
На іншій світлині можна побачити військову броньовану гусеничну техніку і солдатів-окупантів, які біжать вулицею.
1943 року Маріуполь звільнили від нацистських загарбників. Але майже через 80 років в місто знову прийшла війна. Російські військові влаштували бої просто у місті. Вони скидали надпотужні авіабомби на цивільні об’єкти, запускали ракети й навіть використовували хімічну зброю.
Фото: полк “Азов”
Наразі російські загарбники захопили майже все місто, і бої точаться на території заводу “Азовсталь”, де тижнями тримають оборону українські захисники.
Фото: російські ЗМІ
Бахмут. Так виглядав під окупацією німецькими загарбниками Бахмут. На деяких світлинах видно місцевий собор, зруйнований обстрілами. На іншому фото можна побачити німецьких солдатів, які охороняють будівлю, де зараз розташована школа №7.
А ось так виглядають мирні квартали Бахмута, який 7 травня 2022 року росіяни обстріляли ракетами. Посеред однієї з вулиць утворилася велика вирва від влучання снаряду, будинки поруч знищені вщент. Приблизно така ж картина і в кількох інших мікрорайонах міста. А в радіусі кількох сотень метрів від епіцентру вибуху в декого вибило вікна.
Краматорськ. На старих світлинах Краматорська можна розгледіти, як містом їздять машини з німецькими номерами. Написи на вивісках — теж німецькою.
Є також фотографії, на яких зафіксували колону радянських військових, що потрапили у полон до німецьких.
Згодом місто звільнили від загарбників, але вже у XXI сторіччі росіяни захотіли повторити історію. Армія РФ неодноразово обстрілювала житлові квартали Краматорська з реактивних систем залпового вогню та навіть ракетами. Наразі на вулицях міста можна зустріти багатоповерхівки без вікон, знищені об’єкти та вирви у землі. А місто буквально стало прифронтовим, адже за кілька десятків кілометрів від нього точаться бої.
Фото: Павло Кириленко
Слов’янськ. На цих світлинах можна впізнати Слов’янськ за часів окупації німецькими військами. На вокзалі замість “Слов’янськ” або “Славянск” було написано “Slawjansk” німецькою.
Ось ще місця Слов’янська, які фотографували німецькі солдати у 1941-1942 роках:
А так місто виглядає нині. Вибиті вікна, посічені осколками будинки. Місто не раз потрапляло під ракетні та артилерійські обстріли росіян.
Фото: Вадим Лях
Костянтинівка. Один з німців зафіксував на фотографії будівлю у Костянтинівці, в якій через обстріли повністю вибиті вікна та зруйнований дах.
На іншому кадрі солдати сидять на землі й відпочивають.
Через десятиліття російська армія теж не обійшла Костянтинівку стороною. Ось так місто виглядає після обстрілів Росії.
Фото: ДСНС
Фото: Павло Кириленко
Станом на кінець 5 травня, за підрахунками ООН, з початку відкритого російського вторгнення в Україні загинули вже 3309 мирних жителів. Ще майже 3,5 тисячі людей — поранені. Станом на ранок 8 травня, за даними Офісу генпрокурора України, загинули 225 дітей та понад 400 — поранені. Усі ці дані — не остаточні, оскільки інформації з окупованих населених пунктів немає.
Про кількість жертв серед українських захисників інформації менше. Востаннє, в середині квітня, в інтерв’ю журналістам CNN президент України Володимир Зеленський заявив, що під час захисту країни загинули від 2500 до 3000 українських військових. Ще близько 10 тисяч поранені.